عایق بندی پنجره های قدیمی

آخرین تاریخ به روز رسانی : 2 خرداد 1403

عایق بندی پنجره های قدیمی راه بسیار مناسب و کارآمدی برای صرفه جویی در مصرف انرژی در فصول سرد و گرم سال است. بطوریکه با دارا بودن پنجره مناسب که عایق حرارتی استانداردی دارد، شاهد کاهش هزینه های مربوط به حامل های انرژی نظیر برق و گاز خواهید بود. اگر محل زندگی شما دارای آب و هوای به شدت گرم یا سرد باشد، لازم است برای جلوگیری از هدر رفت انرژی و کاهش هزینه های جاری، از پنجره های عایق حرارت استفاده کنید.

درب و پنجره قدیمی خود را بازسازی کنید

این نوع پنجره ها به خودی خود عایق صوتی خوبی نیز برای مناطق پر سر و صدای شهری یا صنعتی خواهند بود. چنانچه پنجره های شما از نوع قدیمی هستند و تا به حال به فکر تعویض پنجره های قدیمی با نو نبوده اید. عایق بندی آنها می تواند بهترین راه برای جلوگیری از هدر رفتن انرژی باشد. به کارگیری عایق صدا برای پنجره های قدیمی، مزایای بسیاری خواهد داشت که در ادامه بیشتر به آنها پرداخته ایم.

عایق بندی پنجره های قدیمی

روش های عایق بندی

در واقع کارآمد ترین و سریع ترین روش عایق بندی پنجره های قدیمی، بازسازی آن می باشد. ممکن است در ابتدا میزان هزینه تعویض پنجره قدیمی با پنجره دوجداره UPVC کمی غیر معقول به نظر برسد. اما این کار با کاهش هزینه های مربوط به مصرف برق و گاز در دراز مدت بسیار مقرون به صرفه است. همچنین موجب برگشت هزینه های مربوط به بازسازی در دراز مدت خواهد شد.

بزرگترین مشکل پنجره های آهنی قدیمی تک جداره بودن شیشه های آنها است. بنابراین اقدام به دو یا سه جداره کردن شیشه پنجره ها گام مهمی در راستای عایق بندی پنجره های قدیمی به شمار می رود. در پنجره های دو و سه جداره فضای بین شیشه ها توسط گاز بی اثری نظیر آرگون یا کریپتون پر می گردد. در نتیجه از انتقال حرارت به بیرون جلوگیری به عمل خواهد آمد.

بهترین روش های درزگیری پنجره های آهنی

به کمک چسب سیلیکون، نوار درزگیر، چسب یک دو سه، اسپری پلی‌یورتان، نایلون حبابدار و… می‌توانید پنجره‌ها را عایق نمایید. همچنین، استفاده از پرده‌های ضخیم نیز جلوی خروج انرژی حرارتی از فضای خانه را می‌گیرد.

در ضمن، نصب لایه دوم شیشه یا طلق نیز به عایق کاری پنجره کمک می‌کند. اگر می‌خواهید روش‌های ارزان‌تری را امتحان کنید، نصب پلاستیک در جلوی پنجره نیز گزینه‌ای ساده و مقرون به صرفه است.

استفاده از نایلون های حباب دار

نایلون حباب دار به طور موقت یک درزگیر پنجره آهنی قدیمی کارآمد است. این روش یکی از روش های ساده  و کم هزینه است و درعین حال راهکاری موقت است. اینکار را می توانید خودتان خیلی راحت و در کمترین زمان ممکن در ابتدای فصل سرما انجام بدهید. با استفاده از نایلون های حبابدار که به اندازه هر پنجره آنها را برش می زنید، به راحتی با اسپری کردن آب بر روی پنجره قسمت حباب دار را روی شیشه به طوری که به آن بچسبد قرار می دهید. اگر قصد دارید ضخامت بیشتری داشته باشد، می توانید یک لایه دیگر هم روی آن بگذارید.

مزایای عایق بندی پنجره های قدیمی

درزگیری پنجره های قدیمی

رایج ترین این محصولات برای عایق بندی پنجره های قدیمی، درزگیر پلاستیکی و فومی است که معمولا خودشان قابلیت چسبندگی دارند. این روش یکی از بهترین و ساده ترین راه حل های موجود برای آب بندی پنجره های قدیمی است. به ویژه در شروع فصل سرما نوارهای درزگیر پنجره فروش بالایی خواهند داشت.

مطلب پیشنهادی: استفاده از چسب سیلیکون برای عایق بندی پنجره

استفاده از روکش عایق یا عایق پلاستیکی پنجره

نوعی روکش در بازار وجود دارد که به روکش عایق معروف است. بطوریکه به عنوان یک لایه بر روی شیشه می چسبد و برای فصل های زمستان بهترین گزینه است.

مزایای عایق بندی پنجره های آهنی قدیمی

یکی از بزرگترین معایب پنجره های فلزی و آهنی عدم امکان عایق بندی حرارتی آنها است. علیرغم اینکه آهن متریال ارزان تری برای ساخت درب و پنجره ها است اما از طرفی موجب هدر رفت انرژی و افزایش هزینه های جاری خواهد شد. تولید اکستروژن آلومینیوم اما بسیار مقرون به صرفه تر و ارزانتر است. به همین دلیل پروفیل های آلومینیومی خیلی سریع جای پنجره های ساخته شده از قاب آهنی را گرفتند.

در برخی مناطق سردسیر و در طول زمستان استفاده از آهن یا پروفیل های قدیمی آلومینیومی موجب میعان و در برخی موارد تشکیل یخ در بخش داخلی پنجره ها می شود.

اگرچه قاب پنجره های قدیمی فلزی غالبا از آهن یا آلومینیوم ساخته شده است که آن را بسیار مستحکم می نماید، مزایای دیگری نیز در پی خواهد داشت. مثلا نگهداری از این نوع پنجره ها آسان و بدون نیاز به تعمیرات یا رگلاژ است. اما بزرگترین مشکل آنها هدایت سریع گرما از داخل به بیرون و برعکس به دلیل عدم عایق پنجره های آهنی است. زیرا فلز یک عایق بسیار ضعیف حرارتی محسوب می شود.

مطابق ضریب U که نشان دهنده میزان انتقال حرارت از یک پنجره هاست، لازم است از قاب های فلزی عایق بندی شده به منظور شکست حرارتی استفاده شود. با عایق بندی پنجره های آهنی شاهد کاهش انتقال گرما از یک طرف پنجره به سمت دیگر در زمستان و تابستان خواهیم بود.

این مطلب چقدر مفید بود ؟
5/5 - (2 امتیاز)

سوالات متداول

  • چرا باید پنجره خود را عایق بندی کنید؟
    عایق بندی پنجره قدیمی و حتی جدید باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می شود. در زمانی که شما بودجه کافی برای تعویض پنجره خود ندارید بهترین راهکار عایق بندی آنها است.
  • چگونه میزان شکست حرارتی پنجره های آهنی را افزایش دهیم؟
    برای این کار و کاهش هدر رفت گرما در زمستان یا سرما در تابستان می توان از یک نوار پلاستیکی عایق بین فضای داخلی و خارجی قاب پنجره استفاده نمود.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *