پنجره کشویی و مزایای آن

5/5 - (1 امتیاز)

در این مقاله قصد داریم تا به پنجره کشویی و مزایای آن بپردازیم. قبل از هرچیز لازم است به مزایای کلی پنجره ها اشاره داشته باشیم. در واقع پنجره دوجداره مزیت های بی شماری داشته که بسیاری از افراد را مجاب می کند تا اقدام به تعویض یا بازسازی پنجره های قدیمی خود کنند.

پنجره های معمولی معمولا عایقبندی خوبی نداشته و این امر باعث می شود. تا هزینه های مصرف انرژی بالا رفته و دمای محیط نیز به حد متعادل و ثابتی نرسد. همچنین هوای محیط بیرون به داخل نفوذ خواهد کرد و دمای داخلی محیط به راحتی تحت تاثیر دمای محیط بیرون قرار می گیرد.

 

پنجره کشویی و مزایای آن

پنجره های دوجداره انواع مختلفی دارند که پنجره کشویی یکی از انواع آن می باشد و مزایایی نیز به نسبت پنجره های دوجداره لولایی و … نیز دارد. که در ادامه به آن خواهیم پرداخت و توضیحاتی در این زمینه خدمت شما عزیزان ارائه خواهیم کرد.

ویژگی های ظاهری پنجره های کشویی

پنجره های کشویی دو نوع آلومینیومی و upvc دارد و اغلب انتخاب آن دسته از افرادی می باشد. که به دلیل محدود بودن فضا در محیط خود نمی توانند فضایی را به باز و بسته شدن پنجره های لولایی اختصاص دهند. به همین علت روی به استفاده از پنجره های کشویی می آورند که این نوع پنجره ها نیز انواع مختلفی دارند.

مزایای پنجره های کشویی نسبت به انواع لولایی بسیار بیشتر است. از نظر عایق بندی نیز مدل های کشویی از کیفیت خوبی برخوردار می باشند. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید به مقایسه پنجره کشویی و لولایی بپردازید.

انواع مدل های کشویی

معمولاً این نوع پنجره ها در دو نوع تولید و اجرا می شوند. یکی دو لنگه متحرک و دیگری یک لنگه ثابت و یک لنگه متحرک که در ادامه به این دو نوع پنجره کشویی خواهیم پرداخت.

یک لنگه متحرک و یک لنگه ثابت

این نوع پنجره ها همانطور که از اسم آن نیز مشخص است دارای یک لنگه ثابت و یک لنگه متحرک بوده و تنها یکی از لنگه های این نوع پنجره باز و بسته می شود.

پنجره های کشویی دو لنگه متحرک

در این نوع پنجره ها نیز هر دو لنگه قابلیت باز و بسته شدن را دارند. این نوع از پنجره های دوجداره کشویی محبوبیت بیشتری نسبت به مدل یک لنگه ثابت داشته و بیشترین استفاده را دارد. همچنین با توجه به قابلیتی که دارند، به شما این امکان را خواهند داد تا بتوانید در صورت محدود بودن فضای اطراف پنجره، از دو لنگه بازشو استفاده کنید.

کاربرد پنجره دولنگه متحرک

پنجره های کشویی دو لنگه متحرک معمولاً برای محیط هایی که دارای یک پنجره هستند کاربرد بهتری دارند. چرا که این نوع پنجره ها با توجه به باز و بسته شدن هر دو لنگه، تهویه یا بهتر بگوییم گردش هوای بهتری به نسبت انواع یک لنگه متحرک دارند. همین امر موجب می شود تا از این نوع پنجره ها برای فضا هایی که تنها یک پنجره دارند بیشتر استفاده شود.

پنجره های دوجداره کشویی که دو لنگه آنها متحرک می باشد، با توجه به اشغال نکردن فضا و باز و بسته شدن آسان تر معمولاً در آشپزخانه ها بالای سینک یا کابینت استفاده می شوند و در این فضا ها نیز کاربرد های فراوانی دارد.

قیمت پنجره کشویی

هزینه یا قیمت پنجره های دو لنگه متحرک به نسبت پنجره های  یک لنگه متحرک و یک لنگه ثابت کمی بیشتر بوده اما مزیت های بسیار مهم و بیشتری در اختیار کارفرما قرار خواهد داد.

با توجه به اینکه این نوع پنجره های دو لنگه متحرک فضا و دید بیشتری را در اختیار شما قرار می دهند.، همین امر برای بسیاری از افراد موضوع مهم و حیاتی محسوب می شود. این نوع پنجره های کشویی با توجه به کاربری که دارند، به شما این امکان را خواهند داد تا ضمن استفاده از حوزه دید بیشتر، گردش هوای بهتری داشته باشید.

پنجره کشویی دو لنگه بازشو

پنجره های کشویی آلومینیومی

پنجره دوجداره آلومینیومی یکی از محبوب ترین نوع پنجره های کشویی در مقایسه با سایر پنجره های دوجداره نظیر upvc می باشد. این امر موجب شده تا استفاده بیشتری از این نوع پنجره های آلومینیومی در بین سازندگان و مشتریان را شاهد باشیم.

به طور کلی این نوع پنجره های دوجداره کارایی آسان تر و روان تری را به نسبت سایر پنجره های دوجداره کشویی دارند. با توجه به جنس و یراق آلاتی که در این نوع پنجره های کشویی استفاده می شود ما شاهد سهولت در باز و بسته شدن و طول عمر بالای آنها هستیم.

پنجره های کشویی upvc

دو نوع رایج از پنجره های کشویی، آلومینیومی و upvc می باشند. هر دو نوع این پنجره های دوجداره کشویی دارای مزایای منحصر به فردی هستند. اما دلیل انتخاب شدن یکی از آنها می تواند بر حسب سلیقه کارفرما و نوع کاربری که مد نظر فرد است، باشد.

معایب

یکی از معایبی که این نوع پنجره های دوجداره به همراه دارند، عایقبندی ضعیف تر به نسبت سایر پنجره های دوجداره می باشد. با توجه به اینکه این نوع پنجره ها بر روی یک ریل و با استفاده از غلطک جا به جا می شوند، منافذی در این بین باز خواهد ماند که باعث تضعیف عایقبندی خواهد شد.

در پنجره های چوبی یا آلومینیومی این منافذ به خوبی پوشانده شده و با استفاده از طراحی و مهندسی خاصی که دارند،. عایقبندی در آنها به خوبی انجام می شود.

راهکار افزایش میزان عایق بندی

راهکار هایی وجو دارند که با استفاده از آنها می توانید میزان عایقبندی پنجره های دوجداره کشویی خود را تا حدی افزایش دهید و آن را کمی ارتقا ببخشید. استفاده از نوار های مخصوص عایقبندی و استفاده از درزگیر های مویی.، یا به صورت کلی انجام هوابندی پنجره ها می تواند تا میزان قابل توجهی عایقبندی رابهبود ببخشد.

استفاده از این راهکار ها در صورتی که درست نصب و انجام شوند عایقبندی پنجره ها را افزایش خواهند داد. برای استفاده از درزگیر ها باید آن ها را بین فریم و لنگه متصل و نصب نمود تا عایقبندی به صورت کامل و مناسب نصب شود. تا تاثیر خود را بر پنجره ها داشته باشد.

پنجره دوجداره کشویی آلومینیومی

مزایایی برای پنجره های کشویی یو پی وی سی نیز وجود دارد که آنها را به مدل های محبوبی از انواع پنجره های دوجداره تبدیل کرده است. بعنوان مثال:

باز و بسته شدن راحت

اما یکی از مزیت هایی که این نوع پنجره های دوجداره کشویی آلومینیومی به همراه دارند باز و بسته شدن راحت و بی دردسر آن ها می باشد. اما توجه داشته باشید برای باز و بسته کردن بیش از حد به دلیل وزن بالاتر به نسبت پروفیل های کشویی upvc مناسب نخواهد بود.

آسانی و سهولت باز و بسته شدن این نوع پنجره ها برای محیط هایی که شرایط آب و هوایی معتدلی دارند.، نیز مناسب بوده و گزینه ای مناسب  برای گردش و هوا و تهویه شمار می رود.

ظاهر شیک و زیبا

ظاهر شیک و زیبای پروفیل های آلومینیومی همواره یکی از نقاط قوت آنها می باشد. علاوه بر بحث ظاهر این نوع پروفیل ها تنوع رنگ نیز در این نوع پروفیل ها وجود دارد. همین امر می تواند به شما این امکان را بدهد که با دکوراسیون منزل یا محیطی که قرار است. این نوع پروفیل پنجره دوجداره در آن نصب شود. ست شده و با توجه به تم رنگی محیط رنگ فریم این نوع پروفیل ها را انتخاب کنید.

یراق آلات فولکس واگنی

در واقع یراق آلات فولکس واگنی با توجه به طراحی که دارند به شما این امکان را خواهد داد. تا ضمن عملکرد و سهولت در باز و بسته شدن.، عایق بندی بسیار خوبی را به همراه داشته باشند.

این نوع یراق آلات قیمت بالاتری به نسبت سایر مدل های دیگر دارند. اما توجه داشته باشید که هزینه ای که برای این نوع پروفیل پنجره دوجدار می پردازید ارزشش را دارد. چرا که ضمن مهیا شدن مواردی که به آنها اشاره شد. طول عمر بالاتری نیز برای شما به همراه خواهند داشت. در واقع به جای هزینه های اضافی و مکرر با پرداخت یکبار هزینه جنس و متریال مناسبی را تهیه خواهید کرد که کیفیت بالا و عملکرد خوبی دارد.


سوالات متداول

  • موارد استفاده از پنجره دوجداره کشویی آلومینیومی چه محیط هایی است؟
    پنجره های  آلومینیومی برای مناطقی با آب و هوای خشک، مرطوب و همراه با گرد و غبار مناسب هستند اما در صورتی که ترمال بریک یا به اصطلاح  تقویت شده نباشند، گزینه ای مناسب برای محل مورد نظر شما نخواهند بود.
  • برای استفاده از پنجره های کشویی یو پی وی سی با عایق بندی بالا چه راهکاری وجود دارد؟
    اگر تاکید بر تهیه پنجره های کشویی از جنس upvc را دارید، در کنار آن عایقبندی نیز برای شما اهمیت دارد، می توانید به جای پنجره های دوحالته کشویی upvc از پنجره های تک حالته یا فولکس واگنی استفاده کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *