رگلاژ کردن پنجره دوجداره

Rate this post

رگلاژ کردن پنجره

در مقاله‌های قبلی به صورت مختصر به نکاتی در رابطه با اهمیت رگلاژ کردن پنجره و به صورت کلی رسیدگی به پنجره‌های دوجداره و هزینه‌های مربوط به نگهداری این نوع پنجره‌ها اشاره کردیم. در این مقاله به صورت اختصاصی و به صورت مفصل تری به این مورد خواهیم پرداخت و به نکات مهمی که در این رابطه باید آنها را جدی گرفت خواهیم پرداخت. نکات و فاکتور‌هایی که قرار است در این مقاله به آن‌ها بپردازیم صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات و آگاهی شما در این زمینه می‌باشد و اگر قصد بازسازی پنجره‌های قدیمی یا بازسازی آنها را دارید بهتر است تا این نکات را بدانید و اطلاعاتی در این زمینه داشته باشید و با آگاهی بیشتری اقدام به بازسازی پنجره قدیمی و جایگزین کردن پنجره دوجداره کنید.

تعمیرات و رگلاژ کردن پنجره‌های دوجداره upvc

امروزه با بالا رفتن قیمت‌های مربوط به انرژی‌های مصرفی بسیاری از افراد سعی در کاهش و به نوعی بهینه کردن یا بهتر بگوییم صرفه جویی در مصرف انرژی و بهینه کردن آن دارند. به همین منظور روز به روز به تعداد افرادی که روی به استفاده از پنجره‌های دوجداره می‌آورند و اقدام به بازسازی یا تعویض پنجره‌های دوجداره می‌کنند بیشتر می‌شود. علت نیز مشخص است پنجره‌های دوجداره upvc نسبت به پنجره‌های قدیمی مزیت‌های فراوانی داشته که یکی از مهمترین آنها عایقبندی خوب و سطح بالا این نوع پنجره‌ها می‌باشد.

مزایا و معایب زندگی داخل شهر بزرگ

زندگی داخل شهر‌های بزرگ و تقریباً صنعتی برای بسیاری از افراد مزیت‌هایی را به همراه دارد و معایبی نیز دارد به عنوان مثال یکی از معایبی که به همراه دارد آلودگی صوتی، آلودگی هوا، گرد و غبار و … می‌باشد که عایقبندی پنجره‌های دوجداره در این امر و در این قسمت عملکردی بسیار مهم داشته و از ورود مواردی که به آنها اشاره شد از محیط پیرامون به داخل جلوگیری به عمل می‌آورد. علاوه بر این مسائل جلوگیری از اتلاف انرژی یکی از مهمترین ویژگی این نوع پنجره‌ها به شمار می‌رود. اما تمامی این مسائل در صورتی تاثیرگذار و مهم می‌باشد که عایقبندی به صورت کامل و بدون مشکل باشد.

تعمیر پنجره

اما نکته‌ای که در اینجا وجود دارد و ممکن است سوال بسیاری از شما‌ها باشد این است که چرا نیاز به تعمیر یا رگلاژ گردن پنجره بعد از مدتی حس می‌شود و در چه زمان باید اقدام به تعمیر یا رگلاژ کردن پنجره کرد. در ابتدا باید گفت که پنجره دوجداره upvc بعد از مدتی یا در صورت انجام نشدن نصب اصولی یا حتی استفاده از یراق آلات نا مرغوب ممکن است در حالتی قرار گیرد که احتیاج به رگلاژ کردن پنجره‌ یا تعمیر آن باشد. اما چگونه باید متوجه شد که پنجره‌ها احتیاج به رگلاژ شدن یا تعمیر دارند. با کمی توجه و آنالیز عملکرد باز و بسته شدن پنجره‌ها می‌توان متوجه شد که آیا پنجره نیاز به تعمیر یا رگلاژ شدن دارد یا خیر.

موارد مهم در نگهداری پنجره‌های دوجداره

همواره سوالی که از سوی مشتریان با متخصصین ما مطرح می‌شود در رابطه با چگونگی نگهداری بهتر از پنجره‌های دوجداره upvc و کاهش هزینه‌های نگهداری در رابطه با رگلاژ کردن انواع پنجره یا تعمیر آنها است. در این بخش به راه حل‌هایی خواهیم پرداخت که با استفاده از آن بتوانید مدت زمان استفاده مفید از پنجره‌ها را افزایش داده و نیاز به تعمیر و نگهداری مرتب و در بازه‌های زمانی کوتاه نخواهید داشت. به عنوان مثال یکی از مواردی که با توجه به آن می‌توانید این هزینه‌های ناشی از نگهداری یا خرابی پنجره‌ها را کاهش دهید باز و بسته نکردن بیش از حد پنجره‌ها می‌باشد. سعی کنید پنجره‌های بازشو را بیش از حد معمول باز و بسته نکنید، این مسئله به خراب شدن پنجره‌ها کمک خواهد کرد.

