الزامات فنی پنجره دوجداره

آخرین تاریخ به روز رسانی : 13 اردیبهشت 1402

به منظور طراحی و ساخت درب و پنجره های استاندارد با دوام و طول عمر بالا لازم است الزامات فنی پنجره دوجداره رعایت شوند. به طور مثال در زمان ساخت اندازه گیری اصولی بسیار مهم است. همچنین در زمان نصب نیز باید اصول مهمی در زمان تزریق مواد درزبندی، تراز کردن قاب پنجره و … رعایت شوند. رعایت این استانداردها و الزامات تنها در صورتی ممکن است که برای سفارش ساخت و نصب درب و پنجره های خود از نیروهای متخصص و حرفه ای کمک بگیرید. برخی از نکات فنی مهم در این خصوص عبارتند از:

نکات فنی در رابطه با پروفیل‌ و مونتاژ درب و پنجره

اولین نکته‌ای که باید در ساخت و تولید پنجره دوجداره upvc به آن توجه داشت، تعبیه دو شیار به منظور تخلیه آب در هر بخش از قاب پروفیل می باشد. این شیار‌ها بسته به نوع پروفیل و طراحی آن متفاوت و متغیر است. به عنوان مثال در پروفیل‌ های میانی ثابت در برند ویستا بست شیار‌ های تخلیه آب به صورت افقی و در قسمت پایینی پروفیل تعبیه می‌شود.

 

الزامات فنی پنجره دوجداره

فواصل تعبیه شیارها

جهت تعبیه شیار‌های تخلیه آب در پروفیل‌ های پنجره دوجداره باید به نکات دیگری نیز توجه داشت. مثلا حد فاصل تعبیه شیار‌ها به نسبت گوشه‌ های پروفیل باید دارای فاصله‌ای استاندارد و معین باشد.

این فاصله در برندی مانند ویستا بست چیزی در حدود 3 الی 10 سانتی متر می‌باشد. باید توجه داشت که کلیه فواصلی که در این پروفیل‌ ها برای تخلیه آب در نظر گرفته می‌شود. باید دارای فاصله‌ای برابر یا قرینه باشد. به طور مثال اگر 3 سانتی متر فاصله برای یکی از گوشه‌ ها در نظر گرفته می‌شود. باید به همان اندازه فاصله برای گوشه‌ های دیگر نیز لحاظ شود.

نکته‌ ای دیگر که باید به آن توجه داشت تعبیه شیار تخلیه آب در نمای بیرونی بازشو‌ ها می‌باشد. به این ترتیب که شیار تخیله آب در قاب بیرونی و لنگه‌های بازشو پنجره دوجداره نیز لحاظ شود.

چگونگی قرارگیری و استفاده از گالوانیزه

محل قرارگیری و روش استفاده از گالوانیزه در پنجره‌های دوجداره نیز یکی از استانداردها و الزامات مهم در این خصوص است. برخی نکات در زمینه گالوانیزه اهمیت بالایی دارند. نظیر:

  1. استفاده نکردن از گالوانیزه‌ های تکه تکه و جوش داده شده به یکدیگر
  2. گالوانیزه استفاده شده در هر بخش از پروفیل پنجره دوجداره باید یکپارچه باشد ( زیرا فشار در قسمتی که یراق آلاتی نظیر دستگیره در آن استفاده می شود، از سایر بخش‌ های پروفیل کمی بیشتر می‌باشد).

از این رو برای تقویت و جلوگیری از آسیب رسیدن به پنجره بازشو باید از گالوانیزه‌ای با آلیاژ مناسب و دارای ضخامت خوب و یک پارچه استفاده نمود.

نوار های درزی

EPDM یا نوار‌های درزبندی، یکی دیگر از بخش های مهم در رابطه با الزامات فنی پنجره های یو پی وی سی است. قرار‌گیری این نوار‌ها نیز باید به این ترتیب خاصی انجام شود. به نحوی که بایستی به صورت یکپارچه در راستای افقی و ضلع بالای پروفیل قرار بگیرد. به صورتی که دو سر نوار را دو قطره چسب زده و در جای خود فیکس شود.

تنظیم ارتفاع دو پروفیل

اهمیت تنظیم صحیح ارتفاع دو پروفیل بسیار بالاست. در پنجره‌ های ویستا بست این تنظیمات به نحوی انجام می شود که هیچ گونه اختلاف سطحی در پروفیل ها ایجاد نشود. فاکتور مهم بعدی عدم اختلاف کانتکتور و مولین می‌باشد.

در واقع کانتکتور به نحوی باید اجرا شود که به هیچ عنوان درز یا اختلاف سطحی در بین آن و مولین نباشد. به بیان ساده تر لازم است این دو بخش کاملا به یکدیگر چسبیده باشند.

زهواره شیشه ها

شیشه‌ ها در پنجره های UPVC به نوعی باید قرار گیرند که هیچگونه درز و اختلاف سطحی از منظر نمای داخلی به چشم نخورد. بطور مثال در پنجره های دوجداره برند Vistabest  زهوار بندی شیشه ها به نوعی استاندارد در این نوع پروفیل‌ های پنجره دوجداره تبدیل شده است. استفاده از قالب‌ های جوش به منظور مونتاژ پنجره‌ های دوجداره می‌ باشد.

الزامات فنی و تولید نصب پنجره دوجداره UPVC

الزامات فنی در رابطه با یراق آلات

یراق آلات مصرفی که در پنجره‌ های دوجداره UPVC استفاده می‌ شوند از برخی الزامات فنی مهم برخوردارند. یکی از این نکات مهم نوع و کیفیت لولاهای مصرفی در درب و پنجره های دوجداره می‌باشد.

برای مثال باید توجه داشت که لولایی که در پنجره استفاده می‌ شود، قابلیت تنظیم شدن داشته باشد. در سری یراق آلات مصرفی در پروفیل‌ های ویستابست این امر از اهمیت بالایی برخوردار بوده و استفاده از لولا‌های غیر قابل تنظیم مجاز نمی باشد.

همچنین استفاده از لولای میانی در درب های دوجداره UPVC نیز یکی دیگر از الزامات فنی مهم در این زمینه است. که رعایت آن موجب عملکرد بهتر درب ها و طول عمر بالای آنها خواهد شد.

استفاده از قفل ایمنی

استفاده از قفل ایمنی یا تیلت ضرورتی برای پنجره‌ های دوجداره دو حالته است که در واقع به سهولت و روان تر عمل کردن درب و پنجره‌ ها کمک خواهد کرد. همچنین موجب می‌ شود تا تداخلی در رابطه با باز و بست آنها به وجود نیاید.

در اصل یراق آلاتی که در پنجره‌ های دوجداره برند ویستا بست استفاده می‌شود باید دارای گواهی نامه RAL باشد که این گواهی نامه از کشور آلمان صادر می‌گردد و یراق آلات مصرفی باید این گواهی نامه را داشته باشند تا بتوانند بر روی پروفیل‌ها قرار گیرند.

الزامات فنی در نصب پنجره هاالزامات فنی در رابطه با نصب 

ایجاد بادخور، یکی از الزامات فنی پنجره دوجداره در زمینه نصب آن می‌ باشد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا باید بادخور در پنجره‌ های دوجداره یکی از الزامات باشد؟

در واقع این امر تاثیر مستقیمی بر کیفیت و استاندارد پنجره‌ ها دارد. از طریق ایجاد بادخور، مواد درزبندی به پروفیل تزریق خواهد شد. ضمنا تراز کردن قاب پنجره‌ ها نیز با استفاده از بادخور صورت می گیرد.

با توجه به اینکه لازم از از تحت فشار بودن پنجره ها جلوگیری شود، ایجاد بادخور در پنجره این امر را میسر می نماید. مواد عایقبندی نیز که به پروفیل تزریق می‌ شود، (پلی اورتان) لازم است با عمق 5 میلیمتر و بادخور ایجاد شده در پروفیل نیز 4 میلیمتر باشد.

اصول شیشه گذاری

پیش از مرحله شیشه گذاری باید لیبل پروفیل را جدا کرده و محل را با دقت تمیز نمود. سپس اقدام به شیشه گذاری نمود تا بعد از آن قرار گیری شیشه ها با مشکل رو به رو نشود. همچنین لیبل برند پروفیل پنجره دوجداره مصرفی در آن قسمت مشخص نباشد. فیلر گذاری شیشه‌ های لنگه‌ های بازشو پروفیل پنجره دوجداره UPVC نیز از دیگر مواردی به شمار می‌ رود که جزء الزامات فنی پنجره دوجداره محسوب می‌شود و باید مورد توجه قرار گیرد.

این مطلب چقدر مفید بود ؟
5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

  • در خصوص گالوانیزه در مونتاژ درب و پنجره ها چه مواردی بایستی رعایت شوند؟
    یکی از الزامات مهم استفاده از گالوانیزه با حداقل ضخامت ورق یک و نیم میلی متر است. همچنین بایستی در زمان مونتاژ از ورق های یکپارچه گالوانیزه در ضلعی از پنجره که دستگیره قرار می گیرد استفاده شود. زیرا استفاده از ورق های گالوانیزه چند تکه یا دارای جوش داده شدگی در هیچ یک از اضلاع پنجره ها مجاز نمی باشد.
  • فاصله ی استاندارد سوراخ های نصب درب و پنجره ها چقدر است؟
    این میزان فاصله بین سوراخ های محل نصب که از گوشه جوش قاب تا کنار پروفیل میانی مولیون (بخش ثابت) در نظر گرفته می شود. در پروفیل های برندهای مختلف کمی تفاوت دارد. بطور مثال این فواصل در پروفیل های سفید رنگ حدود ۱۵ سانتی متر و در پروفیل های لمینیت انداکی بیشتر و در حدود ۲۵ سانتی متر می باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *