رگلاژ پنجره دوجداره

آخرین تاریخ به روز رسانی : 19 اسفند 1402

نکات و فاکتور‌هایی که در خصوص رگلاژ کردن پنجره دوجداره به آن‌ ها می پردازیم، صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات و آگاهی شما در این زمینه می‌باشد. اگر قصد بازسازی پنجره‌های قدیمی یا تعمیرات و رگلاژ آنها را دارید بهتر است علاوه بر کمک گرفتن از متخصصان با تجربه، اطلاعاتی نیز در این زمینه داشته باشید. یکی از دلایل بسته نشدن پنجره های دوجداره، بر هم خوردن تنظیمات یراق آلات و رگلاژ آنها می باشد. معمولا پنجره هایی که به صورت اصولی ساخته می شوند و نصب آنها توسط متخصص و نصابان حرفه ای انجام می شود. تنها یکبار پس از نصب رگلاژ می شود. در صورت استفاده صحیح از پنجره و رعایت برخی نکات ممکن است تا چندین سال به رگلاژ مجدد پنجره دوجداره خود نیاز پیدا نکنید.

هر سوالی دارید از کارشناسان تارادیس بپرسید...
تماس با ما ۲۲۰۹۵۲۹۸-۹ (۰۲۱)

نشانه های نیاز به تعمیرات پنجره دوجداره و رگلاژ کردن آن

رگلاژ پنجره دوجداره قدیمی با هدف های مختلفی انجام می شود. این کار مزایای فراوانی دارد و قابلیت پنجره شما را در بحث عایق بندی افزایش می دهد.

 1. نفوذ سرما در فصل تابستان و وارد شدن گرما در فصل تابستان به فضای داخلی ساختمان
 2. بسته نشدن کامل درب و پنجره
 3. نداشتن عایق صوتی بالا
 4. نفوذ آب باران به داخل از اطراف پنجره
 5. خرابی لاستیک های اطراف درب داخلی
 6. رعابت نشدن اصول نصب صحیح
 7. عدم باز و بست راحت دستگیره درب

رگلاژ کردن پنجره دوجداره

تعمیرات و رگلاژ کردن پنجره دوجداره UPVC

امروزه با بالا رفتن قیمت‌ های مربوط به انرژی‌ های مصرفی، بسیاری از افراد سعی در کاهش و به نوعی بهینه کردن و صرفه جویی در مصرف انرژی را دارند. به همین دلیل روز به روز به تعداد افرادی که  به استفاده از پنجره‌های دوجداره روی می‌آورند. و اقدام به بازسازی یا تعویض پنجره‌های دوجداره می‌کنند. بیشتر می‌ شود.

علت این امر نیز مشخص است. پنجره‌های دوجداره UPVC نسبت به پنجره‌ های قدیمی مزیت‌های فراوانی دارند. یکی از مهمترین مزایای آنها عایق بندی خوب و سطح بالای این نوع پنجره‌ ها می‌ باشد.

تعمیرات پنجره دوجداره

اهمیت نیاز به تعمیر یا رگلاژ گردن پنجره بعد از مدتی استفاده و این موضوع که در چه زمان باید اقدام به تعمیر یا رگلاژ کردن پنجره ها کرد، بالاست. در ابتدا باید گفت که پنجره دوجداره UPVC بعد از مدتی یا در صورت انجام نشدن نصب اصولی یا حتی استفاده از یراق آلات پنجره های دوجداره از نوع نامرغوب ممکن است. در حالتی قرار گیرد که احتیاج به رگلاژ کردن پنجره‌ یا تعمیر آن باشد.

با کمی توجه و آنالیز عملکرد باز و بسته شدن پنجره‌ ها می‌توان متوجه شد که آیا پنجره نیاز به تعمیر یا رگلاژ شدن دارد یا خیر. تعمیر پنجره دوجداره موجب ایجاد تغییرات در قفل و لولا و زاماک و رگلاژ میشود. از دید متخصصین حرفه ای گروه تارادیس ،پنجره ای به صورت درست  رگلاژ شده است که تا پنج سال بدون ایراد کار کند.

تعمیر پنجره های دوجداره

چرا تارادیس؟

برخی از خدمات تعمیر تخصصی درب و پنجره که توسط کارشناسان متخصص گروه پولاد یراق تارادیس نیز انجام می گیرند عبارتند از:

 1. تعمیرات رفع گیر
 2. ایجاد تغییر یا افزودن حالت های بازشو پنجره
 3. تعمیر و رفع عیب یراق آلات و در صورت نیاز تعویض آنها
 4. اضافه کردن لولا و تعویض لولاهای معیوب
 5. تعویض شیشه نامناسب
 6. عوض کردن لاستیک پنجره دوجداره
 7. تعویض دستگیره از کار افتاده
 8. تنظیم زاماک پنجره دوجداره
 9. رگلاژ درب دوجداره بالکن و سرویس بهداشتی

موارد مهم در نگهداری پنجره‌ های دوجداره

همواره سوالی که از سوی مشتریان با متخصصین ما مطرح می‌شود. در رابطه با چگونگی نگهداری بهتر از پنجره‌های دوجداره UPVC و کاهش هزینه‌ های نگهداری در رابطه با رگلاژ کردن یا تعمیر آنها است. برخی از حل‌ هایی که با استفاده از آن می توان مدت زمان استفاده مفید از پنجره‌ها را افزایش داده عبارتند از:

 • تمیز کردن منظم پنجره های دوجداره و یراق آلات آنها
 • مراقبت از پنجره و بازشوها در شرایط جوی نا مساعد
 • یراق آلات مصرفی در پروفیل پنجره
 • باز و بسته نکردن بیش از حد معمول و مورد نیاز پنجره ها
 • و …

توجه ویژه به موارد فوق نیاز به تعمیر و نگهداری مرتب و در بازه‌ های زمانی کوتاه مدت را بطور چشمگیری کاهش خواهد داد. نیاز به سفت کردن پنجره دوجداره به دلیل خارج شدن از رگلاژ یکی از نشانه های عدم مراقبت و استفاده صحیح از آنها است.

یراق آلات مصرفی

کیفیت یراق آلات مصرفی اهمیت فراوانی دارد و در همان ابتدا باید به آن توجه کافی را داشته باشید. یراق آلات به کار رفته در پنجره‌ های دوجداره هرچه با کیفیت‌ تر انتخاب شوند. خرابی یا احتیاج به تعمیر کمتری به نسبت انواع ارزان و بی کیفیت خواهند داشت. نکته دیگری که باید به آن توجهی ویژه داشته باشید محکم کردن دستگیره‌ ها در صورت شل شدن یا لق زدن می‌باشد.

مطلب پیشنهادی: بهترین برندهای یراق آلات پنجره دوجداره 

تنظیم قطعات پنجره دوجداره یو پی وی سی

مزایای رگلاژ کردن پنجره دوجداره

یکی از مهمترین و به نوعی کلی‌ترین مزیتی که می‌توان با رگلاژ کردن پنجره‌ ها به منظور تنظیم پنجره دوجداره خود دست آورید. بازگشت پنجره به حالت اولیه و استاندارد خود می‌باشد. در واقع با رگلاژ، تمامی ایرادات پنجره برطرف می شود. همین امر به شما این امکان را خواهد داد که پنجره دوجداره خود را در استاندارد‌ترین حالت ممکن داشته باشید.

رگلاژ پنجره به عملکرد درست یراق آلات کمک کرده و همین امر باعث می‌شود. تا بهترین عملکرد را از یراق آلات داشته و بتوانید بدون گیر کردن یا سفت بسته شدن. یا هر نوع مشکل دیگری لنگه بازشو پنجره‌ های دوجداره UPVC خود را باز و بسته کنید.

رابطه بین عایق بندی و رگلاژ

یکی از مزیت‌های رگلاژ کردن پنجره‌های دوجداره یا تعمیر آنها برطرف کردن نقص‌هایی در زمینه عایق بندی پنجره می‌باشد. زیرا از دلایل اصلی که افراد اقدام به بازسازی یا تعویض پنجره‌های قدیمی خود می‌گیرند. عایق بندی این نوع پنجره‌های دوجداره می‌باشد.

به کمک عایق بندی می‌ توانند ضمن حفظ دمای محیط داخل و حذف صدا‌های محیطی از اتلاف انرژی نیز جلوگیری کنند. علاوه بر تمامی این مسائل کاهش هزینه‌ های ناشی از مصرف انرژی را نیز داشته باشند.

تعمیرات پنجره های دوجداره UPVC

رگلاژ قطعات

یکی از بخش های اصلی رگلاژ پنجره ها، تعمیر قطعات مصرفی در آنها می‌ باشد. در واقع اصول رگلاژ کردن پنجره نیز بر همین اساس می‌باشد. با تعمیر قطعات پنجره‌ ها به نوعی عملکرد پنجره را بهینه کرده و به نوعی می توانید بازدهی صد در صدی را از پنجره داشته باشید.

به عنوان مثال یکی از مهمترین قطعات یا بهتر بگوییم یراق آلاتی که بر روی پروفیل‌ها سوار می‌شود.، و نقش مهم و کلیدی دارند لولا‌های نصب شده بر روی پروفیل و لنگه‌ها می‌ باشد. لولا‌ها با توجه به وزن ابعاد و … در پروفیل بایدیستی در فواصل صحیح و استاندارد پیچ شوند.

مشخص کردن جای پیچ های لولا ها

مشخص کردن محل صحیح پیچ‌ های لولا‌ها یکی از مهمترین پارامتر‌ها و نکاتی است که باید به آن توجه نمود. چرا که در صورت درست پیچ نشدن و رعایت فاصله درست، عملکرد لولا‌ها بعد از مدتی با مشکل مواجه خواهد شد. در امر رگلاژ کردن پنجره‌ ها می‌توانید به این مسائل نیز رسیدگی کرده و مشکلات آنها را با تنظیم و در صورت لزوم نصب لولای جدید در جای مشخص و درست انجام دهید.

رگلاژ قطعات پنجره دوجداره

شیشه ها

شیشه‌ های مصرفی در پنجره‌ها به نوعی بخش مهمی از تعادل پنجره دوجداره را به عهده دارند. در امر عایق بندی نیز شیشه ها بسیار موثر و تاثیرگذار بوده و همین امر باعث می‌شود. تا هنگام نصب دقت بالایی را لازم داشته باشد. حساسیت در شیشه‌ های استفاده شده در پنجره‌های دوجداره بسیار بالا است.

لازم است مراقبت های لازم در خصوص شیشه ها انجام شود تا آسیبی به آنها وارد نشود و به صورت درست سر جای خود قرار گیرند. گوشه‌ ها در این نوع پنجره‌ ها بسیار حساس بوده و همین حساسیت باعث می‌شود تا در صورت کوچکترین ضربه، شیشه‌ ها خرد شوند.

علت درست بسته نشدن پنجره دوجداره

بسیاری از درب و پنجره های دوجداره بعد از مدتی در صورت عدم رعایت استانداردها در کوتاه مدت (حدود یکسال) و در صورت رعایت استاندارد در بلند مدت (حدود 6 سال) دچار افتادگی می شوند. علت بسته نشدن پنجره دوجداره به دلایل مختلفی می تواند مربوط باشد. گاهی برخی از این دلایل بسیار ساده است. به طور مثال:

گاهی باز ماندن پنجره در مدت طولانی باعث می شود لنگه بازشو از رگلاژ خارج شود. در نتیجه در هنگام بسته شدن پنجره گیر کند و خوب بسته نشود. در این هنگام باید به فکر تعمیر پنجره دوجداره خود باشید و به رگلاژ کردن پنجره دوجداره خود بپردازید.

پایین بودن کیفیت لولاها

هر چه متریالی که برای تولید پنجره دوجداره بکار برده است از کیفیت پایین تری باشد، مشکلات بیشتری رخ می دهد. لولاها یکی از اجزای پنجره ها هستند که باید از کیفیت بسیار خوبی برخوردار باشند. زیرا وزن اصلی قسمت بازشوی پنجره را بر روی خود تحمل می کنند. در این صورت اگر این قسمت از کیفیت خوبی برخوردار نباشد بعد از مدتی پنجره به خوبی باز و بسته نمی شود.

گرم و سرد شدن پروفیل

انبساط و انقباض پروفیل نیز می تواند یک علت بسته نشدن پنجره دوجداره باشد. اغلب با تغییر فصل گرم یا سرد شدن هوا این مشکل بروز می نماید.

خم شدن لولاها

لولا عامل اصلی حرکت هر لنگه است. استفاده از لولاهای با کیفیت که بتواند در فصل سرما و گرما مقاومت خود را حفظ کند و دچار شکستگی و یا ترک نشود، الزامی است.

مزایای رگلاژ پنجره دوجداره

استفاده از آچار آلن برای رگلاژ کردن 

یکی از ابزار‌های مخصوص رگلاژ کردن پنجره دوجداره یو پی وی سی آچار آلن می‌ باشد. تمامی نصاب‌ ها یا متخصصینی که در این امر تخصص و تجربه لازم را دارند برای رگلاژ پنجره از این نوع آچار استفاده خواهند کرد.

استفاده از آچار آلن نیازمند تخصص و اطلاعات تخصصی می‌باشد. هر نوع اقدام با استفاده از این نوع ابزار برای رگلاژ کردن پنجره نیازمند اطلاعات کافی و تخصصی در این زمینه است. تا به صورت تخصصی عمل رگلاژ کردن پنجره با استفاده از آچار آلن انجام شود. با استفاده از این نوع ابزار می‌ توانید به راحتی یراق آلات و قطعات را رگلاژ یا تنظیم کنید.

رگلاژ پنجره های کشویی

با توجه به اینکه مهمترین علت بسته نشدن درب و پنجره های یو پی وی سی، خارج شدن آنها از رگلاژ است. تنظیم مجدد آنها امری حیاتی است. این کار معمولاً توسط دو متخصص انجام می‌شود. زیرا تنظیم کردن پنجره های کشویی کار سخت تری به نسبت سایر پنجره‌ها است. در نتیجه به طبع آن هزینه بالاتری نیز برای شما به همراه خواهد داشت. ناگفته نماند که جای نگرانی نبوده و این تفاوت قیمت فاحش و چشمگیر نیست.

رگلاژ کردن پنجره دوجداره دوحالته

تنظیم پنجره‌ های دوحالته UPVC

یکی از ایرادات اصلی این نوع پنجره‌ها یراق آلات آن‌ها بوده و متخصص باید یراق آلات مناسب و ابزار آلات مناسب را در اختیار داشته باشد. باز و بسته کردن بیش از حد پنجره‌ها و همینطور درست باز و بسته نکردن آنها یکی از عواملی می‌باشد. که باید به آن توجه لازم را داشت. در صورتی که بخواهید از هزینه های اضافی یا نگهداری جلوگیری کنید. باید پنجره‌ها را به درستی باز و بسته کنید.

البته به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که انتخاب یراق آلات با کیفیت نیز در به تعویق افتادن خرابی و جلوگیری از هزینه‌های نگهداری نظیر رگلاژ بسیار موثر می‌باشد. اما هرچه کیفیت یراق آلات نیز بالا باشد باز هم احتیاج به رگلاژ خواهند داشت. این امر جزء یکی از مسائلی به شمار می‌ رود که نمی توان آن را انکار نمود و باید به آن توجه داشت.

حتما بخوانید: رگلاژ پنجره های دوجداره آلومینیومی

سخن آخر

توجه داشته باشید این مقاله و راه کار‌هایی که ارائه شدند صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات شما در این زمینه بود. بنابراین از رگلاژ کردن پنجره به دست خودتان یا افراد غیر متخصص جداً خودداری کنید. چرا که ممکن است آسیب‌هایی به پنجره و یراق آلات برسد. که جبران کردن آن مشکل یا در بیشتر مواقع برای شما هزینه‌ های بالایی را به همراه داشته باشد.

متخصصین تارادیس با توجه به سابقه و تجربه بالایی که در این زمینه دارند، به صورت تخصصی و درست تعمیرات و تنظیمات مربوط به پنجره ها را انجام می دهند. تمامی این فرآیند ها به صورت اصولی و استاندارد و بدون آسیب رساندن به پنجره انجام خواهد شد.

این مطلب چقدر مفید بود ؟
5/5 - (1 امتیاز)

سوالات متداول

 • اقدامات لازم جهت عدم نیاز به تعمیرات پنجره ها با توجه به شرایط جوی چیست؟
  جهت کاهش نیاز به تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ایبا توجه به شرایط جوی و موقعیت پنجره‌ها، به عنوان مثال در شرایط طوفانی یا وزش باد‌های شدید درب‌ ها را بسته و از فشار آمدن به لولای پنجره‌ها جلوگیری کنید. همچنین دقت کنید از بر هم کوبیده شدن لنگه‌های بازشو پنجره دوجداره جلوگیری نمائید تا فشار زیادی به پنجره‌ها وارد نشود. و به یراق آلات و پروفیل‌ها آسیب شدید وارد نشود که احتیاج به تعمیر پیدا کنند.
 • آیا تمیز کردن مرتب پنجره ها تاثیری بر رگلاژ آنها خواهد داشت؟
  برای جلوگیری از خرابی و احتیاج پیدا کردن به رگلاژ یا تعمیر پنجره‌ها، تمیز کردن برخی از بخش‌ ها نظیر لاستیک‌های درزگیر دور پنجره‌ها موثر است. برای جلوگیری از خرابی یا فرسوده شدن لاستیک‌های دور پنجره‌ها می‌توانید از دستمالی نرم و مرطوب که کمی صابون مایع نیز بر روی آن ریخته باشد استفاده کنید. لاستیک‌ها را در مدت زمان معینی تمیز کنید تا بر عمر آنها افزوده شود و از خرابی یا فرسودگی آنها جلوگیری شود.
 • برای رگلاژ پنجره چه ابزارهایی مورد نیاز است؟
  برای این کار شما نیازمند ابزاری نظیر دستگاه قوی برای بست پیچ‌ها با قدرت چرخشی مناسب، چند مدل دلر یا یک مدل دلر با چند مته با سایز‌های مختلف، سیم چین. انبر دستی و پیچ گوشتی مناسب برای انجام سفت کردن پیچ‌ها به صورت دستی، پیچ با سایز و اندازه مناسب و مختلف. اسپانیولیت جهت تعویض یا جایگزین کردن در صورت نیاز، یراق آلاتی نظیر دستگیره و لولا جهت تعویض یا جایگزین کردن. در صورت نیاز و آچار آلن نیز یکی دیگر از ابزار آلاتی است که مورد نیاز می‌باشد. ابزار آلاتی که به آنها اشاره شد برای عمل رگلاژ کردن پنجره یا تعمیر توسط متخصصین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • دلایل مشکل در باز و بسته شدن لنگه‌ ها چیست؟
  تمامی علت‌ های درست باز و بسته نشدن لنگه‌های بازشو پنجره‌های دوجداره upvc یا به اصطلاح گیر داشتن لنگه‌های بازشو پنجره‌ ها هنگام باز و بسته شدن بر هم خوردن رگلاژ آنها است که با تعمیرات و رگلاژ کردن پنجره کاملا برطرف خواهد شد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *