طراحی پنجره با توجه به مصرف انرژی

Rate this post

طراحی پنجره با توجه به مصرف انرژی

یکی از مباحث مهم که تاثیر زیادی در مصرف انرژی و آسایش حرارتی دارد پنجره است .محاسبه هدر رفتن انرژی از طریق پنجره ها کاری دشوار است ،بیشترین تاثیر در  انتقال حرارت از طریق پنجره ها صورت میگیرد .در ادامه مقاله بیشتر راجب طراحی پنجره با توجه به مصرف انرژی میپردازیم.

 مصرف انرژی کشور نسبت به جهان

مصرف انرژی  کشور نسبت به جهان بسیار بالاتر است و مهم ترین دلیل ، وضعیت بد ساختمان ها از دید مصرف انرژی است .در دهه های اخیر در مورد کاهش مصرف انرژی در ساختمان ها انجام شده که بیشترین آن در مورد پنجره ها و طراحی ساختمان ها صورت گرفته است . در هر خانه ای حدود یک سوم انرژی از دست رفته ، از طریق پنجره ها صورت میگیرد و همچنین بیشترین نفوذ هوا از طریق لبه پنجره ها صورت میگیرد . در  طراحی پنجره با توجه به مصرف انرژی به انواع پنجره در ادامه میپردازیم.

انواع پنجره

انواع پنجره از نظر نوع قاب

انواع پنجره از نظر نوع شیشه

انواع پنجره از نظر نحوه عملکرد

انواع پنجره از نظر فن آوری

جداره های نورگذار و غیر نور گذار در مصرف انرژی  کشور

جداره های نورگذار در ساختمان ها بسیار عملکرد پیچیده ای دارند ، در جداره های نورگذار  در اثر تابش بخش قابل توجهی از انتقال حرارت را به خود اختصاص میدهد .در جداره های غیر نورگذار انتقال حرارت فقط به صورت ساده امکان پذیر است.

عوامل تاثیرگذار بر میزان مقاومت حرارتی پنجره

هوابندی و درز بندی در هنگام نصب

مقاومت حرارتی قاب پنجره

تعداد لایه شیشه موجود در پنجره

نوع شیشه مورد استفاده

ضخامت لایه هوایی ایجاد شده بین دو شیشه

ضریب انتقال حرارتی کل

ضریب انتقال حرارتی کلی  پنجره با افت حرارتی بیان میشود.در برابر عبور گرما با ضریب عایق حرارتی مقدار عایق بودن پنجره بیان میشود .ضریب عایق حرارتی بزرگتر بیانگر تبادل حرارت کمتر میان اتاق و محیط بیرون از طریق پنجره می باشد .

در ادامه شما عزیزان را به مطالعه مقاله عوامل تاثیر گذار در عایق حرارتی پنجره‌  دعوت میکنیم .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *