پنجره دوجداره یو پی وی سی بخریم یا آلومینیومی؟

آخرین تاریخ به روز رسانی : 25 فروردین 1403

در بحث مقایسه پنجره آلومینیومی با پنجره یو پی وی سی، یکی از تفاوت های اصلی، نوار های پلی آمید است که در پنجره های آلومینیومی از آنها استفاده می شود .امروزه در ساخت پنجره های دوجداره از متریال متنوعی استفاده می شود. آلومینیوم و یو پی وی سی از رایج ترین نوع پروفیل برای ساخت پنجره ها می باشند. در ادامه به مقایسه و بررسی برخی تفاوت های این دو نوع پنجره همچنین مقایسه قیمت یو پی وی سی با آلومینیوم خواهیم پرداخت.

مقایسه پنجره آلومینیومی با پنجره یو پی وی سی

پنجره های آلومینیومی

درب و پنجره دوجداره یو پی وی سی و آلومینیومی چه تفاوت هایی دارند؟ آلومینیوم رایج ترین متریال در ساخت انواع پنجره است و بسیار سبک تر از آهن می باشد. پنجره آلومینیومی از انواع رنگ و طرح و یراق الات ساخته می شود. پروفیل پنجره آلومینیوم از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. یکی از دلایل محبوبیت این نوع پنجره ها براق بودن و ظاهر زیبای آنها است. پروفیل های آلومینیومی غالبا دارای فریم های نازکی می باشند و به همین دلیل این امکان را می دهند که نور بیشتری وارد محیط ساختمان گردد.

در رابطه با پنجره‌های آلومینیومی ترمال بریک باید گفت که این نوع پروفیل را می‌توان برای مناطق گرم و خشک استفاده کرد و از نظر طول عمر نیز در این شرایط می‌ توان بر روی این نوع پروفیل‌ های ترمال بریک حساب کرد.

سایر ویژگی ها و مزایا

به دلیل پوشیده شدن برخی از این نوع پروفیل‌های آلومینیومی ترمال بریک با ماده‌ای مخصوص، در مقابل انواع شرایط جوی اعم از رطوبت، گرما و گرد و خاک و …. مقاومت خوبی دارند.

 • قابلیت بازیافت سریعتر آلومینیوم نسبت به سایر فلزات (دوستدار طبیعت)
 • امکان نصب آسان تر
 • فریم نازکتر و در نتیجه چشم انداز و ویو بهتر و بیشتر
 • دسترسی بهتر به نور
 • تنوع رنگ نامحدود
 • براق و شکیل
 • احتمال خوردگی پائین تر آلومینیوم نسبت به آهن و در نتیجه نیاز کمتر به تعمیرات و بازسازی

پنجره یو پی وی سی

برای مقایسه پنجره ترمال بریک با UPVC لازم است به بررسی ویژگی های پنجره های دوجداره یو پی وی سی نیز بپردازیم. پنجره‌ های UPVC همانند پنجره‌ های آلومینیومی ترمال بریک در همه حال انتخاب خوبی محسوب می‌ شوند. اما باید توجه داشته باشید که شرایط محیط زندگیتان با کدام پروفیل سازگاری بهتری دارد. لازم به ذکر است پنجره آلومینیومی سفید شباهت زیادی به پنجره های تولید شده با پروفیل یو پی وی سی دارند.

مهمترین مزیت پنجره های UPVC سبک بودن آنها و مقاومت بسیار خوب در مقابل شرایط جوی متغیر من جمله نور مستقیم خورشید، رطوبت و … است. همچنین پنجره های دوجداره UPVC قابل بازیافت نیز می باشند.

سایر ویژگی های پنجره یو پی وی سی

 • نصب آسان و سریع
 • مقاومت در برابر زنگ زدگی
 • عایق صوتی بسیار خوب
 • عایق حرارتی بالا
 • عایق خوب رطوبت و ضد آب
 • کاهش هزینه های تاسیسات گرمایشی و سرمایشی
 • طرح و رنگ های متنوع
 • مقاومت خوب در برابر اشعه ماورا بنفش
 • طول عمر بالا
 • قیمت مناسب
 • و …

تفاوت های پنجره هایآلومینیومی و UPVC

تفاوت های پنجره دوجداره UPVC و آلومینیومی

اما فرق پنجره پی وی سی با آلومینیوم چیست؟ پنجره آلومینیوم بهتره یا پی وی سی ؟ به لحاظ عایق صوتی تفاوت زیادی بین پنجره های UPVC و آلومینیومی وجود ندارد. زیرا عایق صوتی از لعاب نشعت می گیرد نه از قاب. از نظر عایق بندی صدا تفاوت بین یو پی وی سی و آلومینیومی بسیار ناچیز و قابل چشم پوشی است.

در ادامه شمار را دعوت به مطالعه مقاله عوامل تاثیرگذار در عایق صوتی پنجره‌های دوجداره upvc می نمائیم.

سایر تفاوت ها

تفاوت قیمت پنجره دوجداره آلومینیومی با UPVC یکی از اصلی ترین بحث های  مورد انتظار در زمان انتخاب بین یکی از این دو گزینه است. اما از دلایل مهم محبوبیت پنجره های آلومینیومی براقیت سطح آنها می باشد. این موضوع در کنار امکان ساخت قاب آنها بصورت باریک و ظریف تر از UPVC موجب گردیده که طرفداران بسیاری داشته باشد. زیرا ظاهر آنها تمیز و ظریف بوده مناسب دکوراسیون و معماری خانه ها و ویلاهای مدرن تر می باشد. ضمنا به دلیل انعطاف پذیری بالای فلز آلومینیوم می توان آن را در اشکال متنوع مناسب نمای ساختمان های خاص و مدرن با تنوع رنگی بالا ساخت.

همچنین قابلیت استفاده از فریم های باریک تر در پنجره های آلومینیومی موجب گردیده نمای شیشه بیشتر و چشم انداز پنجره بهتر و جذاب تر گردد.

تفاوت پنجره های UPVC و آلومینیومی

عایق حرارتی و حفظ انرژی

همانطور که می دانیم، آلومینیوم به خودی خود رسانا حرارت می باشد و تبادل گرمایی در پنجره های آلومینیومی بسیار زیاد می باشد. تولیدکنندگان برای رفع این مسئله، پروفیل آلومینیومی ترمال بریک را روانه بازار کردند. که عایق پنجره در برابر حرارت و صوت را بهبود می بخشد. اما یکپارچگی فریم پنجره را از بین می برد و باعث افزایش قیمت پنجره خواهد شد.

در پنجره های UPVC تبادل انرژی صورت نمی گیرد و این متریال عایق بسیار مناسبی برای حرارت و نیز صوت شناخته می شود. همچنین در این نوع پروفیل ها امکان ساخت پنجره از پروفیل های چند حفره ای وجود دارد که در افزایش قدرت عایق بودن پنجره تاثیر بسزایی دارد.

از نظر اشتعال پذیری

برای مقایسه پنجره آلومینیومی با پنجره یو پی وی سی به لحاظ مقاومت در برابر حریق و اشتعال پذیری باید در نظر داشت. فلز آلومینیوم در مواجه با آتش سوزی و حرارت زیاد به طور جدی خسارت می بیند یا از بین می رود. این در حالی است که UPVC در برابر آتش و دمای بالا اشتعال پذیر کمتری نسبت به آلومینیوم دارد.

مقایسه پنجره های یو پی وی سی و ترمال بریک

زیبایی و تنوع در طرح و رنگ

زیبایی در پنجره های آلومینیومی و UPVC ، بحثی سلیقه ایست. آلومینیوم قدرت خمشی بالایی دارد و به راحتی امکان ساخت اشکال ظریف و باریک را فراهم می کند. اما رنگ آلومینیوم پس از مدتی دچار خوردگی می شود و نیاز به رنگ آمیزی مجدد دارد.

پروفیل های UPVC به طور معمول به رنگ سفید ارائه می شوند. اما این امکان وجود دارد که بنا به سلیقه مشتری از روکش لمینیتی و طرح دار استفاده شود. که علاوه بر ظاهر زیبا، در برابر باران های اسیدی و رطوبت دچار خوردگی و تغییر رنگ نمی شود و به نیاز به رنگ آمیزی مجدد ندارد

سازگاری با محیط زیست

با وجود اینکه ماده مصرفی درب و پنجره های آلومینیومی، طبیعی بوده و قابلیت بازیافت دارد اما برای ساخت آن از مواد شیمیایی زیادی استفاده شده است که سازمان بهداشت جهانی کلیه این مواد را سمی و سرطان زا معرفی کرده است. این مسئله درست است که UPVC ماده ای طبیعی و قابل بازیافت نیست اما مواد سمی و شیمیایی در تولید آن به کار گرفته نمی شود.

اتصالات و یراق‌آلات

از لحاظ یراق آلات مصرفی لولا و دستگیره در پنجره های آلومینیوم از جنس خود پروفیل یا آلیاژ فلزی بوده و مستقیما روی آن نصب می گردد. همین موضوع باعث می شود با گذشت زمان و با استفاده مداوم احتمال شل شدگی محل اتصال پیچ ها و افتادن لنگه و تغییر شکل وجود داشته باشد.

در صورتی که در پنجره های UPVC یراق آالات علاوه برپروفیل UPVC به گالوانیزه نیز پیچ می گردد و مقاومت بازشو را دو چندان می کند. این اتصالات پروفیل ها در پنجره UPVC در قسمت های قابل رویت جوش می خورد درحالی که اتصالات پنجره های آلومینیومی به صورت یراق آلات پیچ، پرچی و پانچ با لقمه های توپر آلومینیومی انجام می شود.

قیمت و هزینه

از لحاظ قیمت و هزینه پنجره های آلومینیومی قیمت بالاتری نسبت به پنجره های UPVC دارد.

ساخت ابعاد و اشکال متنوع

در پنجره های آلومینیومی (با توجه به مقاومت و تنوع پروفیل و خمش آن) تقریبا می توان نسبت به ساخت هر شکل و ابعاد پنجره ای اقدام نمود. در صورتی که این امر در پنجره های UPVC با محدودیت مواجه است.

و کلام آخر اینکه؛ برای بهره مندی از بهترین نتیجه و انتخاب پنجره ای متناسب با نیاز و سلیقه مشتری، لازم است تمامی این تفاوت ها و نکات مورد بررسی قرار گیرد. و حتما با کارشناسان حرفه ای و کاربلد مشورت گرفته شود.

مقایسه پروفیل آلومینیوم و UPVC

مقایسه پنجره آلومینیومی با پنجره یو پی وی سی از نظر مقاومت

در مقایسه به لحاظ مقاومت، باید در نظر داشت انواع آلومینیومی مقاومت کمتری در برابر رطوبت دارند. در نتیجه معمولا این نوع پنجره ها به خصوص در مناطق مرطوب پس از مدتی دچار پوسیدگی می شوند. اما پنجره های UPVC علاوه بر سبک تر بودن، از مقاومت بالاتری برخوردار هستند. همچنین در شرایط جوی گوناگون نیز از ماندگاری و سازگاری بالاتری نسبت به انواع آلومینیومی برخوردار می باشند.

ویژگی ها UPVC آلومینیوم ساده آلومینیوم ترمال بریک
عایق حرارتی عالی ضعیف عالی
عایق صدا عالی ضعیف عالی
مقاومت دربرابر شرایط آب و هوایی سخت عالی متوسط متوسط
قیمت مناسب متوسط بالا
زیبایی عالی متوسط متوسط
سازگاری با محیط زیست متوسط متوسط متوسط
مقاومت در برابر آتش سوزی متوسط ضعیف ضعیف
مقاومت در برابر خوردگی عالی  متوسط متوسط
ساخت ابعاد و اشکال متنوع خوب عالی عالی

پنجره دوجداره آلومینیومی بخریم یا یو پی وی سی؟

علاوه بر بحث قیمت تفاوت های دیگری نیز بین این دو نوع به لحاظ نوع طراحی و باز و بسته شدن قاب پنجره ها وجود دارد. همچنین امکان رنگ آمیزی و ایجاد بافت بر روی سطح پروفیل های آلومینیومی که از مزایای این نوع متریال می باشد. به دلیل سبکی پنجره های آلومینیومی در کنار استحکام بالا می توان قاب این نوع پنجره ها را با طراحی باریک و ظریف نیز ساخت. همچنین انواع پنجره در ابعاد بزرگ مانند پنجره های لیفت اند اسلاید، کشویی، پنجره های لولایی و … نیز با پروفیل های آلومینیومی قابل ساخت می باشد.

حتما بخوانید: شرایط خرید اقساطی پنجره دوجداره

این مطلب چقدر مفید بود ؟
4.7/5 - (4 امتیاز)

سوالات متداول

 • امنیت پنجره های یو پی وی سی بالاتر است یا آلومینیومی؟
  به لحاظ امنیت هر دو نوع پنجره بسیار مقاوم و ایمن می باشند و این امر تا حد زیادی به کیفیت یراق آلات و قفل ها و دستگیره های به کار رفته نیز بستگی دارد.
 • دوام پنجره های یو پی وی سی بیشتر است یا آلومینیومی؟
  به دلیل خاصیت ذاتی آلومینیوم که مقاومت کمتری در برابر خوردگی و پوسیدگی و تغییر رنگ دارد. امکان شکستن فریم پنجره در شرایط آب و هوایی سخت وجود دارد. علاوه بر این، پنجره های آلومینیومی در مقابل آلودگی هوا نیز استقامت کمتری از خود نشان می دهند. در صورتی که upvc پوسیده نمی شود و با توجه به اتصالات جوش مقاومت بالاتر و قابل اطمینان تری نسبت به پنجره های آلومینیومی دارد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *