انواع دستگیره پنجره دوجداره

Rate this post

انواع دستگیره پنجره دوجداره

دستگیره پنجره دوجداره

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی در رابطه با انواع دستگیره پنجره دوجداره خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. همانطور که مستحضر هستید در پنجره دوجداره اجزای مختلفی وجود دارند که در کیفیت و نوع عملکرد پنجره موثر هستند. پنجره های دوجداره به صورت کلی دارای یراق آلاتی می باشند که این یراق آلات مصرفی در این نوع پنجره ها نیز خود انواع و اقسام مختلفی را شامل خواهند شد. یکی از یراق آلاتی که نقش مهم و اساسی در پنجره های دوجداره ایفا می کند دستگیره می باشد. دستگیره ها نه تنها بر سهولت باز و بسته شدن درب یا پنجره دوجداره تاثیر دارند بلکه در صورتی که از کیفیت خوب و قفل های مناسب و محکم برخوردار نباشد می توانند تاثیرات در رابطه با عابقبندی نیز بر روی پنجره یا درب دوجداره داشته باشند.

یراق الات

یراق آلاتی نظیر دستگیره همانطور که اشاره شد انواع  اقسام مختلفی داشته که کارفرما تعیین می کند که چه نوع یراق آلات در چه بازه قیمتی برای درب یا پنجره دوجداره او استفاده شود و به طبع هرچه قیمت پایین تر باشد بر کیفیت پنجره نیز تاثیر خواهد گذاشت. پنجره های دوجداره آلومینیومی و upvcهرکدام یراق آلات مخصوص به خود را داشته و فروشنده با توجه به بازه قیمتی که مشخص می شود یراق آلاتی را به شما پیشنهاد خواهد داد. نکته ای که در این جا وجود دارد بحث کارایی است که مد نظر کارفرماست در واقع برخی از مکان ها و محیط هایی که برای آن اقدام به بازسازی پنجره های قدیمی یا تعویض پنجره های قدیمی کرده و پنجره های دوجداره را جایگزین این نوع پنجره ها می کنید، بسته به شرایطی که وجود دارد یراق آلات نیز تغییر خواهند کرد.

پنجره دوجداره

به صورت کلی  انواع پنجره دوجداره امروزه جایگاه خوبی در صنعت ساخت و ساز پیدا کرده و علت آن نیز مزیت های بیشمار و مهم این نوع پنجره ها می باشد. به این موضوع پرداختیم که پنجره های دوجداره از نظر کارایی و کیفیت در سطح بالایی قرار دارند و همین امر برای بسیاری از افرادی که قصد بازسازی یا تعویض پنجره های دوجداره را دارند از اهمیت بالایی برخوردار بوده و در واقع عایقبندی این نوع پنجره ها یکی از دلایل مهمی است که افراد را ترغیب به استفاده از این نوع پنجره های دوجداره برای خانه یا محیط کاری خود می کند.

عایق بندی پنجره ها

همانطور که اشاره کردیم پنجره های دوجداره از نظر عایقبندی در سطح خوبی قرار داشته و با توجه به این ویژگی  پنجره های دوجداره در مصرف انرژی تا حد قابل توجهی صرفه جویی خواهد شد و هزینه های ماهیانه یا حتی سالیانه تا حد بالایی کاهش پیدا خواهد کرد و شاید یکی از دلایل مهمی که افراد نسبت به تعویض پنجره های قدیمی خود ترغیب کرده و پنجره های دوجداره یا سه جداره را جایگزین می کنند.

انواع دستگیره پنجره دوجداره

تنوع در شکل و ظاهر این نوع پنجره های دوجداره می باشد. این نوع پنجره های دوجداره با توجه به فرم و شکلی که دارند قابلیت فرم پذیری بالایی داشته و همین امر به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید در اغلب اوقات سایز و ابعاد مورد نظر خود را تهیه کنید و برای محل هایی که حتی سایز استانداردی ندارند بتوانید از این نوع پروفیل درب و پنجره دوجداره استفاده کنید.

