انواع دستگیره پنجره دوجداره

آخرین تاریخ به روز رسانی : 23 آذر 1402

دستگیره ها نه تنها بر سهولت باز و بسته شدن درب یا پنجره دوجداره تاثیر دارند. در صورتی که از کیفیت خوب و قفل های مناسب و محکم برخوردار نباشند، می توانند تاثیراتی در رابطه با عایق بندی نیز بر روی پنجره یا درب دوجداره داشته باشند. در ادامه به بررسی انواع دستگیره پنجره دوجداره می پردازیم.

انواع دستگیره برای درب و پنجره های دوجداره

در این بخش نیز قصد داریم تا به انواع مختلف دستگیره های مورد استفاده در پنجره های دوجداره بپردازیم. چفت شدن پنجره ها به واسطه عملکرد صحیح دستگیره ها صورت می گیرد. در نیتجه می توان گفت که استفاده از دستگیره مناسب برای درب و پنجره های دوجداره در کیفیت عایق بندی آنها بسیار موثر خواهد بود. برخی انواع دستگیره های درب و پنجره های دوجداره عبارتند:

 • دستگیره های یک طرفه پنجره دوجداره
 • دو طرفه پنجره دوجداره
 • باریک دو طرفه پنجره دوجداره
 • پنجره دوجداره هتلی
 • مخفی پنجره دوجداره
 • چفت موشکی پنجره های دوجداره
 • دستگیره پنجره دوجداره مخصوص درب سرویسی
 • و …

دستگیره یک طرفه پنجره دوجداره

دستگیره یک طرفه پنجره دوجداره

یکی از پرکاربرد ترین نوع یراق آلاتی که برای پنجره های دوجداره استفاده می شود، همین نوع دستگیره می باشد. همچنین از ساده ترین نوع دستگیره ها در بین یراق آلاتی که برای پنجره های دوجداره استفاده می شود، به شمار می رود.

دستگیره یک طرفه ساده را در یک سمت از پروفیل نصب می نمایند که مدل های یک طرفه دارای دو نوع ساده و سکوئستیک می باشند. انتخاب اینکه چه نوعی از دستگیره دوجداره بر روی پروفیل نصب شود به انتخاب کارفرما می باشد.

دستگیره دوطرفه

در پنجره های دوجداره ای که قرار است از دو طرف بازشو باز و بسته شوند، از دستگیره های دو طرفه استفاده می شود. لازم به ذکر است که این نوع دستگیره  از ساده ترین حالت به شمار رفته و به همین منظور امنیت خوبی و قابل قبولی برای کارفرما به همراه نخواهد داشت.

معمولا در دوطرف بازشو، دستگیره دوطرفه نصب شده و قفل معمولی برای آن در نظر گرفته می شود. که از طریق آن می توان درب را قفل نمود. اگر امنیت برای شما اهمیت دارد، بهتر است از دستگیره های یک طرفه استفاده کنید. در صورت امکان نیز می توانید از نوع سوئیچی استفاده کنید.

مقاله پیشنهادی : مزایا و معایب یراق سوئیچی چیست؟

دستگیره باریک دو طرفه پنجره های دوجداره

با توجه به جنس و مکانیزمی که برای دستگیره های باریک دوطرفه طراحی شده است، این مدل ها دارای فیزیک و جنس باریک تری هستند. به همین منظور برای پروفیل هایی که محل قرار گیری دستگیره ها بیرون پنجره یا درب قرار دارد. این نوع دستگیره ها به کار می آید.

نکته دیگری که در رابطه با این نوع لازم است بدانید، شباهت مکانیزم فنی آنها به دستگیره های دوطرفه ساده می باشد. همانطور که در بند بالا به آن اشاره کردیم از این نوع دستگیره ها در صورتی که مسائل امنیتی برای شما اهمیت دارد بهتر است استفاده نکنید.

دستگیره دوطرفه پنجره دوجداره

دستگیره پنجره هتلی

در موارد قبلی که در رابطه با دستگیره های پنجره های دوجداره بدان پرداختیم، به مقوله مهم امنیت اشاره کردیم. این نوع دستگیره ها دقیقاً بر روی این مسئله تاکید دارند. به همین منظور و جهت بالاتر رفتن میزان امنیت دستگیره در این نوع پنجره های دوجداره استفاده نخواهد شد.

دستگیره مخفی پنجره های دوجداره

از این نوع برای پنجره های کشویی یا ریلی استفاده می شود. دستگیره های مخفی به طراحی خاصی دارند که به کمک آن، در زمانی که پنجره ی کشویی دوجداره شما دو لنگه بازشو داشته باشد. در صورتی که قرار باشد از هر دو بازشو استفاده کنید، با یکدیگر تداخل نداشته نخواهند داشت. همچنین هنگام باز و بسته شدن در عملکرد یکدیگر اختلالی ایجاد نمی کنند.

مدل های مخفی دستگیره ها را می توان به صورت اختصاصی به پنجره های کشویی نسبت داد. به همین منظور در صورتی که کارفرما پنجره کشویی سفارش دهد، متخصص به او پیشنهاد خواهد داد تا از این نوع دستگیره ها استفاده کند. تا باز و بسته شدن لنگه های بازشو پنجره ها با اختلال رو به رو نشود.

دستگیره مخفی پنجره دوجداره

دستگیره چفت موشکی

دستگیره های چفت موشکی معمولاً برای درب بالکن یا تراس استفاده می شوند. مدل های چفت موشکی دارای مقاومت بالایی بوده و همین امر باعث می شود که بسیاری از افراد ترغیب به استفاده از این نوع برای درب یا پنجره دوجداره خود شوند.

ضمن بالا بودن مقاومت دستگیره چفت موشکی، این مدل دارای عملکرد خوبی بوده و همین امر به شما این امکان را خواهد داد. تا با توجه به مقاومت بالایی که دارند، مدت زمان طولانی تری از این نوع  دستگیره ها استفاده کنید. دستگیره چفت موشکی کلید خور بوده و همین امر موجب تامین امنیت بالا برای پنجره یا درب تراس یا بالکن شما خواهد شد.

دستگیره درب سرویسی

همانطور که از نام این نوع دستگیره ها مشخص است، نمونه های درب سرویسی دارای کاربرد و مکانیزمی متفاوت هستند. ولی به نوعی عملکردی شبیه به دستگیره های سوئیچی دارند.

دستگیره درب سرویسی از دو طرف باز و بسته شده و تفاوتی که با دستگیره های دو طرفه دارند، در کلید خور نبودن آنها می باشد. همچنین در یکی از سمت های خود دارای چفتی می باشند که با حرکت دادن آن می توان درب را از سمت داخل قفل کرد.

این چفت به طور معمول در یک سمت درب قرار دارد. اما در برخی از درب ها شاهد این امر هستیم که در دو طرف درب این چفت ها موجود می باشد. نوع عملکرد این نوع دستگیره ها را می توانید در سرویس های عمومی مشاهده کنید.

انواع دستگیره برای درب و پنجره های دوجداره

انتخاب دستگیره مناسب برای درب یا پنجره دوجداره

در این بخش قصد داریم تا دستگیره مناسب و ویژگی هایی که باید یک دستگیره خوب داشته باشد را خدمت شما معرفی کنیم. تا هنگام خرید بتوانید مناسب ترین و بهترین نوع را انتخاب کنید.

ضخامت صفحه اصلی 

شاید در هنگام خرید و در نگاه اول به این موضوع اصلاً توجه نداشته باشیم. و تصور کنیم موردی بی تاثیر و کم اهمیت است. این طرز فکر که کم یا زیاد بودن ضخامت آن تنها در ظاهر آن تاثیر گذار می باشد، اشتباه است. زیرا همین صفحه اصلی و ضخامت آن تاثیر مستقیم بر عملکرد و طول عمر دستگیره خواهد داشت.

سعی کنید ضخامت صفحه اصلی دستگیره ها از استاندارد مشخصی برخوردار باشد. در صورتی که ضخامت استاندارد نباشد و کم یا زیاد باشد بر طول عمر و حتی عملکرد دستگیره ها تاثیر خواهد گذاشت. در مواردی نیز ممکن است منجر به گیر کردن دستگیره یا شکستن آن شود.

نقطه اتصال اهرم به دستگیره

نقطه پرچ شدگی یا نقطه اتصال اهرم به دستگیره یکی از عوامل مهم در عملکرد و طول عمر دستگیره ها به شمار می رود. باید توجه داشته باشید که نقطه پرچ شدگی با استفاده از دستگاه های مخصوص و به صورت استاندارد و اصولی انجام شده باشد.

نقطه اتصال اهرم به دستگیره و به صورت کلی نقطه ای که بر روی صفحه اصلی در حرکت می باشد. باید با استفاده از دستگاه ها مخصوص و با استفاده از واشر های پلاستیکی در جای خود قرار گرفته باشد. در صورتی که ملاحضات و نکاتی که خدمت شما عرض کردیم در دستگیره انجام نشود و نسبت به آن بی توجهی شده باشد. موجب ساییدگی و اختلال در عملکرد دستگیره ها خواهد شد.

شفت چهار پهلو

در دستگیره های پنجره های دوجداره یا حتی درب های دوجداره باید به مورد نیز توجه داشت. که شفت چهار پهلو دستگیره ها از آلیاژ مرغوب و خوب تهیه شده باشد. در صورتی که آلیاژ شفت های چهار پهلو خوب و مرغوب نباشد، به مرور زمان در صورت باز و بسته شدن مکرر دچار مشکل خواهد شد. همچنین با تغییر فرم و شکل همراه خواهد بود.

بنابراین در صورتی که از این مشکلات جلوگیری شود باید توجه داشته باشید از آلیاژ مناسب در شفت چهار پهلو استفاده شده باشد.

فنر

نکته خاصی در این رابطه وجود ندارد. اما به این صورت نیز که بگوییم تاثیر در عملکرد و طول عمر دستگیره ها نخواهد داشت، نیست. نکته ای که در این رابطه وجود دارد بحث جنس فنر استفاده شده در دستگیره ها می باشد.

جنس فنر باید به نوعی باشد که توانایی تحمل فشار 90 درجه ای را داشته باشد. توجه داشته باشید آلیاژ این نوع فنر بسیار مهم بوده و نه تنها بر باز و بسته شدن بلکه بر نرم و روان بودن نوع عملکرد آن نیز تاثیر گذار خواهد بود. طول عمر دستگیره ها نیز به این امر بستگی داشته و به نوعی این آلیاژ و مرغوب بودن فنر می باشد. که مشخص می کند تا چه میزان عملکرد نرم و روانی داشته باشد.

تو پُر و بلند بودن اهرم

این مورد در طول عمر و عملکرد دستگیره ها تاثیر گذار است. چنانچه دستگیره ای ارزان تهیه کنید متوجه خواهید شد که تولید کننده برای پایین آمدن قیمت وزن دستگیره ها را پایین آورده است. در نتیجه طول اهرم را نیز کاهش خواهد داد و توجه داشته باشید این دو عامل همانطور که اشاره کردیم در طول عمر و عملکرد دستگیره ها بسیار موثر می باشد.

دستگیره هایی که اهرم های بلندی دارند ضمن کمک به سهولت در باز و بسته شدن بهتر درب و یا پنجره دوجداره این امکان را نیز فراهم خواهد کرد. تا فشار بسیار کمتری به دیگر اجزای دستگیره ها بیاورد و همین امر موجب می شود تا طول عمر دستگیره بالاتر و عملکرد آن بهتر شود. و از شکستن اهرم یا دستگیره جلوگیری به عمل بیاید.

مورد دیگری که در رابطه با دستگیره ها باید به آن توجه لازم را داشت. تا عملکردی مناسب را از آن داشته باشیم توجه به عایقبندی دستگیره ها می باشد. عایق بندی دستگیره ها درب و پنجره دوجداره نیز یکی از مواردی به شمار می رود که نصاب باید آن را انجام داده و به آن توجه داشته باشد.

این کار با استفاده از چسب های مخصوص انجام خواهد شد و معمولاً برای اطمینان تست های متفاوتی را از دستگیره به عمل خواهند آورد. تا از درستی کار مطمئن شوند و از درست عایق شدن پنجره یا درب اطمینان حاصل شود.

این مطلب چقدر مفید بود ؟
5/5 - (4 امتیاز)

سوالات متداول

 • کدام نوع دستگیره ایمنی بیشتری را برای مشتری به ارمغان می آورد؟
  دستگیره های چفت موشکی و دستگیره پنجره هتلی با توجه به ساختاری که دارند امنیت بیشتری را برای مشتری تامین می کنند.
 • آیا دستگیره ها تاثیری بر میزان عایق حرارتی و صوتی درب ها و پنجره ها دارد؟
  نصاب ها باید در هنگام نصب دستگیره های درب و پنجره ها، با چسب های مخصوص نسبت به عایق نمودن دستگیره ها اقدام نمایند و با انجام تست های مربوطه از درستی عملکرد آن اطمینان حاصل کند.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *