محاسبه وزن پنجره دوجداره UPVC

آخرین تاریخ به روز رسانی : 23 بهمن 1402

یکی از سوالات متداول که معمولا در مورد پنجره های UPVC مطرح می شود آن است که وزن یک پنجره دوجداره UPVC چقدر است ؟ آیا پنجره های دوجداره بار اضافی بر ساختمان تحمیل می کنند؟ آیا درب و پنجره های دوجداره یو پی وی سی برای سازه های قدیمی و آپارتمان های چندین سال ساخت قابل نصب و اجرا هستند؟ مجموعه تارادیس تولید کننده انواع پنجره های دوجداره UPVC با مناسب ترین قیمت و با استفاده از بهترین متریال اولیه می باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان این مجموعه تماس بگیرید.

هر سوالی دارید از کارشناسان تارادیس بپرسید...
تماس با ما ۲۲۰۹۵۲۹۸-۹ (۰۲۱)

آیا می توان وزن پنجره دوجداره را محاسبه کرد؟

در فرآیند تولید پنجره های دوجداره یو پی وی سی در مرحله نخست، متریال اولیه که شامل پروفیل، گالوانیزه، زهوار و … می گردد، با توجه به ابعاد پنجره خریداری می گردد. بنابراین قیمت دهی پنجره های دوجداره عموما بر پایه اندازه طول آنها بر اساس متر می باشد. بنابراین معیار قیمت دهی پنجره های یو پی وی سی بر اساس متر مربع یا بر حسب وزن (کیلوگرم) نمی باشد.

محاسبه وزن پنجره دوجداره UPVC

نکته دیگر آنکه ساخت پنجره چون یک فرآیند تولید است. یعنی محصول از پروفیل به پنجره تبدیل می گردد. به همین دلیل نیز هیچ کمپانی تولید کننده ای آن را به صورت وزنی نخواهد فروخت. بنابراین معیار قیمت در هنگام خرید و سفارش پنجره های دوجداره وزن آن نیست. این موضوع دقیقا برعکس فرآیند خرید سنگ های ساختمانی است که به صورت فله ای خریداری می گردد. سپس پس از انجام فرآیند تولید به صورت متری فروخته می شود.

چگونه وزن پنجره دوجداره UPVC را محاسبه کنیم؟

برای محاسبه وزن پنجره دوجداره UPVC باید وزن تمامی مقاطع پروفیل اعم از فریم، مولین، سش (بازشو)، زهوار، گالوانیزه، یراق، شیشه و نوار درزگیر را بدانیم تا بتوانیم وزن یک متر طول پروفیل را محاسبه نمائیم. سپس در متراژ مصرفی کل یک پنجره ضرب نمائیم. برای همین این امر مستلزم اطلاعات و آگاهی زیاد تولید کننده می باشد. به عنوان مثال در یک متر طول فریم پروفیل ویستابست، وزن پروفیل ۳۸۰/۱ کیلوگرم می باشد. وزن گالوانیزه استاندارد آن نیز (که باید ۵/۱ میلی متر و سرتاسری و یک پارچه و همچنین مطابق اضلاع داخلی فریم باشد) تقریبا حدود ۱/۱ کیلوگرم می باشد.

وزن زهوار آن نیز ۱۷۰ گرم لحاظ می گردد. حدود ۵۰ گرم نیز وزن نوار درزگیر آن می باشد که جمعا میزان وزن یک متر پروفیل ویستابست را به ۷/۲ کیلوگرم خواهد رساند. همچنین بطور مثال در پنجره یو پی وی سی وینتک، وزن پروفیل، ۲/۲ کیلوگرم و در پروفیل هوبر وزن هر متر طول فریم ۵۵/۲ کیلوگرم می باشد. البته که وزن یراق به صورت جداگانه محاسبه می گردد.

شیشه نیز به ازای هر متر طول در هر میل ضخامت معادل ۵/۲ کیلوگرم می باشد. مثلا وزن شیشه دوجداره ۴-۴ در یک متر مربع کار معادل ۲۲ کیلوگرم وزن دارد. اگر همین شیشه ۶-۴ محاسبه گردد وزن آن ۲۷ کیلوگرم خواهد شد.

آیا وزن پنجره نشان دهنده کیفیت آن است؟

در نهایت بازهم تاکید می گردد وزن یک پنجره شرط لازم برای کیفیت آن پنجره و یکی از دلایل تفاوت قیمت پنجره های دوجداره تولید کنندگان مختلف هست. اما شرط کافی نیست. چه بسا سازندگانی که از CRP به جای گالوانیزه استفاده می کنند و وزن پنجره را (با اینکه کیفیت و استحکام پروفیل به شدت افت می کند) بالا می برند. پس هنگام خرید حتما اولا شرکت تولید کننده و رزومه ی آن را بررسی نمائید. در ثانی راه های تست متریال و برگه مشخصات فنی تولید را از تولید کننده بخواهید. همچنین می توانید با کارشناسان تارادیس جهت مشاوره های تخصصی بیشتر و پاسخ به سوالاتتان تماس بگیرید؛ و در نهایت، در تارادیس، جزئیات تفاوت ها را می سازند.

این مطلب چقدر مفید بود ؟
5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

  • وزن پروفیل UPVC استاندارد چقدر است؟
    اگر به دنبال تشخیص استاندارد بودن پروفیل یو پی وی سی پنجره دوجداره هستید. باید بدانید که وزن پروفیل های استاندارد UPVC در هر متر بطور حدودی بین ۱/۲ تا ۱/۶ کیلو گرم خواهد بود.
  • پروفیل یو پی وی سی سبک بهتر است یا سنگین؟
    با توجه به اینکه برای تحمل وزن شیشه ها در دو جداره پنجره لازم است پروفیل دارای ضخامت و قدرت تحمل کافی باشد.، بنابراین هر چه وزن آن بالاتر باشد نشان دهنده ضخامت بیشتر لایه های پروفیل و از طرفی افزایش میزان استحکام و مقاومت آن به دلیل تراکم بیشتر بافت پروفیل پنجره دوجداره خواهد بود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *