نمای کرتین وال

5/5 - (2 امتیاز)

در این مقاله قصد داریم تا توضیحات کاملی در رابطه با نمای کرتین وال خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. در اولین نگاه به یک ساختمان، نمای آن و مصالحی که در آن به کار رفته است نظر هر بیننده ای را به خود جذب خواهد کرد. معمارانی که نمای یک ساختمان را طراحی و مصالح و نوع آنها را انتخاب می کنند شرایط و مسائل زیادی را در نظر می گیرند. یکی از این مسائل شرایط آب و هوایی، بودجه، تعداد طبقات و … می باشد. معمار با توجه به این پارامتر ها نوع نمای ساختمان را تعیین خواهد کرد.

نمای کرتین وال
نمای ساختمان نه تنها بر ظاهر بیرونی آن موثر است، بلکه از آن در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف نیز محافظت می کند. علاوه بر تمامی این موارد نمای بیرونی، جلوه ای ویژه به محیط شهری پیرامون خود نیز داده و این امر از نظر مهندسین شهرسازی و مسئول در این زمینه پنهان نخواهد ماند. در نتیجه مسئولین ذی ربط شرایطی برای آن وضع می کنند و محدودیت هایی در این زمینه وضع خواهند کرد. معماران نیز باید طبق این شرایط و ضوابط نمای بیرونی ساختمان خود را طراحی کنند.

نمای کرتین وال چیست؟

کرتین وال یکی از انواع نماهایی به شمار می رود که برای بسیاری از ساختمان ها استفاده می گردد. و مزیت های فراوانی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر زیبایی و جلوه ای که به ساختمان می دهد یکی از سازه های خود ایستا نیز به شمار می رود. این سازه ها بار مرده ای را متوجه ساختمان نکرده و در واقع تمامی وزنی که دارند را بر روی خود سازه کرتین وال وارد می کنند.

نماهای خود ایستا

اگر بخواهیم به زبان ساده تر نما های خود ایستا را تعریف کنیم می توان به نمای کرتین وال اشاره کرد. نماهای خود ایستا دارای شیشه های زیاد و قدی بسیاری بوده و وزن این شیشه ها می تواند بار مرده زیادی متوجه ساختمان کنند. از این رو ساز و کار نمای کرتین وال این بار مرده و وزن را از روی ساختمان برداشته و تمامی وزن مصالح، سازه، شیشه و هر چه که آن را تشکیل می دهد را بر روی خود سازه اعمال خواهد کرد. همچنین همانطور که اشاره کردیم وزن را تنها و تنها بر روی خود سازه کرتین وال می اندازد.

نماهای خود ایستا مزایا

مزیت های این نوع نماها بسیار زیاد است. به عنوان مثال شرایط آب و هوایی که ممکن است در هر نقطه پیش بیاید را به نوعی کنترل خواهد کرد. فاکتورهایی نظیر طوفان، باد، بارون و … در نماهای کرتین وال تنها متوجه لایه بیرونی ساختمان می شود و تاثیری بر داخل محیط نخواهد داشت. این ویژگی تنها به دلیل نوع سیستمی است که برای این نوع نمای خارجی یا پوسته خارجی ساختمان در نظر گرفته شده است. تقسیم وزن و فشار های وارده از سمت عوامل بیرونی به نحوی بین سازه تقسیم می شود که کوچکترین فشار و تاثیری بر خود ساختمان نداشته باشد.

نماهای کرتین وال فریم لس

نوع فریم لس نماهای ساختمان در دسته نما های خشک و تهویه شونده به شمار می روند. در این نوع نما ها تغییراتی نسبت به کرتین وال های قبل وجود داشته که به مزیت های آن افزوده و عیب و ایراد های آن تا حدودی برطرف شده است. نما های کرتین وال قبلی نماهای فریم لس بر روی آهن نام داشت. سیستم فریم لس های آهنی ضعف هایی داشت. به طور مثال ضعف در آب بندی، عایق بودن و …

این معایب به سازه های قبلی کرتین وال وارد بود. همین امر باعث شد تا تغییرات در جهت بهبود آن انجام دهند و نمایی از هر لحاظ مناسب را برای ساختمان ها ایجاد کنند.

در خصوص روش اجرای نمای کرتین وال نکته ای که باید بدانید این است که در واقع این نماها شامل یکسری شاسی یا لامل بوده که در اطراف بدنه اصلی ساختمان نصب می گردند. وزنی که حاصل خود سازه و شیشه و مصالحی که در آن به کار رفته است، تنها به خود سازه کرتین وال وارد خواهد شد. در نتیجه وزن اضافی به ساختمان وارد نخواهد کرد.

نماهای کرتین وال به نوعی سپری در مقابل عوامل محیطی و آب و هوایی به شمار می روند. این مورد می تواند یکی از مهمتری عواملی به شمار برود که این سازه را به یکی از پرطرفدار ترین نما ها در میان نما های ساختمانی بدل می کند.

کرتین وال فریم لس

یکی دیگر از مزیت هایی که نمای کرتین وال به همراه دارد بالا بردن و ارتقا دادن میزان مقاومت ساختمان در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله می باشد. با توجه به این مزیت مهم که نمای کرتین وال وزن خود را تنها بر روی سازه خود می اندازد.، باعث می شود تا بار مرده ای بر روی ساختمان وجود نداشته باشد. همین امر مقاومت ساختمان را در برابر زلزله افزایش دهد.

نقش لامل ها بر سازه های کرتین وال

لامل هایی که در سازه های کرتین وال استفاده می شود به دو صورت عمودی و افقی و از جنس های آهن، فولاد و آلومینیوم هستند. به لامل هایی که به صورت افقی هستند ترنسم و به لامل های عمودی مولیون گفته می شود.

بدنه ی نمای کرتین وال بر روی لامل ها بوده و بخشی از وظیفه تقسیم وزن بر دوش لامل ها می باشد. یکی از اصلی ترین اجزای نمای کرتین وال به شمار می رود. در طراحی لامل های افقی و عمودی مهندسین این امر نوعی طراحی را در نظر گرفته و شیار هایی بر روی آن ایجاد می شود. تا ضمن قرار گرفتن شیشه در میان این شیار ها بتوانند لامل ها به خوبی در هم قفل شوند.

نکته ای که اشاره شد به نصب و قرار گیری لامل ها کمک شایانی کرده و این امر شرایطی را فراهم خواهد کرد تا نصب و اجرای آن زمان بسیار کمی را نسبت به چیزی که از خود نشان می دهد صرف نصب و اجرای آن شود.

عایق بندی کرتین وال

عایق بندی در نماهای کرتین وال بر خلاف باور عموم بسیار خوب است. با توجه به طراحی که مهندسین برای آن در نظر گرفته اند و بر روی آن اعمال شده است. این امکان فراهم است تا ضمن چفت شدن لامل ها در یکدیگر و بالا رفتن سهولت کار و پایین آمدن مدت زمان نصب. همچنین قرار گیری شیشه در بین شیار هایی ک تعبیه شده است. بتوان از نوار های EPDM برای عایق بندی این نوع نما نیز استفاده کرد.

شیار هایی که در طراحی لامل ها و به طور کلی نمای کرتین وال در نظر گرفته شده است کاربرد بسیاری داشته و یکی از این مزیت ها ایجاد عایقبندی مناسب برای این نوع نما ها می باشد. عایقبندی حرارتی و صوتی یکی از ویژگی ها این نوع نما ها بوده و می تواند عاملی محافظت کننده در مقابل عوامل طبیعی به شمار برود و از ساختمان در برابر این عوامل محافظت کند.

چرا تارادیس؟ دلیل انتخاب تارادیس

مجموعه تارادیس با تاکید بر لزوم رعایت کیفیت و استفاده از آیتم های ذیل آماده ارائه بهترین مشاوره به شما است.

 1. ماشین آلات به روز دنیا
 2. دانش فنی تولید در سطح بین المللی
 3. نیروهای متخصص دارای تخصص روز دنیا…

سوالات متداول

 • آیا کرتین وال ها عایق حرارتی خوبی هستند؟
  شیار های موجود در طراحی لامل ها در نمای کرتین وال مزایا و کاربردهای زیادی دارند که یکی از این مزایا عایق بندی خوب برای این نماها و ساختمان ها می باشد. در نتیجه کرتین وال یک عایق خوب حرارتی و صوتی نیز می باشد.
 • جنس لامل های کرتین وال معمولا از چه متریالی است؟
  لامل های افقی و عمودی جنس های مختلفی دارند. متریال سازنده لامل ها می توانند فولادی، چوبی، آهنی و آلومینیومی باشند. بهترین و پر استفاده ترین جنس لامل ها آلومینیومی بوده و ویژگی های مثبت لامل با جنس آلومنیوم وزن سبک، نداشتن خوردگی طی زمان، مقاومت خوب و مناسب برای انجام عایقبندی مناسب می باشد. جنس هایی نظیر چوب و فولادی مشکلاتی نظیر خوردگی و سنگینی وزن را به همراه دارند. همین عامل باعث می شود تا این جنس لامل ها با توجه به تقاضای کمی که دارند رفته رفته در این صنعت جای خود را به لامل های آلومنیومی داده و به مرور حذف شوند.
 • معایب لامل های فولادی چیست؟
  یکی از معایبی که لامل های فولادی به همراه دارند، سنگینی وزن آنها می باشد. همین امر باعث می شد تا ضمن بالا بردن وزن سازه در زمینه عایقبندی نیز خللی ایجاد شود و عایقبندی را ضعیف کنند.