توجه به شرایط جوی و موقعیت

نکته بعدی که با توجه به آن می‌توانید احتیاج به تعمیر را برای پنجره دوجداره خود به حداقل برسانید و سرویس‌های دوره‌ای را دیر به دیر انجام دهید توجه به شرایط جوی و موقعیت پنجره‌ها می‌باشد. به عنوان مثال در شرایط طوفانی یا وزش باد‌های شدید درب‌ها را بسته و از فشار آمدن به لولای پنجره‌ها جلوگیری خواهید کرد این مسئله خاصیت دیگری نیز داشته و از بر هم کوبیده شدن لنگه‌های بازشو پنجره دوجداره جلوگیری خواهد کرد و همین مسئله باعث می‌شود تا فشار زیادی به پنجره‌ها وارد نشود و به یراق آلات و پروفیل‌ها آسیب شدید وارد نشود که احتیاج به تعمیر پیدا کنند.

تمیزی برخی از  قسمت های پنجره

نکته بعدی که می‌توانید برای جلوگیری از خرابی و احتیاج پیدا کردن به رگلاژ یا تعمیر پنجره‌ها از آن استفاده کنید تمیز کردن برخی از بخش‌ها نظیر لاستیک‌های درزگیر دور پنجره‌ها می‌باشد. برای جلوگیری از خرابی یا فرسوده شدن لاستیک‌های دور پنجره‌ها می‌توانید از دستمالی نرم و مرطوب که کمی صابون مایع نیز بر روی آن ریخته باشد استفاده کنید. لاستیک‌ها را در مدت زمان معینی تمیز کنید تا بر عمر آنها افزوده شود و از خرابی یا فرسودگی آنها جلوگیری شود.

یراق الات مصرفی در پروفیل پنجره

نکته بعدی که باید به آن توجه کنید یراق آلات مصرفی در پروفیل پنجره دوجداره می‌باشد. به کیفیت یراق آلات اشاره‌ای مختصر داشتیم اما جا دارد اشاره کوتاه دیگری به این موضوع داشته باشیم که کیفیت یراق آلات مصرفی اهمیت فراوانی دارد و در همان ابتدا باید به آن توجه کافی را داشته باشید. یراق آلات مصرفی در پنجره‌های دوجداره هرچه با کیفیت‌تر انتخاب شوند خرابی یا احتیاج به تعمیر کمتری به نسبت یراق آلات ارزان و بی کیفیت خواهند داشت. نکته دیگری که باید به آن توجهی ویژه داشته باشید محکم کردن دستگیره‌ها در صورت شل شدن یا لق زدن می‌باشد.

مزایای رگلاژ کردن پنجره

یکی از مهمترین و به نوعی کلی‌ترین مزیتی که می‌توان با رگلاژ کردن پنجره‌ها به دست آورد بازگشت پنجره به حالت اولیه و استاندارد خود می‌باشد. در واقع با رگلاژ کردن تمامی ایرادات پنجره برطرف شده و همین امر به شما این امکان را خواهد داد که پنجره دوجداره خود را در استاندارد‌ترین حالت ممکن داشته باشید. رگلاژ کردن پنجره به عملکرد درست یراق آلات کمک کرده و همین امر باعث می‌شود تا بهترین عملکرد را از یراق آلات داشته و بتوانید بدون گیر کردن یا سفت بسته شدن یا هر نوع مشکل دیگری لنگه بازشو پنجره‌های دوجداره upvc خود را باز و بسته کنید.

ابزار مورد نیاز برای رگلاژ کردن پنجره

برای این کار شما نیازمند ابزاری نظیر ؛ دستگاه قوی برای بست پیچ‌ها با قدرت چرخشی مناسب، چند مدل دلر یا یک مدل دلر با چند مته با سایز‌های مختلف، سیم چین، انبر دستی و پیچ گوشتی مناسب برای انجام سفت کردن پیچ‌ها به صورت دستی، پیچ با سایز و اندازه مناسب و مختلف، اسپانیولیت جهت تعویض یا جایگزین کردن در صورت نیاز، یراق آلاتی نظیر دستگیره و لولا جهت تعویض یا جایگزین کردن در صورت نیاز و آچار آلن نیز یکی دیگر از ابزار آلاتی است که مورد نیاز می‌باشد.ابزار آلاتی که به آنها اشاره شد برای عمل رگلاژ کردن پنجره یا تعمیر توسط متخصصین مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رابطه بین عایق بندی و رگلاژ کردن پنجره

در بخشی که به مزیت‌های رگلاژ کردن پنجره پرداختیم به این موضوع اشاره کردیم که یکی از مزیت‌های رگلاژ کردن پنجره‌های دوجداره یا تعمیر آنها برطرف کردن نقص‌هایی در زمینه عایقبندی پنجره می‌باشد. در ابتدای مقاله نیز به این امر اشاره‌ای کوتاه داشتیم که یکی از دلایل اصلی که افراد اقدام به بازسازی یا تعویض پنجره‌های قدیمی خود می‌گیرند عایقبندی این نوع پنجره‌های دوجداره می‌باشد و از این طریق می‌توانند ضمن حفظ دمای محیط داخل و حذف صدا‌های محیطی از اتلاف انرژی نیز جلوگیری کنند و علاوه بر تمامی این مسائل کاهش هزینه‌های ناشی از مصرف انرژی را داشته باشند.

رگلاژ کردن قطعات به کار رفته در پنجره‌های دوجداره upvc

یکی دیگر از مواردی که در رگلاژ کردن مطرح می‌شود و به نوعی بخش اصلی آن محسوب می‌شود تعمیر قطعات مصرفی در پنجره‌های دوجداره می‌باشد. در واقع اصول رگلاژ کردن پنجره نیز بر همین اساس می‌باشد در واقع با تعمیر قطعات پنجره‌ها به نوعی عملکرد پنجره را بهینه کرده و به نوعی عملکردی صد در صدی را می‌توانید از پنجره داشته باشید. به عنوان مثال یکی از مهمترین قطعات یا بهتر بگوییم یراق آلاتی که بر روی پروفیل‌ها سوار می‌شود و نقش مهم و کلیدی دارند لولا‌های نصب شده بر روی پروفیل و لنگه‌ها می‌باشد. در واقع لولا‌ها با توجه به وزن ابعاد و … پروفیل باید مشخص کند که در چه فاصله‌ای پیچ شود.

مشخص کردن جای پیچ های لولا ها

مشخص کردن جای پیچ‌های لولا‌ها یکی از مهمترین پارامتر‌ها و نکاتی می‌باشد که باید به آن توجه نمود چرا که در صورت درست پیچ نشدن و رعایت فاصله درست عملکرد لولا‌ها بعد از مدتی با مشکل مواجه خواهد شد. مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم را در همان ابتدا و نصب پنجره دوجداره و سوار کردن لولا‌ها باید به آن توجه داشت. اما در امر رگلاژ کردن پنجره‌ها می‌توانید به این مسائل نیز رسیدگی کرده و مشکلات آنها را با تنظیم و در صورت لزوم نصب لولای جدید در جای مشخص و درست انجام دهید.

شیشه های استفاده شده در پنجره ها

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن توجه لازم را داشته باشید و نقش مهمی در پنجره دوجداره upvc ایفا می‌کند شیشه‌های استفاده شده در پنجره می‌باشد. شیشه‌های مصرفی در پنجره‌ها به نوعی بخش مهمی از تعادل پنجره دوجداره را به عهده دارند. شیشه‌ها همچنین در بخش عایقبندی نیز بسیار موثر و تاثیرگذار بوده و همین امر باعث می‌شود تا هنگام نصب دقت بالایی را لازم داشته باشد. شیشه‌های استفاده شده در پنجره‌های دوجداره از حساسیت بالایی برخوردار بوده و باید به آن دقت لازم شود تا آسیبی به آنها وارد نشود و به صورت درست سر جای خود قرار گیرند. به عنوان مثال گوشه‌های این نوع پنجره‌ها بسیار حساس بوده و همین حساسیت باعث می‌شود تا در صورت کوچکترین ضربه شیشه‌ها خرد شوند.

زیر شیشه

وجود قطعه‌ای پلاستیکی به اسم زیر شیشه باعث می‌شود تا از آسیب‌های احتمالی به شیشه‌ها جلوگیری شود و این امر به نوعی یکی از مواردی به شمار میرود که در امر رگلاژ کردن پنجره‌ها نیز می‌توان به آن اشاره داشت. در پاراگراف بالا به این امر پرداختیم که شیشه‌های استفاده شده در پنجره‌های دوجداره در بعضی از نقاطشان دارای حساسیت یا به نوعی ضعف بوده و به همین علت از زیر شیشه‌ها استفاده می‌شود تا ضمن کمک به استقرار بهتر شیشه‌ها از ضربه‌های احتمالی از بعضی از نقاط شیشه همانند گوشه‌های آن جلوگیری به عمل بیاید و به اشتباه شیشه‌ها بر اثر کوچکترین ضربه خرد نشوند.

استفاده از آچار آلن برای رگلاژ کردن پنجره

یکی از ابزار‌های مخصوص رگلاژ کردن پنجره دوجداره upvc آچار آلن می‌باشد. تمامی نصاب‌ها یا متخصصینی که در این امر تخصص و تجربه لازم را دارند برای رگلاژ کردن پنجره از این نوع آچار استفاده خواهند کرد. استفاده از آچار آلن نیازمند تخصص و اطلاعات تخصصی می‌باشد وهر نوع اقدام با استفاده از این نوع ابزار برای رگلاژ کردن پنجره نیازمند اطلاعات کافی و تخصصی در زمینه تولید پنجره دوجداره تا نصب می‌باشد تا به صورت تخصصی عمل رگلاژ کردن پنجره با استفاده از آچار آلن انجام شود. با استفاده از این نوع ابزار می‌توانید به راحتی یراق آلات و قطعات را رگلاژ یا تنظیم کنید .

رگلاژ کردن پنجره دوجداره upvc کشویی

انجام رگلاژ کردن این نوع پنجره‌های دوجداره معمولاً توسط دو متخصص انجام می‌شود و همانطور که اشاره شد کار سخت تری به نسبت سایر پنجره‌ها به شمار می‌رود و به طبع هزینه بالاتری نیز برای شما به همراه خواهد داشت. ناگفته نماند که جای نگرانی نبوده و این تفاوت قیمت فاحش و چشمگیر نبوده و تنها کمی با توجه به استفاده از دو متخصص و سخت بودن عمل رگلاژ قیمت بالاتری خواهند داشت. به صورت کلی در رابطه با رگلاژ کردن پنجره‌ها متخصصین از آچار آلن استفاده می‌کنند، اما به این موضوع نیز باید توجه داشت که این نوع پنجره‌ها تنها با استفاده از آچار آلن تنظیم نشده و در واقع به نوع هر پنجره بستگی داشته و باید طبق سیستم پنجره‌ها عمل رگلاژ کردن انجام شود. معمولاً در پنجره‌هایی که لولای آنها دچار مشکل شده است و از تنظیم درست خود خارج شده اند از آچار آلن استفاده می‌شود.

رگلاژ کردن پنجره‌های دوحالته upvc

یکی از ایرادات اصلی این نوع پنجره‌ها یراق آلات آن‌ها بوده و متخصص باید یراق آلات مناسب و ابزار آلات مناسب را در اختیار داشته باشد. باز و بسته کردن بیش از حد پنجره‌ها و همینطور درست باز و بسته نکردن آنها یکی از عواملی می‌باشد که باید به آن توجه لازم را داشت و در صورتی که بخواهید از هزینه‌های اضافی یا نگهداری جلوگیری کنید باید پنجره‌ها را به درستی باز و بسته کنید. البته به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که انتخاب یراق آلات با کیفیت نیز در به تعویق افتادن خرابی و جلوگیری از هزینه‌های نگهداری نظیر رگلاژ بسیار موثر می‌باشد. اما هرچه کیفیت یراق آلات نیز بالا باشد باز هم احتیاج به رگلاژ خواهند داشت و این امر جزء یکی از مسائلی به شمار می‌رود که نمی توان آن را انکار نمود و باید به آن توجه داشت.

دلایل مشکل داشتن در امر باز و بسته شدن لنگه‌ها

در این بخش قصد داریم تا علت‌های درست باز و بسته نشدن لنگه‌های بازشو پنجره‌های دوجداره upvc یا به اصطلاح گیر داشتن لنگه‌های بازشو پنجره‌ها هنگام باز و بسته شدن پنجره‌ها را مورد بررسی قرار دهیم. رگلاژ کردن پنجره تمامی این مشکلات را برطرف خواهد کرد اما در این بخش مواردی را خدمت شما عزیزان عرض خواهیم کرد که علت‌های اصلی این دست مشکلات برای پنجره‌ها بوده و در صورت مشاهده می‌توانید با رگلاژ کردن به موقع از آسیب‌های جدی به پنجره‌ها جلوگیری کنید.

سخن آخر

توجه داشته باشید این مقاله و راه کار‌هایی که ارائه شدند صرفاً جهت بالا بردن اطلاعات شما در این زمینه بود و از رگلاژ کردن پنجره به دست خودتان یا افراد غیر متخصص جداً خودداری کنید چرا که ممکن است آسیب‌هایی به پنجره و یراق آلات برسد که جبران کردن آن مشکل یا در بیشتر مواقع برای شما هزینه‌های بالایی را به همراه داشته باشد. متخصصین ما با توجه به سابقه و تجربه بالایی که در این زمینه دارند و به صورت کلی با توجه به این که در رابطه با تولید پنجره دوجداره یا طراحی پنجره دوجداره نیز اطلاعات بالایی دارند می‌توانند به صورت تخصصی و درست عمل رگلاژ کردن را انجام داده و تمامی فرایند را به صورت اصولی و استاندارد بدون آسیب رساندن به پنجره انجام دهند.

 

یک دیدگاه در “رگلاژ کردن پنجره دوجداره
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.