بدنه مقاوم

مورد بعدی که در رابطه با پنجره های دوجداره باید به آن اشاره کنیم بدنه مقاوم این نوع پروفیل های پنجره دوجداره می باشد.  تمامی پروفیل های پنجره های دوجداره در مقابل ضربه، فشار، حرارت، سرما و … مقاوم بوده و این امر بر مزیت های این نوع پنجره های دوجداره افزوده و باعث می شود تا افراد ترغیب به استفاده از این پروفیل ها شوند.

عایق بندی صوتی

معمولاً افرادی که در محیط های شلوغ ساکن هستند و از آلودگی صوتی رنج می برند در همان ابتدا به متخصصین اعلام می کنند که عایقبندی صوتی برای آنها تا چه میزان مورد اهیمت بوده و به همین منظور پروفیلی به آنها پیشنهاد می شود تا ضمن حفظ قابلیت های این نوع پنجره ها عایقبندی صوتی در آنها تقویت شده باشد تا تمامی شرایطی که مد نظر فرد می باشد به خوبی برآورده شود.

انواع دستگیره برای درب و پنجره های دوجداره

در این بخش نیز همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن پرداختیم قصد داریم تا به انواع مختلف دستگیره های مورد استفاده در پنجره های دوجداره بپردازیم. در بخش های قبلی به انواع دستگیره ها نظیر؛ دستگیره یک طرفه پنجره دوجداره، دستگیره دو طرفه پنجره دوجداره، دستگیره باریک دو طرفه پنجره دوجداره، دستگیره پنجره دوجداره هتلی، دستگیره مخفی پنجره دوجداره، دستگیره چفت موشکی پنجره های دوجداره، دستگیره پنجره دوجداره مخصوص درب سرویسی و … پرداختیم.

دستگیره یک طرفه پنجره دوجداره

یکی از پرکاربرد ترین نوع یراق آلاتی که برای پنجره های دوجداره استفاده می شود همین نوع دستگیره می باشد و یکی از ساده ترین نوع دستگیره ها در بین یراق آلاتی که برای پنجره های دوجداره استفاده می شود، به شمار می رود. دستگیره یک طرفه ساده را در یک سمت از پروفیل نصب کرده و همانگونه که به آن اشاره شد بیشتر برای پنجره های دوجداره مورد مصرف قرار خواهد گرفت. ناگفته نماند که این نوع دستگیره های یک طرفه دارای دو نوع ساده و سکوئستیک می باشند و انتخاب اینکه چه نوعی از دستگیره دوجداره بر روی پروفیل نصب شود به انتخاب کارفرما می باشد.

دستگیره دوطرفه پنجره های دوجداره

دستگیره دوطرفه پنجره های دوجداره همانطور که از اسم آنها نیز مشخص می باشد برای پنجره هایی استفاده می شود که قرار است از دوطرف بازشو باز و بسته شود. لازم به ذکر است که این نوع دستگیره  از ساده ترین حالت به شمار رفته و به همین منظور امنیت خوبی و قابل قبولی برای کارفرما به همراه نخواهد داشت. این نوع دستگیره در دوطرف بازشو نصب شده و قفل معمولی برای آن در نظر گرفته می شود که از طریق آن می توان درب را قفل نمود. اگر امنیت برای شما اهمیت دارد بهتر است از دستگیره های یک طرفه استفاده کنید یا در صورت ممکن از نوع سوئیچی استفاده کنید.

دستگیره باریک دو طرفه پنجره های دوجداره

این نوع دستگیره ها با توجه به جنس و مکانیزمی که برای آن طراحی شده اند دارای فیزیک و جنس باریک تری بوده و به همین منظور برای پروفیل هایی که محل قرار گیری دستگیره ها بیرون پنجره یا درب قرار دارد این نوع دستگیره ها به کار می آید. نکته دیگری که در رابطه با این نوع دستگیره های باریک دو طرفه لازم است تا خدمت شما عزیزان عرض کنیم شباهت مکانیزم فنی آنها به دستگیره های دوطرفه ساده می باشد و همانطور که در بند بالا به آن اشاره کردیم از این نوع دستگیره ها در صورتی که مسائل امنیتی برای شما اهمیت دارد بهتر است استفاده نکنید و از دستگیره های دیگری به عنوان جایگزین از آن استفاده کنید.

دستگیره پنجره هتلی

در موارد قبلی که در رابطه با دستگیره های پنجره های دوجداره خدمت شما ارئه شد به مقوله مهم امنیت اشاره کردیم این نوع دستگیره ها دقیقاً بر روی این مسئله تاکید داشته و به همین منظور و جهت بالاتر رفتن میزان امنیت دستگیره در این نوع پنجره های دوجداره استفاده نخواهد شد.

دستگیره مخفی پنجره های دوجداره

از این نوع دستگیره های برای پنجره های کشویی یا ریلی استفاده می شود. این نوع دستگیره ها با توجه به طراحی که دارند باعث می شود تا در صورتی که پنجره ی کشویی دوجداره شما دو لنگه بازشو داشته باشد و در صورتی که قرار باشد از هر دو بازشو استفاده شود با یکدیگر تداخل نداشته باشند و هنگام باز و بسته شدن در عملکرد یکدیگر اختلال ایجاد نکنند. این نوع دستگیر ها را می توان به صورت اختصاصی به پنجره های کشویی نسبت داد و به همین منظور در صورتی که کارفرما پنجره کشویی سفارش دهد متخصص به او پیشنهاد خواهد داد تا از این نوع دستگیره ها استفاده کند تا باز و بسته شدن لنگه های بازشو پنجره ها با اختلال رو به رو نشود.

دستگیره چفت موشکی

دستگیره های چفت موشکی معمولاً برای درب بالکن یا تراس استفاده می شوند، این نوع دستگیره ها دارای مقاومت بالایی بوده و همین امر باعث می شود که بسیاری از افراد ترغیب به استفاده از این نوع دستگیره ها برای درب یا پنجره دوجداره خود شوند. این نوع دستگیره ها ضمن بالا بودن مقاومت دارای عملکرد خوبی بوده و همین امر به شما این امکان را خواهد داد تا با توجه به مقاومت بالایی که دارند مدت زمان طولانی تری از این نوع  دستگیره ها استفاده کنید. دستگیره چفت موشکی کلید خور بوده و همین امر به شما این امکان را خواهد داد تا امنیت خوبی برای پنجره یا درب تراس یا بالکن خود فراهم کنید.

دستگیره درب سرویسی

این نوع دستگیره همانطور که از نام آنها مشخص می باشد دارای مکانیزمی متفاوت بوده ولی به نوعی عملکردی شبیه به دستگیره های سوئیچی دارد. این نوع دستگیره ها از دو طرف باز و بسته شده و تفاوتی که با دستگیره های دو طرفه دارند در کلید خود نبودن آنها می باشد. این نوع دستگیره ها در یکی از سمت های خود دارای چفتی می باشد که با حرکت دادن آن می توان درب را از سمت داخل قفل کرد و این چفت به صورت معمول در یک سمت درب قرار دارد اما در برخی از درب ها شاهد این امر هستیم که در دو طرف درب این چفت ها موجود می باشد. نوع عملکرد این نوع دستگیره ها را می توانید در سرویس های عمومی مشاهده کنید.

نکات مهم در انتخاب دستگیره مناسب برای درب یا پنجره دوجداره

در این بخش قصد داریم تا دستگیره مناسب و ویژگی هایی که باید یک دستگیره خوب داشته باشد را خدمت شما عزیزان عرض کنیم تا هنگام خرید بتوانید مناسب ترین و بهترین دستگیره را انتخاب کنید.

ضخامت صفحه اصلی دستگیره

شاید در نگاه اول به این موضوع هنگام خرید اصلاً توجه نداشته باشیم و فکر کنیم موردی بی تاثیر است و کم یا زیاد بودن ضخامت آن تنها در ظاهر آن تاثیر گذار می باشد، اما همین صفحه اصلی و ضخامت آن تاثیر مستقیم بر عملکرد و طول عمر دستگیره خواهد داشت. سعی کنید ضخامت صفحه اصلی دستگیره ها از استاندارد مشخصی برخوردار باشد. در صورتی که ضخامت استاندارد نباشد و کم یا زیاد باشد بر طول عمر و حتی عملکرد دستگیره ها تاثیر خواهد گذاشت و در مواردی ممکن است منجر به گیر کردن دستگیره یا شکستن آن شود.

نقطه اتصال اهرم به دستگیره

نقطه پرچ شدگی یا نقطه اتصال اهرم به دستگیره یکی از عوامل مهم در عملکرد و طول عمر دستگیره ها به شمار رفته و باید توجه داشته باشید که نقطه پرچ شدگی با استفاده از دستگاه های مخصوص و به صورت استاندارد و اصولی انجام شده باشد. نقطه اتصال اهرم به دستگیره و به صورت کلی نقطه ای که بر روی صفحه اصلی در حرکت می باشد باید با استفاده از دستگاه ها مخصوص و با استفاده از واشر های پلاستیکی در جای خود قرار گرفته باشد. در صورتی که ملاحضات و نکاتی که خدمت شما عرض کردیم در دستگیره انجام نشود و نسبت به آن بی توجهی شده باشد موجب ساییدگی و اختلال در عملکرد دستگیره ها خواهد شد.

شفت چهار پهلو

در دستگیره های پنجره های دوجداره یا حتی درب های دوجداره باید به مورد نیز توجه داشت که شفت چهار پهلو دستگیره ها از آلیاژ مرغوب و خوب تهیه شده باشد. در صورتی که آلیاژ شفت های چهار پهلو خوب و مرغوب نباشد به مرور زمان در صورت باز و بسته شدن مکرر دچار مشکل خواهد شد و با تغییر فرم و شکل همراه خواهد بود. بنابراین در صورتی که از این مشکلات جلوگیری شود باید توجه داشته باشید از آلیاژ مناسب در شفت چهار پهلو استفاده شده باشد.

فنر

نکته خاصی در این رابطه وجود ندارد اما به این شکل نیست که بگوییم تاثیر در عملکرد و طول عمر دستگیره ها نخواهد داشت. نکته ای که در این رابطه وجود دارد بحث جنس فنر استفاده شده در دستگیره ها می باشد. جنس فنر باید به نوعی باشد که توانایی تحمل فشار 90 درجه ای را داشته باشد. توجه داشته باشید آلیاژ این نوع فنر بسیار مهم بوده و نه تنها بر باز و بسته شدن بلکه بر نرم و روان بودن نوع عملکرد آن نیز تاثیر گذار خواهد بود. طول عمر دستگیره ها نیز به این امر بستگی داشته و به نوعی این آلیاژ و مرغوب بودن فنر می باشد که مشخص می کند تا چه میزان عملکرد نرم و روانی داشته باشد.

تو پر بودن و بلند بودن اهرم

این مورد در طول عمر و عملکرد دستگیره ها تاثیر گذار بوده و در صورتی که دستگیره ای ارزان تهیه کنید متوجه خواهید شد که تولید کننده برای پایین آمدن قیمت وزن دستگیره ها را پایین آورده و طول اهرم را نیز کاهش خواهد داد و توجه داشته باشید این دو عامل همانطور که اشاره کردیم در طول عمر و عملکرد دستگیره ها بسیار موثر می باشد. دستگیره هایی که اهرم های بلندی دارند ضمن کمک به سهولت در باز و بسته شدن بهتر درب و یا پنجره دوجداره این امکان را نیز فراهم خواهد کرد تا فشار بسیار کمتری به دیگر اجزای دستگیره ها بیاورد و همین امر موجب می شود تا طول عمر دستگیره بالاتر و عملکرد آن بهتر شود و از شکستن اهرم یا دستگیره جلوگیری به عمل بیاید.

مورد دیگری که در رابطه با دستگیره ها باید به آن توجه لازم را داشت تا عملکردی مناسب را از آن داشته باشیم توجه به عایقبندی دستگیره ها می باشد. عایقبندی دستگیره ها درب و پنجره دوجداره نیز یکی از مواردی به شمار می رود که نصاب باید آن را انجام داده و به آن توجه داشته باشد. این کار با استفاده از چسب های مخصوص انجام خواهد شد و معمولاً برای اطمینان تست های متفاوتی را از دستگیره به عمل خواهند آورد تا از درستی کار مطمئن شوند و از درست عایق شدن پنجره یا درب اطمینان حاصل شود.

 

یک دیدگاه در “انواع دستگیره پنجره دوجداره
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.