پنجره دوجداره کشویی یا ریلی

آخرین تاریخ به روز رسانی : 24 دی 1402

پنجره دوجداره کشویی یکی از کاربردی ترین مدل های پنجره مورد استفاده در انواع سازه ها می باشد. از این نوع پنجره ها اغلب در فضاهایی که با محدودیت متراژ مواجه هستند استفاده می شود. زیرا حرکت ریلی لنگه های بازشو به سمت چپ یا راست بهترین گزینه در مواردی است که به دلیل کمبود جا نمی توان از بازشوهای لولایی استفاده نمود.

حرکت بازشوهای پنجره های دوجداره ریلی به صورت افقی بوده و نصب و اجرای آنها تقریبا در هر نوع ساختمانی مقدور می باشد. با نصب صحیح پنجره های دوجداره کشویی می توانید از راحتی، زیبایی و امنیت بالای آنها در کنار کاربری آسان بهره مند گردید.

هر سوالی دارید از کارشناسان تارادیس بپرسید...
تماس با ما ۲۲۰۹۵۲۹۸-۹ (۰۲۱)

انواع درب و پنجره دوجداره UPVC کشویی

پنجره یو پی وی سی ریلی به لحاظ نوع بازشو دارای دو نوع کلی است، که شامل پنجره کشویی یک لنگه بازشو و پنجره کشویی دو لنگه بازشو می باشد. نوع اول تنها امکان بازشو یکی از لنگه‌های پنجره، به صورت کشویی را فراهم می کند و در نوع دوم هر دو لنگه پنجره قابلیت باز و بسته شدن را به صورت ریلی دارند.

حتما بخوانید : پنجره دوجداره لولایی چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

پنجره دوجداره کشویی یا ریلی

مزایای پنجره دوجداره کشویی

مزایای پنجره های ریلی نسبت به انواع لولایی بسیار بیشتر است. از نظر عایق بندی نیز مدل های کشویی از کیفیت خوبی برخوردار می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقایسه پنجره کشویی و لولایی بپردازید. همچنین بازشوی آسان در پنجره دوجداره ریلی که نیاز به حریم بازشوی کمتری دارد. در نتیجه در فضاهایی که امکان باز شدن لنگه وجود نداشته باشد مانند بازشو جلوی سینک و روشویی قابل استفاده است. سایر ویژگی های مثبت پنجره های UPVC کشویی عبارتند از:

 • قابلیت تھویه سریع و بسیار خوب هوا به دلیل ابعا بزرگ بازشوها
 • قابلیت ساخت در ابعاد دلخواه خارج از اندازه های استاندارد
 • ممانعت از ورود گرد و غبار و آلودگی های هوا به داخل
 • عایق بندی مناسب صوتی و حرارتی
 • ایجاد امکان دسترسی بهتر به فضای بیرون
 • ظاهر شیک و مدرن مناسب انواع سازه ها و فضاها
 • باز و بسته شدن بسیار آسان تنها با یک حرکت
 • و …

معایب پنجره های ریلی

به دلیل ساختار ریلی این نوع پنجره ها، گاها تمیز کردن آنها کمی مشکل به نظر می رسد. بطوریکه ممکن است دسترسی کامل به کلیه بخش ها نداشته باشید. همچنین قیمت این نوع پنجره ها نسبت به سایر بازشوهای پنجره دوجداره UPVC کمی بالاتر است. از دید کاربران و مطابق نظر مصرف کنندگان سایر ایرادهای پنجره های کشویی عبارتند از:

 • عایق کمتر (تا حدود 30%) حرارت، صوت و همچنین گرد و غبار، به علت عدم وجود فشار جهت وکیوم بین لنگه و فریم
 • اتلاف انرژی و هدر رفت حرارت از داخل به خارج ساختمان به نسبت بازشو های تک حالته و دو حالته
 • هزینه بالاتر، به علت مصرف میزان بالای پروفیل به نسبت سایر مدل های بازشو
 • به دلیل عدم مقاومت ریل ها و غلتک های پنجره های ریلی، امکان اجرا بازشو در ارتفاع های بزرگ وجود ندارد
 • اجرا کتیبه متصل و یک تکه در 90% پروفیل ها ممکن نمی باشد.

کاربردهای پنجره دوجداره کشویی جفت ریل

انواع مدل بازشوهای کشویی

معمولاً این نوع پنجره ها در دو نوع تولید و اجرا می شوند. یکی دو لنگه متحرک و دیگری یک لنگه ثابت و یک لنگه متحرک. که در ادامه به این دو نوع پنجره کشویی خواهیم پرداخت.

یک لنگه متحرک و یک لنگه ثابت

پنجره های این سبک همانطور که از نام آنها نیز مشخص است.، دارای یک لنگه ثابت و یک لنگه متحرک بوده و تنها یکی از لنگه های این نوع پنجره باز و بسته می شود.

پنجره های ریلی دو لنگه متحرک

همانطور که از اسم این نوع پنجره ها مشخص است هر دو لنگه قابلیت باز و بسته شدن را دارند. این نوع از پنجره های دوجداره کشویی محبوبیت بیشتری نسبت به مدل یک لنگه ثابت داشته و بیشترین استفاده را دارند. این نوع پنجره ها با توجه به قابلیتی که دارند به شما این امکان را خواهند داد تا در صورت محدود بودن فضای اطراف پنجره از دو لنگه بازشو بتوانید استفاده کنید.

از این نوع پنجره ها با توجه به اشغال نکردن فضا و باز و بسته شدن آسان تر، معمولاً در آشپزخانه ها، بالای سینک یا کابینت استفاده می شود. این نوع پنجره ها با توجه به نحوه باز و بسته شدن هر  دو لنگه، تهویه و گردش هوای بهتری به نسبت یک لنگه متحرک دارند. همین امر موجب می شود تا از این نوع پنجره ها برای فضا هایی که تنها یک پنجره دارند بیشتر استفاده شود.

پنجره یو پی وی سی ریلی

ساختار و قطعات اصلی

قطعات اصلی تشکیل دهنده سری کشویی پنجره های دوجداره شامل پروفیل دوجداره، یراق آلات و غلطک پنجره ریلی می باشد. پروفیل مصرفی در ساخت قاب این پنجره ها می تواند از برندهای مطرحی نظیر هافمن، ویستابست، ویتانوا، وین تک و … انتخاب گردد. این پروفیل ها دارای ریل هایی هستند که لنگه بازشو را با استفاده از غلطک ها حرکت می دهند.

غلطک ها نیز در فضای بین پروفیل لنگه کشویی و پروفیل قاب قرار می گیرند. وظیفه اصلی این غلطک ها آسان تر کردن حرکت لنگه بازشو در ریل می باشد.

در واقع در ساختار پنجره های ریلی مهمترین قطعه مصرفی غلطک می باشد. این قطعات دارای انواع مختلف پلاستیکی یا برنجی هستند که مدل های برنجی دارای دوام و طول عمر بیشتری هستند. در مقابل غلطک های پلاستیکی حرکت روان تر و نرم تری را فراهم می سازند.

یراق آلات پنجره دوجداره کشویی

قطعات تشکیل دهنده یراق آلات

به طور کلی برای بهبود وضعیت عایق بندی پنجره دوجداره UPVC کشویی از نوارهای هوابندی، نوار درزگیر مویی استفاده می شود .نوار مویی با قرار گرفتن مابین لنگه و فریم کشویی، باعث افزایش عایق بندی تا حد قابل قبولی افزایش می شود.

با همه ی این تفاسیر، برای داشتن پنجره ای با بالاترین حد عایق بندی، بهتر است به سراغ دیگر نمونه های پنجره دوجداره یو پی وی سی مانند پنجره لولایی دوحالته، لولایی تک حالته یا فولکس واگنی رفت. البته در مواردی که مانعی برای بازشو های پنجره مانند وجود شیرآلات ظرفشویی یا کابینت وجود دارد، می توان به ناچار از پنجره دوجداره UPVC کشویی استفاده نمود.

فقط و فقط در صورت اجبار و وجود محدودیت فضا، توصیه به نصب پنجره های ریلی می شود.

پنجره دوجداره کشویی آلومینیومی

اسپانیولیت پنجره کشویی

این یراق یکی از قسمت های یراق پنجره کشویی می باشد و به این نکته توجه کرد که این یراق برای پنجره با ارتفاع متفاوت، انواع مختلفی دارد تا قاب بازشو در دراز مدت دچار مشکل نگردد. شرکت های زیادی در دنیا به تولید و ساخت این یراق آلات مشغول اند مانند: آلمان، ژاپن، ترکیه و… که یراق ترک هم به لحاظ کیفیت و هم قیمت کلیه ویژگی های لازم برای دستیابی به یک محصول مرغوب را داراست.

در مجموعه تارادیس همواره از یراق درجه ی یک ترک VHS پریمیوم(وزن بالا) و Roto آلمان استفاده می گردد.

غلتک کشویی

می توان غلتک را به عنوان مهم ترین قسمت یراق ریلی معرفی کرد. که کل وزن بازشو در پنجره های ریلی را تحمل می کند. و بنا بر میزان بار وزنی که قادر به تحمل آن باشد، دارای انواع گوناگون و متنوعی از لحاظ نوع و جنس غلتک، و یا تک ریل یا جفت ریل بودن، می باشد. انتخاب درست غلطک در تضمین کیفیت نقش به سزایی دارد.

پروژه های اجرا شده توسط تارادیس را مشاهده کنید

پنجره کشویی مونوریل یا تک ریل

پنجره کشویی مونوریل یا تک ریل

مدل های تک ریل دارای یک لنگه ثابت و یک لنگه بازشو می باشند. از یک ریل برای باز و سته شدن لنگه بازشو استفاده می شود. این نوع پنجره ها تحمل وزن های بالا تا یک تن را دارا می باشند و نیازی به کتیبه نیز ندارند. بنابراین با عدم نیاز به نگهدارنده، به منظور زیبایی بیشتر نما و در پنجره های دوجداره بزرگ قابل استفاده می باشند.

مزیت اصلی پنجره های کشویی منوریل، نسبت به پنجره های ریلی ساده، آب بندی بهتر و هوابندی موثر تر می باشد.

کشویی جفت ریل

سری دو ریل از پنجره های ریلی مناسب فضاهایی هستند که نیاز به تعداد بازشوی بیشتری در قاب دارند. این مدل از رایج ترین نوع در و پنجره های کشویی می باشد که در کلیه حالت های ریلی قابل اجرا می باشد.

جلو قفلی زاماک کشویی

این قطعه که جنسی از آلیاژ مس و آلومینیوم دارد به منظور کیپ شدن و قفل شدن قاب ها مورد استفاده قرار می گیرد. به منظور تامین کیفیت مطلوب در پنجره و درب دوجداره، در شرکت تارادیس کلیه متریال و یراق آلات مصرفی از نوع درجه یک بوده و روند تولید منطبق بر استاندارد های روز دنیا طی می شود. کار نصب نیز، توسط نیروی متخصص و به صورت دقیق انجام می پذیرد.

از کجا بخریم؟

پولاد یراق تارادیس تولید کننده انواع درب و پنجره های دوجداره یو پی وی سی ریلی یا کشویی با بالاترین کیفیت می باشد. این مجموعه انواع درب و پنجره های دوجداره UPVC را با مرغوب ترین پروفیل های خارجی و ایرانی موجود در بازار تولید می نماید. همچنین استفاده از بهترین برند یراق آلات موجب گردیده تا محصولات تارادیس حداقل نیاز به تعمیرات و رگلاژ پنجره های دوجداره را نیاز داشته باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمائید. در نهایت، در تارادیس جزییات تفاوت ها را می سازنند.

هر سوالی دارید از کارشناسان تارادیس بپرسید...
تماس با ما ۲۲۰۹۵۲۹۸-۹ (۰۲۱)
این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.9/5 - (7 امتیاز)

سوالات متداول

 • پنجره های دولنگه ریلی برای چه فضاهایی مناسب ترند؟
  پنجره های دوجداره کشویی که دو لنگه آنها متحرک می باشد، با توجه به اشغال نکردن فضا و باز و بسته شدن آسان تر معمولاً در آشپزخانه ها بالای سینک یا کابینت استفاده می شوند و در این فضا ها نیز کاربرد های فراوانی دارد.
 • پنجره دوجداره ریلی آلومینیومی بهتر است یا کشویی UPVC؟
  به طور کلی نوع آلومینیومی پنجره های کشویی نسبت به نوع UPVC آنها محبوب تر و پر کاربرد است. زیرا علاوه بر کارایی آسان تر و روان تر بودن انواع آلومینیومی، طول عمر بالاتری نیز دارند.
 • موارد استفاده از پنجره دوجداره کشویی آلومینیومی چه محیط هایی است؟
  پنجره های آلومینیومی برای مناطقی با آب و هوای خشک، مرطوب و همراه با گرد و غبار مناسب هستند اما در صورتی که ترمال بریک یا به اصطلاح تقویت شده نباشند، گزینه ای مناسب برای محل مورد نظر شما نخواهند بود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *