پنجره خورشیدی

آخرین تاریخ به روز رسانی : 8 خرداد 1402

امروزه به مدد تحقیقات پی در پی داشمندان، نسل جدیدی از پنجره ها با امکان جمع آوری نور خورشید ابداع گردیده است. به کمک پنجره خورشیدی انرژی های گرمایشی و سرمایشی مورد نیاز داخل ساختما را می توان تامین نمود. همچنین به جهت تامین نوردهی مورد نیاز منازل و ساختمان ها نیز این نوع پنجره ها بسیار بهینه می باشند.

از منظر دیگر پنجره های خورشیدی در واقع نسل جدید همان پنل های خورشیدی هستند که از دیرباز مورد استفاده قرار می گرفته اند. این نوع پنجره ها پوشیده شده از یک لایه نازک از ذرات ریز سیلیکون تحت عنوان نقاط کوانتومی می باشند. در نتیجه می تواندد امواج کوتاه نور ورودی خورشید به ساختمان را جذب نمایند. مابقی این نور نیز از پنجره عبور داده می شود. ذرات سطح پنجره های خورشیدی نور جذب شده خورشید را با طول موج بلند تری در امتداد صفحات پنجره بازتاب می دهند.

معرفی پنجره خورشیدی

ساختمان های تمام شیشه

در این گونه ساختمان ها از شیشه هایی که روکش مادون قرمز و نور مرئی دارند، استفاده شده است. در نتیجه از ورود بیش از حد گرما به داخل ساختمان جلوگیری می شود. شیشه های شفاف خورشیدی نوردهی لازم برای ساختمان را با ظرفیت بالا انجام می دهند. از طرفی انرژی مورد نیاز ساختمان را نیز تامین می نمایند.

به دلیل اینکه این نوع پنجره ها بخشی از نور خورشید را بخود جذی می نمایند، کاملا شفاف نمی باشند. به همین دلیل به اندازه پنل های خورشیدی متدوال نیستند و نیاز به تحیقیقات بیشتر از جانب محققان برای تکمیل ویژگی های مورد نیاز در آنها است.

مزایای پنجره خورشیدی

پنجره های خورشیدی که به پنجره های کنترل دما نیز شناخته می شوند، امروزه در کشورهایی نظیر آلمان در صنایع مختلف به صورت آزمایشی به کار گرفته می شوند. بطور مثال شیشه های سیل که برای کانتینرهای مخصوص مورد استفاده قرار می گیرد و به دلیل وجود سیال در آنها قابلیت رنگ پذیری نیز دارد.

  1. کاهش هزینه برق با استفاده از نور خورشید به منظور تامین برق مورد نیاز ساختمان و به تبع آن کاهش مصرف حامل های انرژی
  2. مهم ترین مزیت این نوع پنجره ها تجدید پذیری و عدم محدودیت انرژی مورد استفاده از آنها است.

آزمایشات مختلفی که روی این شیشه ها انجام می شود تحت شرایط مختلف آب و هوایی به منظور محک زدن میزان انرژی گرمایشی و سرمایشی محیط است.

پنجره انرژی خورشیدی

هزینه های پائین نگهداری این پنجره ها یک نقطه قوت به شمار می رود. تنها موضوع مهم در این خصوص تمیز نگه داشتن این نوع شیشه ها است. که با توجه به جو آب و هوایی هر منطقه مدت زمان تمیزی باهم فرق دارد. در این خصوص شما عزیزان را به مطالعه مقاله نظافت پنجره دوجداره Upvc دعوت می نمائیم.

معایب

هزینه بالای نصب این نوع پنجره ها در واقع بزرگترین نقطه ضعف آنها است. همچنین وابسته بودن عملکرد پنجره خورشیدی به شرایط آب و هوایی. بطور مثال در روزهای ابری راندمان تامین انرژی گرمایشی و سرمایشی به صورت یکنواخت نسبت به روزهای ابری کمی کمتر خواهد بود. در نتیجه این نوع پنجره ها مناسب همه شهرها با اقلیم های مختلف نیستند.

هزینه بالا باطری مورد نیاز برای ذخیره سازی انرژی در حین روز و استفاده از آن در تایم تاریکی و شب نیز یکی از معایب پنجره های تولید کننده انرژی خورشیدی به شمار می رود. از طرفی این باطری ها به مرور زمان ضعیف شده و نیاز به تعویض خواهند داشت. که هزینه تعویض آن نیز بسیار بالا است.

این مطلب چقدر مفید بود ؟
3.7/5 - (3 امتیاز)

سوالات متداول

  • میزان الکتریسته تولیدی توسط این پنجره ها در شب و روز متفاوت است؟
    خیر، به دلیل اینکه مبدل های نور خورشید به جریان الکتریسیته به نحوی در پنجره جانمایی شده اند که ولتاژ ثابتی ایجاد کنند. با تغییر زاویه تابش خورشید یا در هوای ابری و ... میزان الکتریسته تولیدی تغییر نخواهد کرد.
  • اصلی ترین مزیت پنجره های کنترل دما و انرژی خورشیدی در چیست؟
    علاوه بر کنترل دمای داخل ساختمان و استحکام کافی در این نوع شیشه ها که خود یک مزیت است. قابلیت تولید برق مورد نیاز ساختمان از انرژی خورشیدی موسوم به سوخت پاک که بهترین جایگزین برای سوخت های فسیلی است اصلی ترین مزیت به شمار می رود. به ویژه که از اتلاف انرژی نیز جلوگیری کرده، آلودگی های سوخت فسیلی را نیز ندارد.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *