قفل پنجره دوجداره

آخرین تاریخ به روز رسانی : 28 تیر 1403

سیستم دستگیره و  قفل پنجره دوجداره UPVC در انواع و حالت های متنوعی طراحی و تولید می شود. یکی از بهترین انواع این قفل ها اسپانیولت می باشد که یراق پیچیده تری دارد و با چرخاندن دستگیره پنجره دوجداره به سمت بالا، قفل مرکزی آن فعال می شود. در این حالت زاماک به سطح بالا منتقل شده و حتی نیازی به استفاده از کلید نیست.

یراق آلات پنجره دوجداره از اساسی ترین و مهمترین اجزای آن هستند و تنوع بالایی نیز در بازار دارند. به طوری که بر حسب سلیقه، بودجه و نوع کاربرد درب و پنجره دوجداره مورد نظر، انتخاب های متنوعی در دسترس است. در مجموعه تارادیس کلیه یراق آلات مصرفی در ساخت پنجره های دوجداره آلومینیومی یا یو پی وی سی همگی از برندهای معتبر و استاندارد آلمانی و ترک می باشند.

قفل درب های دوجداره

زبانه قفل پنجره دوجداره

در داخل پنجره، یک زبانه قفل قرار دارد که به صورت مستطیل با گوشه های گرد ترسیم شده است. زبانه قفل در قسمت میانی پنجره قرار گرفته و معمولا به رنگ خاکستری تیره است. زبانه قفل پنجره دوجداره نقش مهمی در قفل کردن و باز کردن پنجره ایفا می کند. به طوری که این قطعه به داخل قاب پنجره فرو می رود و پنجره را قفل می کند. با فشار دادن یا کشیدن زبانه، می توان پنجره را باز و بسته کرد. در برخی موارد زبانه قفل ایمنی پنجره دوجداره ممکن است به خوبی کار نکند به دلایل زیر:

 • گیر کردن زبانه

عدم تنظیم صحیح زبانه
آسیب دیدگی زبانه

 • عدم قفل شدن کامل

تنظیم نامناسب یراق آلات
فرسودگی قطعه

 • باز نشدن زبانه

تجمع آلودگی و زنگ زدگی
تغییر شکل قاب پنجره

 راه حل ها

 • تنظیم صحیح زبانه و قفل
 • تعویض قطعات فرسوده
 • تمیز کردن و روغن کاری
 • تعمیر یا تعویض قاب پنجره

با انجام این اقدامات، می توان عملکرد زبانه قفل پنجره دوجداره را بهبود بخشید و از باز و بسته شدن آسان پنجره اطمینان حاصل کرد.

مطلب پیشنهادی: دلایل بسته نشدن پنجره دوجداره چیست؟

انواع قفل پنجره دوجداره

انواع یراق آلات پنجره های دوجداره یو پی وی سی، شامل دستگیره ها، لولا، زبانه قفل، اسپانیولت و … می گردد. استفاده از قفل برای پنجره دوجداره از بهترین راه های ایمن سازی ساختمان هاست.

قفل های کلید دار گزینه بسیار مناسب و کارآمدی برای پنجره های دوجداره کشویی یا ریلی می باشد.

چفت پنجره

چفت به قفل های استاندارد ساده اتلاق می شود که هم در پنجره های تک لنگه و هم دو لنگه بازشو کاربرد دارد. وظیفه چفت وصل کردن دو ارسی پنجره به یکدیگر و جلوگیری از حرکت آنها است.

در واقع وقتی ارسی ها در جای درست خود قرار بگیرند، با چفت ها قفل می شوند. استفاده از چفت در پنجره های بازشو علاوه بر ارتقای سطح امنیت و ایمنی پنجره ها، اثر مستقیمی بر کاهش اتلاف انرژی و خروج گرما یا خنکی محیط داخل ساختمان خواهد داشت.

قفل و یراق پنجره دوجداره
به منظور افزایش سطح ایمنی و مهر و موم شدن و عایق شدن هرچه بیشتر پنجره ها می توانید علاوه بر چفت از قفل نیز برای پنجره ها استفاده کنید.

قفل پین پنجره

قفل های پین پنجره برای پنجره های بزرگ کاربرد دارد و عملکرد مشابهی با نمونه های زنجیره ای درب های کوچک دارد. بطوریکه یک سمت آن به قاب پنجره و قسمت دیگر به ارسی وصل می گردد. این دو بخش به کمک کابل یا زنجیر به هم وصل می شوند و از باز شدن پنجره بیشتر از حد اندازه زنجیر جلوگیری می کنند.

قفل اتوماتیک

طرز استفاه از قفل های اتوماتیک بسیار ساده است و موجب صرفه جویی در زمان می شود. زیرا برای قفل کردن پنجره خود تنها کافی است آن را ببندید! به همین سادگی پنجره شما به طور اتوماتیک قفل می شود و در زمان باز کردن آن لازم است از کلید استفاده کنید.

قفل دکمه ای

قفل های دکمه ای همانطور که از نامشان پیداست، عملکرد ساده ای دارند. بطوریکه کافی است تنها دکمه آن را فشار دهید تا پنجره را قفل نمایند. برای باز کردن نیز از یک کلید استفاده می شود که درحالت فشردن دکمه کار خواهد کرد.
قفل اتوماتیک پنجره

انواع قفل درب دوجداره کدامند؟

انواع قفل درب دوجداره عبارتند از:

 • سطحی: شامل انواع کشویی و لولایی
 • مخفی: شامل انواع توکار و نیمه توکار
 • هوشمند: شامل قفل های الکترونیکی و بیومتریک (اثر انگشت، چشم) و مدل های کارتی
 • مکانیکی: شامل مدل های استوانه ای، پروانه ای و ضربه ای

هر کدام از این انواع، ویژگی ها و کاربردهای خاص خود را دارند. انتخاب نوع، بستگی به نیازها، امنیت مورد نیاز و ویژگی های درب دوجداره دارد. به طور مثال قفل درب دوجداره بالکن به لحاظ شکل و عملکرد می تواند با قفل درب پی وی سی متفاوت باشد.

تعمیر و تعویض قفل پنجره دوجداره

معمولا این نوع قفل ها دارای دوام بالایی هستند بطوریکه تصور می شود هرگز خراب نخواهند شد. البته اگر از دستگیره پنجره دوجداره و قفل آن به درستی استفاده شود، طول عمر آن طولانی خواهد بود. در مواردی نیز قفل پنجره های دوجداره UPVC دچار آسیب دیدگی می شوند که می توان آنها را تعمیر یا تعویض نمود.

در برخی موارد لازم است بعد از خرابی، قفل را تعویض کنید. همچنین ممکن است توپی یراقی که در پنجره استفاده شده است، دچار مشکل شده و بطور کامل داخل زاماک قرار نمی گیرد.

مهمترین عامل از کار افتادن قفل درب و پنجره های دوجداره استفاده نا صحیح از آنها است. به عنوان مثال وارد آوردن فشار بیش از حد یا انجام حرکات اشتباه یا اضافی حین باز و بسته کردن، موجب وارد شدن تنش به یراق آلات و بخش های مهم اسپانیولت شود. در نتیجه مکانیزم عملکرد با مشکل روبرو خواهد شد.

تعویض قفل در دوجداره

نکات مربوط به تعویض قفل درب و پنجره دوجداره UPVC

اولین نکته مهم که باید در نظر داشته باشید، اهمیت داشتن مهارت و تخصص کافی در این زمینه می باشد. بنابراین با توجه به جزییات این کار، حتما تعمیر یا تعویض قفل های خود را به افراد متخصص و با تجربه بسپارید.

نکته مهم درخصوص تعویض قفل پنجره های دوجداره، توجه مضاعف به عایق بندی آن است. زیرا مهم ترین ویژگی درب و پنجره های دوجداره عایق بندی صوتی و حرارتی آنها است. که در هنگام تعویض یا تعمیر به دست افراد متبحر این عایق بندی نیز لحاظ شده و از دست نخواهد رفت.

عدم تخصص کافی در این زمینه موجب آسیب احتمالی توپی، زاماک و سایر یراق آلات مربوطه در پنجره خواهند شد و یا ممکن است درب و پنجره شما را بطور کامل از رگلاژ خارج سازد.

سخن پایانی

بنابراین در زمان تعویض پنجره های قدیمی و نصب پنجره دوجداره خود، نحوه باز و بسته کردن صحیح دستگیره ها و قفل آنها را از نصاب یا تکنسین مربوطه فرا بگیرید. زیرا درصورت عدم استفاه صحیح ممکن است تصور کنید قفل درب یا پنجره شما دچار مشکل است و یا به درستی رگلاژ نیست. جهت کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما در تارادیس تماس بگیرید.

هر سوالی دارید از کارشناسان تارادیس بپرسید...
تماس با ما ۲۲۰۹۵۲۹۸-۹ (۰۲۱)
این مطلب چقدر مفید بود ؟
5/5 - (4 امتیاز)

سوالات متداول

 • مکانیزم باز وبسته شدن درب دوجداره چگونه است؟
  برای قفل کردن درب و پنجره UPVC خود کافی است آن را به سمت چارچوب فشار دهید. به این شکل زبانه قفل درب که بصورت فنری عمل می کند، موقتا بسته می شود. در این حالت درب به حالت نیمه بسته شده و همچنان سر و صدا، سرما یا گرما و گرد و غبار از آن عبور خواهد کرد. جهت بسته شدن کامل و عایق بندی بهتر لازم است دستگیره را به طور کامل به سمت بالا فشار دهید تا لنگه بازشو به سمت چارچوب کشیده شود و تمامی درزهای بین فریم و لنگه کاملا بسته شود.
 • زبانه قفل چیست و چه انواعی دارد؟
  زبانه قفل یکی از یراق آلات مورد استفاده در پنجره های دوجداره است که با توجه به نحوه نصب آن، در زمان بسته شدن به طور کامل در جای خود قرار گرفته و فیکس می شود. زبانه ها دارای انواع مختلف کوتاه و بلند و غالبا از جنس زاماک می باشند.
 • چگونه قفل در پی وی سی را باز کنیم؟
  برای باز کردن قفل در پی وی سی، به این مراحل عمل کنید: اول باید کلید قفل را پیدا کنید. معمولاً کلید قفل در کنار درب نصب شده است. کلید را در قفل وارد کنید و آن را به آرامی به سمت چپ یا راست بچرخانید. این عمل باعث می شود که قفل باز شود. اگر قفل به راحتی باز نمی شود، ممکن است نیاز به روغن کاری یا تنظیم قفل باشد. در این صورت بهتر است با یک تعمیرکار متخصص تماس بگیرید. پس از باز کردن قفل، می توانید درب را به آرامی باز کنید. نکته مهم: همیشه قبل از باز کردن قفل، مطمئن شوید که درب قفل نشده است. در غیر این صورت ممکن است به درب آسیب وارد شود.
یک دیدگاه در “قفل پنجره دوجداره
 • 25 مهر 1402 at 8:14 ق.ظ
  Permalink

  یه سری از زبانه های قفل هستند تو بازار که خیلی زود میشکنه و کیفیت خوبی نداره .

  Reply
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *