رگلاژ کردن پنجره دوجداره

5/5 - (1 امتیاز)

نکات و فاکتور‌هایی که در خصوص رگلاژ کردن پنجره دوجداره به آن‌ ها می پردازیم، صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات و آگاهی شما در این زمینه می‌باشد. اگر قصد بازسازی پنجره‌های قدیمی یا تعمیرات و رگلاژ آنها را دارید بهتر است علاوه بر کمک گرفتن از متخصصان با تجربه، اطلاعاتی نیز در این زمینه داشته باشید.

رگلاژ کردن پنجره دوجداره

تعمیرات و رگلاژ کردن پنجره دوجداره UPVC

امروزه با بالا رفتن قیمت‌ های مربوط به انرژی‌ های مصرفیt بسیاری از افراد سعی در کاهش و به نوعی بهینه کردن و صرفه جویی در مصرف انرژی را دارند. به همین دلیل روز به روز به تعداد افرادی که  به استفاده از پنجره‌های دوجداره روی می‌آورند. و اقدام به بازسازی یا تعویض پنجره‌های دوجداره می‌کنند. بیشتر می‌ شود.

علت این امر نیز مشخص است. پنجره‌های دوجداره UPVC نسبت به پنجره‌ های قدیمی مزیت‌های فراوانی دارند. یکی از مهمترین مزایای آنها عایق بندی خوب و سطح بالای این نوع پنجره‌ ها می‌ باشد.

تعمیرات پنجره دوجداره

اهمیت نیاز به تعمیر یا رگلاژ گردن پنجره بعد از مدتی استفاده و این موضوع که در چه زمان باید اقدام به تعمیر یا رگلاژ کردن پنجره ها کرد، بالاست. در ابتدا باید گفت که پنجره دوجداره upvc بعد از مدتی یا در صورت انجام نشدن نصب اصولی یا حتی استفاده از یراق آلات نامرغوب ممکن است. در حالتی قرار گیرد که احتیاج به رگلاژ کردن پنجره‌ یا تعمیر آن باشد.

با کمی توجه و آنالیز عملکرد باز و بسته شدن پنجره‌ ها می‌توان متوجه شد که آیا پنجره نیاز به تعمیر یا رگلاژ شدن دارد یا خیر.

موارد مهم در نگهداری پنجره‌های دوجداره

همواره سوالی که از سوی مشتریان با متخصصین ما مطرح می‌شود. در رابطه با چگونگی نگهداری بهتر از پنجره‌های دوجداره upvc و کاهش هزینه‌ های نگهداری در رابطه با رگلاژ کردن یا تعمیر آنها است. برخی از حل‌ هایی که با استفاده از آن می توان مدت زمان استفاده مفید از پنجره‌ها را افزایش داده عبارتند از:

 • تمیز کردن منظم پنجره های دوجداره و یراق آلات آنها
 • مراقبت از پنجره و بازشوها در شرایط جوی نا مساعد
 • یراق آلات مصرفی در پروفیل پنجره
 • باز و بسته نکردن بیش از حد معمول و مورد نیاز پنجره ها
 • و …

توجه ویژه به موارد فوق نیاز به تعمیر و نگهداری مرتب و در بازه‌ های زمانی کوتاه مدت را بطور چشمگیری کاهش خواهد داد.

یراق الات مصرفی در پروفیل پنجره

کیفیت یراق آلات مصرفی اهمیت فراوانی دارد و در همان ابتدا باید به آن توجه کافی را داشته باشید. یراق آلات مصرفی در پنجره‌ های دوجداره هرچه با کیفیت‌ تر انتخاب شوند. خرابی یا احتیاج به تعمیر کمتری به نسبت یراق آلات ارزان و بی کیفیت خواهند داشت. نکته دیگری که باید به آن توجهی ویژه داشته باشید محکم کردن دستگیره‌ ها در صورت شل شدن یا لق زدن می‌باشد.

تعمیرات و رگلاژ پنجره دوجداره

مزایای رگلاژ کردن پنجره

یکی از مهمترین و به نوعی کلی‌ترین مزیتی که می‌توان با رگلاژ کردن پنجره‌ها به دست آورد. بازگشت پنجره به حالت اولیه و استاندارد خود می‌باشد. در واقع با رگلاژ کردن تمامی ایرادات پنجره برطرف می شود. همین امر به شما این امکان را خواهد داد که پنجره دوجداره خود را در استاندارد‌ترین حالت ممکن داشته باشید.

رگلاژ کردن پنجره به عملکرد درست یراق آلات کمک کرده و همین امر باعث می‌شود. تا بهترین عملکرد را از یراق آلات داشته و بتوانید بدون گیر کردن یا سفت بسته شدن. یا هر نوع مشکل دیگری لنگه بازشو پنجره‌ های دوجداره upvc خود را باز و بسته کنید.

رابطه بین عایق بندی و رگلاژ

یکی از مزیت‌های رگلاژ کردن پنجره‌های دوجداره یا تعمیر آنها برطرف کردن نقص‌هایی در زمینه عایق بندی پنجره می‌باشد. زیرا از دلایل اصلی که افراد اقدام به بازسازی یا تعویض پنجره‌های قدیمی خود می‌گیرند. عایق بندی این نوع پنجره‌های دوجداره می‌باشد.

از این طریق می‌ توانند ضمن حفظ دمای محیط داخل و حذف صدا‌های محیطی از اتلاف انرژی نیز جلوگیری کنند. علاوه بر تمامی این مسائل کاهش هزینه‌ های ناشی از مصرف انرژی را نیز داشته باشند.

رگلاژ کردن قطعات پنجره دوجداره

یکی از بخش های اصلی رگلاژ پنجره ها، تعمیر قطعات مصرفی در آنها می‌ باشد. در واقع اصول رگلاژ کردن پنجره نیز بر همین اساس می‌باشد. با تعمیر قطعات پنجره‌ ها به نوعی عملکرد پنجره را بهینه کرده و به نوعی عملکردی صد در صدی را می‌توانید از پنجره داشته باشید.

به عنوان مثال یکی از مهمترین قطعات یا بهتر بگوییم یراق آلاتی که بر روی پروفیل‌ها سوار می‌شود.، و نقش مهم و کلیدی دارند لولا‌های نصب شده بر روی پروفیل و لنگه‌ها می‌ باشد. لولا‌ها با توجه به وزن ابعاد و … پروفیل باید مشخص کند که در چه فاصله‌ ای پیچ شود.

مشخص کردن جای پیچ های لولا ها

مشخص کردن جای پیچ‌های لولا‌ها یکی از مهمترین پارامتر‌ها و نکاتی می‌باشد که باید به آن توجه نمود. چرا که در صورت درست پیچ نشدن و رعایت فاصله درست عملکرد لولا‌ها بعد از مدتی با مشکل مواجه خواهد شد. در امر رگلاژ کردن پنجره‌ ها می‌توانید به این مسائل نیز رسیدگی کرده و مشکلات آنها را با تنظیم و در صورت لزوم نصب لولای جدید در جای مشخص و درست انجام دهید.

شیشه ها

شیشه‌ های مصرفی در پنجره‌ها به نوعی بخش مهمی از تعادل پنجره دوجداره را به عهده دارند. در امر عایق بندی نیز شیشه ها بسیار موثر و تاثیرگذار بوده و همین امر باعث می‌شود. تا هنگام نصب دقت بالایی را لازم داشته باشد. حساسیت در شیشه‌ های استفاده شده در پنجره‌های دوجداره بسیار بالا است.

لازم است مراقبت های لازم در خصوص شیشه ها انجام شود تا آسیبی به آنها وارد نشود و به صورت درست سر جای خود قرار گیرند. به عنوان مثال گوشه‌های این نوع پنجره‌ها بسیار حساس بوده و همین حساسیت باعث می‌شود تا در صورت کوچکترین ضربه شیشه‌ها خرد شوند.

مزایای رگلاژ پنجره دوجداره

استفاده از آچار آلن برای رگلاژ کردن 

یکی از ابزار‌های مخصوص رگلاژ کردن پنجره دوجداره upvc آچار آلن می‌باشد. تمامی نصاب‌ها یا متخصصینی که در این امر تخصص و تجربه لازم را دارند برای رگلاژ کردن پنجره از این نوع آچار استفاده خواهند کرد.

استفاده از آچار آلن نیازمند تخصص و اطلاعات تخصصی می‌باشد. هر نوع اقدام با استفاده از این نوع ابزار برای رگلاژ کردن پنجره نیازمند اطلاعات کافی و تخصصی در این زمینه است. تا به صورت تخصصی عمل رگلاژ کردن پنجره با استفاده از آچار آلن انجام شود. با استفاده از این نوع ابزار می‌ توانید به راحتی یراق آلات و قطعات را رگلاژ یا تنظیم کنید.

رگلاژ پنجره های کشویی

این کار معمولاً توسط دو متخصص انجام می‌شود. زیرا تنظیم کردن پنجره های کشویی کار سخت تری به نسبت سایر پنجره‌ها است. در نتیجه به طبع آن هزینه بالاتری نیز برای شما به همراه خواهد داشت. ناگفته نماند که جای نگرانی نبوده و این تفاوت قیمت فاحش و چشمگیر نیست.

تنظیم پنجره‌های دوحالته upvc

یکی از ایرادات اصلی این نوع پنجره‌ها یراق آلات آن‌ها بوده و متخصص باید یراق آلات مناسب و ابزار آلات مناسب را در اختیار داشته باشد. باز و بسته کردن بیش از حد پنجره‌ها و همینطور درست باز و بسته نکردن آنها یکی از عواملی می‌باشد. که باید به آن توجه لازم را داشت. در صورتی که بخواهید از هزینه های اضافی یا نگهداری جلوگیری کنید. باید پنجره‌ها را به درستی باز و بسته کنید.

البته به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که انتخاب یراق آلات با کیفیت نیز در به تعویق افتادن خرابی و جلوگیری از هزینه‌های نگهداری نظیر رگلاژ بسیار موثر می‌باشد. اما هرچه کیفیت یراق آلات نیز بالا باشد باز هم احتیاج به رگلاژ خواهند داشت. این امر جزء یکی از مسائلی به شمار می‌ رود که نمی توان آن را انکار نمود و باید به آن توجه داشت.

سخن آخر

توجه داشته باشید این مقاله و راه کار‌هایی که ارائه شدند صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات شما در این زمینه بود. از رگلاژ کردن پنجره به دست خودتان یا افراد غیر متخصص جداً خودداری کنید. چرا که ممکن است آسیب‌هایی به پنجره و یراق آلات برسد. که جبران کردن آن مشکل یا در بیشتر مواقع برای شما هزینه‌ های بالایی را به همراه داشته باشد.

متخصصین تارادیس با توجه به سابقه و تجربه بالایی که در این زمینه دارند. می‌توانند به صورت تخصصی و درست عمل رگلاژ کردن را انجام داده و تمامی فرایند را به صورت اصولی و استاندارد بدون آسیب رساندن به پنجره انجام دهند.

 


سوالات متداول

 • اقدامات لازم جهت عدم نیاز به تعمیرات پنجره ها با توجه به شرایط جوی چیست؟
  جهت کاهش نیاز به تعمیرات و سرویس‌های دوره‌ایبا توجه به شرایط جوی و موقعیت پنجره‌ها، به عنوان مثال در شرایط طوفانی یا وزش باد‌های شدید درب‌ ها را بسته و از فشار آمدن به لولای پنجره‌ها جلوگیری کنید. همچنین دقت کنید از بر هم کوبیده شدن لنگه‌های بازشو پنجره دوجداره جلوگیری نمائید تا فشار زیادی به پنجره‌ها وارد نشود. و به یراق آلات و پروفیل‌ها آسیب شدید وارد نشود که احتیاج به تعمیر پیدا کنند.
 • آیا تمیز کردن مرتب پنجره ها تاثیری بر رگلاژ آنها خواهد داشت؟
  برای جلوگیری از خرابی و احتیاج پیدا کردن به رگلاژ یا تعمیر پنجره‌ها، تمیز کردن برخی از بخش‌ ها نظیر لاستیک‌های درزگیر دور پنجره‌ها موثر است. برای جلوگیری از خرابی یا فرسوده شدن لاستیک‌های دور پنجره‌ها می‌توانید از دستمالی نرم و مرطوب که کمی صابون مایع نیز بر روی آن ریخته باشد استفاده کنید. لاستیک‌ها را در مدت زمان معینی تمیز کنید تا بر عمر آنها افزوده شود و از خرابی یا فرسودگی آنها جلوگیری شود.
 • برای رگلاژ پنجره چه ابزارهایی مورد نیاز است؟
  برای این کار شما نیازمند ابزاری نظیر دستگاه قوی برای بست پیچ‌ها با قدرت چرخشی مناسب، چند مدل دلر یا یک مدل دلر با چند مته با سایز‌های مختلف، سیم چین. انبر دستی و پیچ گوشتی مناسب برای انجام سفت کردن پیچ‌ها به صورت دستی، پیچ با سایز و اندازه مناسب و مختلف. اسپانیولیت جهت تعویض یا جایگزین کردن در صورت نیاز، یراق آلاتی نظیر دستگیره و لولا جهت تعویض یا جایگزین کردن. در صورت نیاز و آچار آلن نیز یکی دیگر از ابزار آلاتی است که مورد نیاز می‌باشد. ابزار آلاتی که به آنها اشاره شد برای عمل رگلاژ کردن پنجره یا تعمیر توسط متخصصین مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • دلایل مشکل در باز و بسته شدن لنگه‌ ها چیست؟
  تمامی علت‌ های درست باز و بسته نشدن لنگه‌های بازشو پنجره‌های دوجداره upvc یا به اصطلاح گیر داشتن لنگه‌های بازشو پنجره‌ ها هنگام باز و بسته شدن بر هم خوردن رگلاژ آنها است که با تعمیرات و رگلاژ کردن پنجره کاملا برطرف خواهد شد.
یک دیدگاه در “رگلاژ کردن پنجره دوجداره
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *