همه چیز در مورد یراق آلات پنجره‌ دوجداره UPVC

آخرین تاریخ به روز رسانی : 26 خرداد 1403

یراق آلات طیف وسیعی از اجزای پنجره‌ های دوجداره UPVC را حین بازسازی پنجره‌ های قدیمی شامل می شود. و دوام و کیفیت پنجره‌ های دوجداره به نوع یراق آلاتی که در آن‌ها استفاده می‌شود بستگی دارد. از این رو باید در مورد انتخاب یراق آلات مصرفی به جنس و کیفیت آن‌ها توجه ویژه‌ای شود تا هنگام متصل شدن به پروفیل و پیچ شدن به گالوانیزه مشکلاتی نظیر شکستگی و … را به همراه نداشته باشد. قطعا یراق آلات پنجره‌های دوجداره UPVC یکی از اجزای اساسی درب و پنجره‌های دوجداره هستند. انواع این اجزای حیاتی پنجره های دوجداره عبارتند از:

مهمترین یراق آلات پنجره‌ های دوجداره 

لولاها: لولاها نقش مهمی در باز و بسته شدن لنگه‌های پنجره دوجداره ایفا می‌کنند. کیفیت ساخت و مقاومت لولاها بسیار مهم است.

اسپانیولت‌ها: این قطعات به عنوان قفل درب نیز شناخته می‌شوند. از آن‌ها برای ایمنی و کیفیت درب‌ها و پنجره‌های دوجداره استفاده می‌شود.

دستگیره‌ها: دستگیره‌ها نه تنها جنبه زیبایی دارند، بلکه در طول عمر پنجره و اسپانیولت نیز تأثیر دارند.

انواع لولاها

 • لولای بازشوی تک حالته
 • لولای بازشوی دو حالته
 • لولای بازشو پنجره کلنگی
 • لولا بازشو آکاردئونی
 • ریل و یراق بازشوهای کشویی
 • یراق پنجره های فولکس واگنی (یراق فولکس واگنی UPVC)
 • یراق درب و پنجره های سرویس بهداشتی

برندهای معروف یراق آلات پنجره‌های دوجداره UPVC عبارت‌اند از:

 • روتو (Roto) و زیگینیا (Zifginiya) از آلمان
 • جی یو آلمان (Gu) و ورنه (Vorne) از ترکیه

با مراجعه به نمایندگی‌های معتبر از برند‌های شناخته شده یراق آلاتی با کیفیت و با دوام به شما پیشنهاد می‌شود. بسته به سلیقه می‌توانید از یراق آلات موجود در نمایندگی یراق آلات پنجره UPVC (تارادیس) استفاده کنید. بدین ترتیب می توانید از مشکلاتی نظیر بر هم خوردن رگلاژ پنجره ها، هرز شدن دستگیره درب دوجداره، کاهش عایق بندی صوتی و حرارتی و … پپیشگیری نمائید.

یراق پنجره دوجداره

۱. یراق آلات بازشو‌های تک حالته

در این نوع پروفیل پنجره‌های دوجداره که به صورت تک حالته هستند. باز و بسته شدن پنجره به صورت 90 درجه بوده و زمانی که پنجره‌ها بسته می‌شوند. اسپانیولت درسه نقطه قفل شده و با فشاری که بر نوار درزگیر اعمال می‌شود. تمامی منافذ رو پوشش داده و به نوعی می‌توان نتیجه گرفت که یراق آلات مناسب می‌تواند در عایق بودن پنجره‌ ها نیز تاثیر داشته باشد.

۲. یراق آلات بازشو‌های دو حالته

پنجره‌ های دوجداره UPVC دو حالته، به دو شیوه عمودی و افقی باز و بسته می‌شوند. در پروفیل تک حالته همانطور که به آن اشاره‌ای کوتاه داشتیم باز و بسته شدن به صورت 90 درجه انجام خواهد شد. در صورت وجود پرده برای گیر نکردن و آسیب نرسیدن به پرده‌ها و در عین حال گردش هوا از دومین حالت بازشو این نوع پنجر‌ها می‌توان بهره برد.

۳. یراق بازشوهای کشویی

با توجه به یراق آلاتی که در پنجره‌ های دوجداره کشویی استفاده می‌شود. به شما این امکان داده می‌شود تا از اشغال کمتر فضا هنگام باز و بسته شدن پنجره‌های باز شو بهره مند شوید. اما این نوع پنجره‌ها در قیاس با مدل‌ها دیگر از نظر جلوگیری از ورود گرد و خاک و هدر رفتن انرژی عملکردی ضعیف‌تر دارند. در واقع این نوع پنجره‌ها با توجه به مزیت مهمی که دارند (آشغال نکردن فضا و محیط پیرامون پنجره) مشکل بزرگی که به آن اشاره کردیم را به دنبال خواهند داشت.

۴. بازشو فولکس واگنی

در واقع یراق الاتی که در این نوع پنجره‌ها استفاده می‌شود به شما این امکان را می‌دهد. که ضمن عایق بندی قوی‌تر نسبت به بازشو کشویی از ویژگی‌های پنجره دو حالته نیز بهره مند شوید. این مدل که در فرایند بازسازی پنجره‌های قدیمی و جایگزین کردن پنجره‌های دوجداره UPVC از محبوبیت خوبی برخوردار است. بر روی پروفیل‌های معمولی قابل اجرا بوده و همانطور که اشاره کردیم از عایق بندی خوبی نیز برخوردار می‌باشد.

جهت اطلاعات بیشتر در رابطه با پنجره های فولکس واگنی به این بخش مراجعه نمایید.

۵. یراق آلات پنجره‌ های دوجداره سرویس بهداشتی و حمام

پنجره‌های دوجداره به کار رفته در سرویس بهداشتی و حمام تنها از بالا و با زاویه 30 درجه باز و بسته می‌شوند. بنابراین با توجه به شرایط محیطی و تعداد دفعات باز و بسته شدن این نوع پنجره‌ها، یراق آلاتی که در آن‌ها استفاده می‌شود باید از کیفیت و دوام خوبی برخوردار باشد. تا عمر بالای محصول را تضمین کند. البته ناگفته نماند عمر و کیفیت را در نهایت شیوه نصب مشخص می‌کند. اگر علاوه بر یراق آلات با کیفیت نصب این نوع پنجره‌ها طبق اصول انجام شود عمر و کیفیت پنجره‌ها تضمین می‌شود.

۶. یراق اسپانیولت پنجره دوجداره

اسپانیولت یکی از اصلی‌ترین و مهمترین اجزای پنجره‌های دوجداره محسوب می شود. در صورت عدم استفاده از آلیاژ مناسب در ساخت اسپانیولت، فشار بر روی دستگیره‌ها بیشتر شده چرخدنده‌ها آسیب دیده و در نهایت پنجره از کار می‌افتد. به طور معمول جنس‌هایی که در بازار هستند یا ترک بوده و یا آلمانی که ما آلمانی را پیشنهاد می‌دهیم. زیرا اسپانیولت‌های آلمانی که در پنجره‌ های دوجداره به کار می‌رود دو زبانه می باشند. به همین علت از امنیت و کیفیت بهتری نسبت به رقیب ترک خود برخوردار است.

قیمت یراق آلات پنجره دوجداره UPVC

۷. دستگیره درب و پنجره های ۲ جداره 

یکی دیگر از اجزای مهم پنجره‌های دوجداره دستگیره است. در انتخاب دستگیره نیز باید به نکاتی توجه داشت تا از هرز شدن و از کار افتادن آن هنگام بازسازی پنجره‌ های قدیمی تا حد قابل توجهی جلوگیری شود.

 • اولین نکته‌ای که باید آن را در نظر داشته باشید طول اهرم دستگیره است. هرچقدر اهرم بلند‌تر باشد فشار کمتری به اسپانیولت وارد می‌شود.
 • نکته دیگر صفحه‌ی اصلی دستگیره می‌باشد. صفحه اصلی نباید از ضخامت و جنس نامرغوب باشد. نقطه‌ی اتصال دستگیره به صفحه‌ی اصلی نیز باید محکم باشد و توسط دستگاه‌های مخصوص انجام شود. تا اهرم نرم و بدون مشکل حرکت کند. در صورتی که استاندارد‌هایی که به آنها اشاره شد رعایت نشود ممکن است دستگیره بشکند و از کار بیافتد.
 • نکته دیگر هم در رابطه با پیچ‌های چهار طرف دستگیره پنجره‌ های دوجداره UPVC می‌باشد اگر از جنس و آلیاژ با کیفیت ساخته نشده باشد می‌تواند شما را با مشکلاتی نظیر هرز شدن دستگیره‌ها مواجه کند. از طرفی باید به آلیاژ به کار رفته و کیفیت فنر‌ها نیز توجه داشت زیرا باید تحمل تغییر حالت تا 90 درجه را داشته باشد و تغییر فرم و شکل ندهد.
 • زوار‌های دستگیره‌ها نیز که پیچ‌ها در آن قرار میگیرد نیز باید از کیفیت خوبی برخوردار باشد و بتواند فشار را به خوبی تحمل کند و بعد از اتمام کار نیز باید از روکش‌های مخصوص برای پوشاندن و مخفی کردن آنها استفاده شود تا کار نهایی ظاهری شکیل داشته باشد.شما را به مطالعه مقاله انواع دستگیره پنجره دوجداره دعوت میکنیم.

۸. سیلندر

در انتخاب سیلندر مناسب باید چند نکته را در نظر داشت اولین نکته نوع پروفیل مصرفی است. نوع سیلندر و آکس باید طبق پروفیل مصرفی تعیین شود. نکته امنیتی در رابطه با سیلندر هنگام خارج کردن کلید است. زمانی که کلید از سیلندر خارج می‌شود باید اهرم مرکزی نیز قفل شود. تا زمان سرقت، هنگامی که درب یا پنجره قفل است امکان خارج شدن سیلندر وجود نداشته باشد. در نظر داشتن و توجه به این نکته می‌تواند درصد امنیت درب و پنجره دوجداره UPVC را تا حد بالایی افزایش دهد.

۹. زبانه قفل پنجره دوجداره 

زبانه یکی دیگر از اجزای پنجره‌ های دوجداره در فرایند بازسازی می باشد. نکته‌ای که در رابطه با آن وجود دارد کوچک یا بزرگ بودن آن است. باید به نحوی انتخاب و نصب شود تا در صورت باز یا بسته شدن حداقل فشار بر لولا اعمال شود. لازم است زبانه پنجره دوجداره به شکلی نصب شود که در هنگام باز و بسته شدن کاملا در جای خود قرار گرفته، فیکس شود. معمولا زبانه های قفل پنجره دوجداره از جنس زاماک و مقاوم در برابر شکستگی می باشند.

۱۰. لولاها

لولایی که در پنجره دوجداره UPVC به کار می‌رود نیز باید از کیفیت بالایی برخوردار بوده، حداقل 10 سانتی متر طول و 100 گرم وزن داشته باشد. بدین ترتیب می تواند وزن پنجره را تحمل کند. تا هنگام باز و بسته شدن مشکل ایجاد نشود در واقع اگر لولا از جنس مناسب و کیفیت خوبی برخوردار نباشد. هنگام باز بسته شدن با بد بسته شدن یا حتی بسته نشدن مواجه شوید. این امر ممکن است در عایق بندی و سایر اجزا نیز مشکلاتی را به وجود بیاورد. از این رو لولا نیز یکی از اجزای کلیدی محسوب می‌شود.

۱۱. کانکتور پنجره دوجداره

کانکتور پنجره‌های دوجداره یکی از اجزای اساسی در سیستم‌های پنجره‌های دوجداره (Double Glazed Windows) است. این قطعه برای اتصال دو لایه شیشه به یکدیگر و ایجاد فضای میانی (هوا یا گاز) بین آن‌ها به منظور ایزولاسیون حرارتی و صوتی به کار می‌رود. کانکتور پنجره دوجداره، قطعه‌ای از جنس فولاد یا زاماک است که دو پروفیل فریم و مولیون را به هم متصل می‌کند. این قطعه دارای هشت سوراخ به صورت متقارن است که پس از جاگذاری بر روی پروفیل توسط چهار پیچ به پروفیل مولیون و توسط چهار پیچ دیگر به پروفیل تاب متصل می‌شود و موجب اتصال این دو پروفیل به یکدیگر می‌شود. انتخاب مناسب کانکتور پنجره دوجداره در تولید و مونتاژ پنجره‌ها بسیار مهم است.

سخن پایانی

همانطور که اشاره کوتاهی داشتیم یراق آلات نقش اساسی و کلیدی در طول عمر مفید پنجره‌های دوجداره دارد. کسانی که قصد بازسازی پنجره‌ های قدیمی خود و جایگزین کردن این نوع پنجره‌های دوجداره را دارند. علاوه بر توجه به نوع پروفیل، گالوانیزه استفاده شده در آن و …. باید به یراق آلات مصرفی در پنجره و طریقه نصب آن نیز توجه ویژه داشت. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با نصابان حرفه ای و مجرب مجموعه تارادیس تماس بگیرید.

هر سوالی دارید از کارشناسان تارادیس بپرسید...
تماس با ما ۲۲۰۹۵۲۹۸-۹ (۰۲۱)

مطلب پیشنهادی: رایج ترین دلایل بسته نشدن پنجره دوجداره چیست؟

این مطلب چقدر مفید بود ؟
5/5 - (7 امتیاز)

سوالات متداول

 • یراق آلات با کیفیت در پنجره های دوجداره را چطور تشخیص دهیم؟
  یراق‌آلات با کیفیت نقش مهمی در عمر و کارایی پنجره‌ها و درب‌ها دارند. برای انتخاب انواع با کیفیت در نظر داشته باشید. که یراق‌آلات معمولاً از جنس‌هایی مانند فولاد، برنز، و استیل ساخته می‌شوند. مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و فشار، مهم است. انتخاب برندهایی با گارانتی و خدمات پس از فروش مناسب، تضمین‌کننده کیفیت یراق‌آلات است. در نهایت با خرید پنجره خود از تولید کنندگان معتبر نظیر تارادیس از بابت کیفیت بالا و معتبر بودن برند اجزای سازنده پنجره خود اطمینان خواهید داشت.
 • استفاده از یراق آلات بی کیفیت چه مشکلاتی ایجاد می کند؟
  یراق‌آلات با کیفیت پایدارتر هستند و معمولاً مقاومت به زنگ‌زدگی، خوردگی و فشار را دارند. برندهای بی‌کیفیت ممکن است زودتر خراب شوند و نیاز به تعویض داشته باشند. انواع با کیفیت به عنوان بخشی از سیستم پنجره‌های دوجداره، ایزولاسیون حرارتی و صوتی را بهبود می‌بخشند.اما نمونه های بی‌کیفیت ممکن است نقص در ایزولاسیون داشته باشند و باعث نفوذ حرارت و صدا شوند. ضمن آنکه یراق‌آلات با کیفیت دارای سیستم‌های قفل و ایمنی بهتری هستند. این در حالی است که در مدل های بی‌کیفیت ممکن است آسان‌تر قابل باز شدن باشند و امنیت منزل را تهدید کنند.
5 دیدگاه در “همه چیز در مورد یراق آلات پنجره‌ دوجداره UPVC
 • 23 تیر 1399 at 12:13 ب.ظ
  Permalink

  سلام ممنون از خدماتتون

  Reply
 • 1 مرداد 1399 at 10:23 ق.ظ
  Permalink

  آلمانی هست الان؟

  Reply
 • 1 مرداد 1399 at 10:54 ق.ظ
  Permalink

  با سلام من حدود 2 سالی هست که با مجموعه شما آشنا شدم و خرید انجام دادم- خواستم بگم کارتون حرف نداره
  همونطوری که توی قرارداد بود برای منم انجام دادید.
  یراق آلات ترک و درجه یک
  ممنون از مجموعه

  Reply
 • 7 مرداد 1399 at 8:54 ق.ظ
  Permalink

  slm vaqt bekheir- ma khonamono darim bazsazi mikunim- be nazare shoma kodom profile bhtare va qeymat monaseb dare?

  Reply
  • 8 مرداد 1399 at 7:48 ق.ظ
   Permalink

   سلام وقتتون بخیر پروفیل ویتانوا هم از نظر کیفیتی هم قیمتی بهترین انتخاب میباشد

   Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *