بخار کردن پنجره دوجداره

آخرین تاریخ به روز رسانی : 27 خرداد 1403

بخار کردن پنجره‌های دوجداره ممکن است به دلیل‌های مختلفی رخ دهد. بطور مثال اگر رطوبت در فضای داخلی خانه زیاد باشد، ممکن است بخار روی سطح داخلی پنجره‌ها تشکیل شود. از طرفی پنجره‌های دوجداره که به درستی عایق‌بندی نشده‌اند، ممکن است دچار بخار گرفتگی شوند. عدم تهویه مناسب درون خانه نیز می تواند موجب بروز این مشکل شود. در صورتی که تهویه درون خانه به خوبی انجام نشود، بخار می‌تواند روی سطح داخلی پنجره‌ها تشکیل شود.

یکی از اصلی ترین علل بخار گرفتگی شیشه های پنجره دوجداره، خرابی آب بندی بین دو شیشه است.

در اثر خرابی یا فرسودگی آب بندی بین دو جداره شیشه پنجره دوجداره، بخار آب به داخل آن نفوذ می نماید. بنابراین در بسیاری از موارد می توان با ترمیم آب بندی بین دو شیشه این مشکل را رفع کرد.

اشکال بخار کردن پنجره دوجداره

اختلاف زیاد دما بین فضای داخلی و سطوح شیشه دوجداره موجب بخار کردن می شود. زیرا این اختلاف دما می‌تواند باعث تشکیل بخار بین لایه‌های شیشه دوجداره شود. برای جلوگیری از بخار کردن پنجره‌های دوجداره، می‌توانید از راهکارهایی مانند بهبود عایق‌بندی، کاهش رطوبت درون خانه و تهویه مناسب استفاده کنید. این اقدامات می‌توانند به بهبود کارکرد پنجره‌ها کمک کنند. همچنین از بین بردن بخار شیشه دوجداره دارای نکاتی است که در ادامه شرح خواهیم داد. معمولا بخار کردن شیشه دوجداره به سه شکل و در سه قسمت مختلف پنجره اتفاق می افتد:

 1. لایه داخلی شیشه دوجداره
 2. لایه بیرونی شیشه دوجداره
 3. بین لایه داخلی و بیرونی شیشه دوجداره

بخار کردن پنجره دو جداره

دلایل بخار کردن در پنجره های دو جداره 

با توجه به اینکه در این نوع پنجره ها ایجاد بخار در سه قسمت مختلف ممکن است اتفاق بیفتد، دلایل هر یک نیز می تواند متفاوت باشد که در ادامه به شرح هر یک می پردازیم:

دلیل بخار کردن در لایه داخلی شیشه دوجداره

بخار کردن لایه داخلی شیشه پنجره هوشمند دوجداره زمانی اتفاق می افتد که هوای داخل از هوای بیرون گرم تر باشد. در این صورت بخار در لایه داخلی شکل می گیرد.

به دلیل اینکه هوای داخل ساختمان از هوای استاندارد بیرون گرم تر است، پس کاملا طبیعی است که شیشه بخار کند. البته جای نگرانی نیست و با یک تصفیه هوای مناسب می توان براحتی این موضوع را حل نمود.

علت بخار کردن در لایه بیرونی

وقتی هوای بیرون کاملا سرد است، به خصوص در فصل زمستان و اوایل صبح، ممکن است این حالت اتفاق بیفتد. علت بخار کردن لایه بیرونی شیشه های پنجره دوجداره نیز این است که هوای بیرون بسیار سرد است.

همین موضوع نشان دهنده این است که پنجره دوجداره شما به خوبی عمل کرده و هوای گرم داخل ساختمان را بخوبی نگه می دارد. وقتی هوای داخل به خوبی گرم است و هیچ خروجی به بیرون ندارد، هوای سرد باعث ایجاد بخار برروی سطح شیشه بیرونی می شود.

عامل ایجاد بخار بین لایه داخلی و بیرونی

این رویداد نسبتا نادر است و احتمال وقوع آن بسیار کم است. زیرا ایجاد بخار بین لایه های داخلی و بیرونی پنجره های دو جداره علی الخصوص در زمانیکه عمر پنجره شما کمتر از یک سال است، نشان دهنده وجود یک مشکل است.

بخار کردن بین دو لایه شیشه های دو جداره نشان دهنده آن است که پنجره شما به درستی دو جداره نشده و دارای مشکل می باشد. در این مواقع لازم است پنجره خود را تعویض یا در صورت امکان تعمیر نمایید.

راهکارهای رفع بخار شیشه پنجره های دوجداره

راهکارهای ازبین بردن بخار آب روی شیشه

راه هایی برای از بین بردن بخار آب بر روی شیشه دوجداره وجود دارد که در ادامه به صورت مختصر راجب آنها توضیحاتی حضور شما سروران گرامی ارائه شده است.

۱. ایجاد سوراخ در پایین شیشه: با ایجاد کردن یک سوراخ کوچک در پایین شیشه، در زمانی که بخار هوا رخ رهد، با رد و بدل شدن هوا و خوردن نور خورشید بخار تبخیر شده، از بین می رود.

۲. استفاده از محلول مه شکن: استفاده از محلول مه شکن یک روش تخصصی است که باید متخصصان مربوطه آن را انجام دهند. زیرا اگر به درستی انجام نشود، باید به فکر تعویض پنجره دوجداره خود بیفتید.

۳. رنگ کردن یا زدن برچسب: برای پنجره هایی که در حمام یا سرویس بهداشتی استفاده شده اند و بخار می کنند، راحت ترین کار رنگ کردن پنجره یا چسباندن برچسب است.

۴. تعویض قاب پنجره: با عوض کردن قاب پنجره می توانید از ایجاد مکرر بخار روی پنجره خود رها شوید.

۵. تعویض پنجره: وجود ترک در پنجره دو جداره شما نشان دهنده آن است که عمر مفید آن به پایان رسیده و بهتر است آن را تعویض نمائید.

با مراجعه به مراکز حرفه ای و مشاوره با مسئولان این حرفه میتوانید با تعویض پنجره بدون تخریب، از پنجره بی کیفیت نجات پیدا کنید.

پروژه های اجرا شده توسط تارادیس را مشاهده کنید

سخن پایانی

وجود پنجره دوجداره خوب بهترین نعمت است. زیرا هم در صرفه جویی انرژی بسیار کارامد است، همچنین به دلیل عایق صوتی و حرارتی بسیار پرطرفدار می باشد. درکنار برخی معایب کوچک، مزایای نصب این نوع پنجره ها بسیار بیشتر و مقرون به صرفه تر است. امیدواریم که این مطلب شما را در نگهداری و افزایش طول عمر مفید پنجره دوجداره کمک کرده باشد. شما عزیزان می توانید با اطلاعات مجموعه تارادیس بهترین انتخاب پنجره دوجداره مفید و مناسب ساختمان مد نظر خود را داشته باشد.

هر سوالی دارید از کارشناسان تارادیس بپرسید...
تماس با ما ۲۲۰۹۵۲۹۸-۹ (۰۲۱)
این مطلب چقدر مفید بود ؟
5/5 - (3 امتیاز)

سوالات متداول

 • آیا ایجاد بخار روی لایه خارجی شیشه های دوجداره نشان دهنده یک مشکل است؟
  خیر، نه تنها بخار روی لایه خارجی یک مشکل نیست، بلکه یک مزیت است. زیرا این حالت زمانی بروز می کند که دمای بیرون بسیار سرد باشد و این بخار در لایه خارجی نشان دهنده عملکرد صحیح و خوب پنجره دو جداره شما در ممانعت از ورود سرما به داخل و جلوگیری از خروج هوای گرم داخل و هدر رفت انرژی است.
 • آجنس نوار درزگیر پنجره تاثیری در میزان نفوذ هوای سرد و در نتیجه بخار زدگی پنجره دارد؟
  بله، نوار های درزگیر پلاستیکی با درجه کیفی پایین ممکن است پس از مدتی سست شده و باعث عبور هوای سرد از لایه ی بیرونی به داخل شود.
 • آیا بخار گرفتگی شیشه های دوجداره را می توان نشانه ای برای از بین رفتن عایق پنجره دانست؟
  اگر در بخش میانی دو شیشه در پنجره های دو جداره، قطرات آب ناشی از بخار زدگی دیده شود، می توان دلیلی بر از بین رفتن گاز آرگون میانی و عایق پنجره باشد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *