کاربرد چسب سیلیکون در عایق کردن پنجره های دوجداره

Rate this post

کاربرد چسب سیلیکون در عایق کردن پنجره های دوجداره

در این مقاله قصد داریم تا اطلاعاتی در رابطه با کاربرد چسب سیلیکون در عایق کردن پنجره های دوجداره خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. به صورت کلی عایقبندی در رابطه با پنجره های دوجداره یکی از مواردی به شمار می آید که برای بسیاری از افراد حائز اهمیت فراوانی بوده و همین امر نیز موجب می شود تا بسیاری از افراد اقدام به بازسازی یا تعویض پنجره های دوجداره کنند. این نوع پنجره های دوجداره دارای عایقبندی صوتی و حرارتی بوده و همین امر باعث می شود تا مصرف انرژی و هزینه های ناشی از آن تا حد قابل توجهی کاهش پیدا کند.

عایقبندی با استفاده از درزگیری پنجره های دوجداره

عایقبندی با استفاده از درزگیری پنجره های دوجداره با استفاده از نوار های مخصوص یا چسب سیلیکون یکی از راه هایی به شمار می رود که می تواند به شما این امکان را بدهد عایقبندی پنجره ها را در فصول سرد و بارانی تقویت کرده و از بروز رطوبت و … به محیط داخل جلوگیری کنید. در برخی از فصول ممکن است رطوبت از درز های پنجره های دوجداره upvc به محیط داخل وارد شود، بروز همچین اتفاقی به شما این هشدار را خواهد داد که پنجره های دوجداره شما نیاز به درزگیری یا به اصطلاح آب بندی شدن دارند.

برای انجام این امر و مرتفع کردن مشکل نفوذ رطوبت به محیط داخل می توانید از چسب سیلیکونی استفاده کنید. ناگفته نماند آب بندی و عایق کردن پنجره های قدیمی تنها به جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل جلوگیری نکرده و می تواند از اتلاف انرژی و گرما نیز جلوگیری کند.

در ادامه مقاله توضیحات کاملی در رابطه با چگونگی درزگیری و آب بندی پنجره ها با استفاده از چسب سیلیکون خدمت شما عزیزان عرض خواهیم کرد. اگر بخواهیم ساده ترین و روتین ترین روش را خدمت شما عرض کنیم می توانیم به این روش که در آن با استفاده از نور خورشید یا چراغ استفاده می شود اشاره کنیم.

چسب سیلیکونی و کاربرد های آن

یکی از مواردی که در رابطه با کاربرد چسب سیلیکون در عایق کردن پنجره های دوجداره به خاطر بسپارید و به آن توجه داشته باشید انواع چسب های سیلیکونی می باشد. چسب های سیلیکونی معمولاً برای عایقبندی سطوح و سازه های مختلف استفاده می شود و یکی از کاربرد های آن نیز استفاده در پنجره های دوجداره upvc می باشد.

انواع چسب سیلیکونی

چسب سیلیکونی دارای دو نوع بوده که یکی چسب سیلیکونی خالص و دیگری چسب سیلیکونی ماستیک می باشد. این نوع چسب به دلیل داشتن خاصیت ها و مزیت های مهم و منحصر به فرد و کاربردی که دارد برای عایقبندی پنجره های دوجداره یا هر سازه ای که برای جلوگیری از نفوذ آب از آن استفاده می شود مناسب است. این نوع چسب به چسب ولکانیزه شونده در دمای محیط نیز معروف بوده و مواد تشکیل دهنده چسب های سیلیکونی شامل پلی دی متیل سیلوکسان، کتوکسیم، اتر و … می شود.

مصارف چسب سیلیکونی

این نوع چسب، چسب سیلیکون از ترکیب دو ماده سیلیکون و اکسیژن بوده و بهترین چسب برای عایقبندی نواحی به شمار می رود که تحت نفوذ گرما و رطوبت هستند. این نوع چسب با توجه به مقاومت و بافت قدرتمندی که دارد، مصارف دیگری نظیر پر کردن شکستگی یا ترک ها داشته و از این نوع چسب تنها برای عایقبندی پنجره های دوجداره استفاده نمی شود. همانطور که اشاره این نوع چسب ها با توجه استحکام بالایی که به همراه دارند مناسب برای تمامی سطوح و هر قسمتی می باشند و می توان از آنها به جز مصارف درزگیری و عایقبندی برای مصارف دیگری نیز به کار برد.

خواص چسب سیلیکونی

از دیگر خواص این نوع چسب ها می توانیم به این به ویژگی اشاره کنیم که از آن همانطور که اشاره شد می توان در مصارف دیگری استفاده کرد و خاصیت هایی نظیر مقاومت بالا و استحکام بالا، مقاومت در برابر گرما، مقاومت در برابر رطوبت، مقاومت بالا در برابر اکسیژن در مدت زمان بالا، نارسنا بودن، دفع حرارت و … به شما این امکان را خواهد داد تا از این نوع چسب ها در مناطق کوهستانی یا کویری نیز بتوان استفاده کرد. خاصیت هایی که به آن اشاره کردیم باعث می شود تا در صورت استفاده از این نوع چسب ها در مناطق مختلف با هر نوع آب و هوایی با افت کیفیت مواجه نشوید.

ویژگی چسب سیلیکونی

چسب سیلیکونی مناسب دارای ویژگی هایی نظیر انعطاف پذیری بالا بوده و همین امر باعث می شود تا بتوان در هر نوع شکاف یا ناحیه ای برای منظور های مختلف از آن استفاده کرد. همانطور که بار ها به این موضوع اشاره شد این نوع چسب ها برای عایقبندی و درزگیری پنجره های دوجداره upvc استفاده می شود. جالب است بدانید با توجه به خاصیت های متعدد این نوع چسب های سیلیکونی هیچگونه ضرری برای محیط زیست نخواهند داشت و مواد شیمیایی تشکیل دهنده آن نیز برای انسان خطر نداشته و از این رو می توان به مزیت هایی متعدد این نوع چسب های سیلیکونی با توجه به خاصیت و کاربرد بالای آنها این مورد را نیز اضافه کرد.

رنگ های مختلف چسب سیلیکونی

یکی دیگر از مزیت هایی که باعث می شود تا از چسب های سیلیکونی بتوان در موارد و مصارف مختلف استفاده کرد رنگبندی این نوع چسب ها می باشد. چسب های سیلیکونی با توجه به ناحیه ای که قرار است چسب در آن استفاده بشود رنگ آن نیز انتخاب می شود. به عنوان مثال برای چسباندن شیشه ماشین از چسب های سیلیکونی مشکی استفاده می شود و این نوع چسب ها به چسب شیشه ماشین نیز معروف می باشند.

چسب سیلیکونی بی رنگ

یکی دیگر از رنگ های چسب سیلیکونی، چسب بی رنگ بوده که از آن برای چسباندن آینه یا آب بندی و ساخت آکواریوم استفاده می شود. از چسب های سیلیکونی بی رنگ به این منظور استفاده می شود که رد استفاده از آن مشخص و معلوم نباشد. از چسب های سیلیکونی بی رنگ نیز در نصب و آب بندی سینک های ظرف شویی نیز استفاده می شود.

چسب سیلیکونی قرمز

از چسب های سیلیکونی قرمز نیز به عنوان واشر ساز یا چسب واشر نیز یاد می شود این نوع چسب ها به چسب سیلیکونی نسوز معروف بوده و برای این موارد از آن استفاده می شود.

چسب سیلیکونی سفید

یکی دیگر از رنگ های چسب سیلیکون که کاربرد های فراونی دارد رنگ سفید می باشد، از رنگ سفید در چسب های سیلیکونی برای آب بندی و درزگیری نقاط مختلفی نظیر سرویس بهداشتی، روشویی، کاشی، سرامیک و … استفاده می شود. این نوع چسب های سیلیکونی قابلیت چسبندگی بالایی به سطوح مختلفی نظیر آلومینیوم، pvc، کاشی، سرامیک و …. دارد و به همین منظور در صورتی که قصد عایق کردن یکی از نواحی که به آن اشاره شد را داشتید می توانید از این نوع چسب ها به عنوان یک چسب قوی با قدرت چسبندگی بالا استفاده کنید.

نکاتی در رابطه با استفاده از چسب سیلکون

از این چسب می توانید به راحتی برای درزگیری پنجره های دوجداره استفاده کنید، همانطور که مواردی  را در رابطه با کاربرد چسب سیلیکون در عایق کردن پنجره های دوجداره خدمت شما ارائه کردیم یکی از مناسب ترین راه های عایقبندی پنجره ها استفاده از این نوع چسب ها می باشد.

روش استفاده و شیوه عایقبندی پنجره ها با استفاده از این نوع چسب ها به چه شکل بوده و دارای چه اصول و مراحلی می باشد؟ ابتدا دور تا دور محلی که می خواهید از این نوع چسب ها استفاده کنید را به خوبی و به دقت پاک کرده و محل را عاری از هر نوع آلودگی کنید. در مرحله بعد مطمئن شوید تا شیشه ها کاملاً خشک باشند و رطوبت در ناحیه مورد نظر وجود نداشته باشد.

این دو مرحله برای چسبندگی بالا و بهتر چسبیدن و محکم بودن چسبندگی لازم است، چرا که در صورتی که گرد و غبار در ناحیه مورد نظر که قرار است با چسب سیلیکون پر شود وجود داشته باشد یا در صورتی که ناحیه مورد نظر مرطوب باشد چسبندگی چسب سیلیکون محکم و قوی نخواهد بود و همین امر باعث می شود تا به راحتی از روی سطح بلند شود.

تماس چسب با پوست

نکات دیگری که در رابطه با طرز استفاده از چسب سیلیکونی باید به آن توجه داشته باشید این موضوع است که در صورتی که مقداری از این چسب با پوستتان تماس پیدا کرده هرچه سریع تر آن را با آب و صابون شستشو دهید و آن را سریع از روی پوست خود پاک کنید. سعی کنید مکانی که برای استفاده از این نوع چسب در نظر گرفته اید از نظر ایجاد شعله یا جرقه مکان امنی باشد تا مشکلی پیش نیاید. در زمان استفاده حتماً از ماسک یا دستکش استفاده کنید تا مشکلی برای شما پیش نیاید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *