نمای کرتین وال

5/5 - (1 امتیاز)

نمای
کرتین وال

در این مقاله قصد داریم تا توضیحات کاملی در رابطه با نمای کرتین وال خدمت شما عزیزان ارائه دهیم. اگر بخواهیم توضیحاتی کلی در این رابطه خدمت شما عزیزان ارائه کنیم باید بگوییم که در واقع اولین چیزی که برای مخاطبی که در اولین نگاه یک ساختمان را می بیند نمای آن و مصالحی که در آن به کار رفته است نظر او را جذب خواهد کرد. در واقع معمارانی که نمای یک ساختمان را طراحی و مصالح و نوع آنها را انتخاب می کنند شرایط و مسائل زیادی را در نظر می گیرند یکی از این مسائل شرایط آب و هوایی، بودجه، تعداد طبقات و … می باشد. معمار با توجه به این پارامتر ها نوع نمای ساختمان را تعیین خواهد کرد.
نمای ساختمان نه تنها بر نمای بیرونی ساختمان بلکه از آن در مقابل شرایط آب و هوایی مختلف نیز محافظت می کند. علاوه بر تمامی این موارد نمای بیرونی ساختمان، جلوه ای ویژه به محیط شهری پیرامون خود نیز داده و این امر از نظر مهندسین شهرسازی و مسئول در این زمینه پنهان نخواهد ماند و شرایطی برای آن وضع می کنند و محدودیت هایی در این زمینه وضع خواهند کرد و معماران باید طبق این شرایط و ضوابط نمای بیرونی ساختمان خود را طراحی کنند.

نمای کرتین وال چیست؟

نمای کرتین وال یکی دیگر از نما هایی به شمار می رود که برای بسیاری از ساختمان ها استفاده شده و مزیت های فراوانی را به همراه خواهد داشت. علاوه بر زیبایی و جلوه ای که به ساختمان می دهد یکی از سازه های خود ایستا نیز به شمار می رود که این نوع سازه ها بار مرده ای را متوجه ساختمان نکرده و در واقع تمامی وزنی که دارند را بر روی خود سازه کرتین وال وارد می کنند. اگر بخواهیم به زبان ساده تر نما های خود ایستا را تعریف کنیم می توان به نمای کرتین وال اشاره کرد، این نوع نما ها دارای شیشه های زیاد و قدی بسیاری بوده و وزن این شیشه ها می تواند بار مرده زیادی متوجه ساختمان کند از این رو ساز و کار نمای کرتین وال این بار مرده و وزن را از روی ساختمان برداشته و تمامی وزن مصالح، سازه، شیشه و هر چه که آن را تشکیل می دهد را بر روی خود سازه اعمال خواهد کرد و همانطور که اشاره کردیم وزن را تنها و تنها بر روی خود سازه کرتین وال می اندازد.
این نوع نما مزیت هایی زیادی به همراه داشته به عنوان مثال شرایط آب و هوایی که ممکن است در هر نقطه پیش بیاید را به نوعی کنترل خواهد کرد که طوفان، باد، بارون و … تنها متوجه لایه بیرونی که نمای کرتین وال بشود و تاثیری بر داخل محیط نداشته باشد. همانطور که اشاره شد این ویژگی تنها به دلیل نوع سیستمی است که برای این نوع نمای خارجی یا پوسته خارجی ساختمان در نظر گرفته شده است. تقسیم وزن و فشار های وارده از سمت عوامل بیرونی به نحوی بین سازه تقسیم می شود که کوچکترین فشار و تاثیری بر خود ساختمان نداشته باشد.
این نوع نماهای ساختمان در دسته نما های خشک و تهویه شونده به شمار رفته و این نوع نما ها تغییراتی نسبت به کرتین وال های قبل داشته که به مزیت ها و عیب و ایراد های آن تا حدودی برطرف شده است. نما های کرتین وال قبلی نماهای فریم لس بر روی آهن نام داشت این نوع سیستم ها ضعف هایی داشته از قبیل ضعف در آب بندی، عایق بودن و … این معایب به سازه های قبلی کرتین وال وارد بود و همین امر باعث شد تا تغییرات در جهت بهبود آن انجام دهند و نمایی از هر لحاظ مناسب را برای ساختمان ها ایجاد کنند.
در ابتدا نیز به این نکته اشاره کردیم که این نوع نما ها در واقع وزنی به ساختمان اضافه نکرده و به اصطلاح فنی وزن مرده ای خود ساختمان اضافه نخواهند کرد. نکته ای که در این رابطه باید بدانید این است که در واقع نمای کرتین وال شامل یکسری شاسی یا لامل بوده که در اطراف بدنه اصلی ساختمان نصب شده و وزنی که حاصل خود سازه و شیشه و مصالحی که در آن به کار رفته است به تنها به خود سازه کرتین وال وارد شده و وزنی به ساختمان وارد نمی کند. همانطور که اشاره ای کوتاه داشتیم این نوع نما ها به نوعی سپری در مقابل عوامل محیطی و آب و هوایی به شمار رفته و این مورد می تواند یکی از مهمتری عواملی به شمار برود که این سازه را به یکی از پرطرفدار ترین نما ها در میان نما های ساختمانی بدل می کند.
یکی دیگر از مزیت هایی که نمای کرتین وال به همراه دارد بالا بردن و ارتقا دادن میزان مقاومت ساختمان در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله می باشد. دو مرتبه به این موضوع اشاره می کنیم که نمای کرتین وال وزن خود را تنها و تنها بر روی سازه خود انداخته و این امر باعث می شود تا بار مرده ای بر روی ساختمان وجود نداشته باشد و همین امر مقاومت ساختمان را در برابر زلزله افزایش دهد.

نقش لامل ها بر سازه های کرتین وال

لامل هایی که در سازه های کرتین وال استفاده می شود به دو صورت عمودی و افقی بوده و از جنس های آهن، فولاد و آلومینیوم هستند. به لامل هایی که به صورت افقی هستند ترنسم و به لامل های عمودی مولیون گفته می شود. بدنه ی نمای کرتین وال بر روی لامل ها بوده و بخشی از وظیفه تقسیم وزن بر دوش لامل ها می باشد و یکی از اصلی ترین اجزای نمای کرتین وال به شمار می رود. در طراحی لامل های افقی و عمودی مهندسین این امر نوعی طراحی را در نظر گرفته و شیار هایی بر روی آن ایجاد می شود تا ضمن قرار گرفتن شیشه در میان این شیار ها بتوانند لامل ها به خوبی در هم قفل شوند. نکته ای که اشاره شد به نصب و قرار گیری لامل ها کمک شایانی کرده و این امر شرایطی را فراهم خواهد کرد تا نصب و اجرای آن زمان بسیار کمی را نسبت به چیزی که از خود نشان می دهد صرف نصب و اجرای آن شود.

عایقبندی نمای کرتین وال
این نوع نما ها عایقبندی خوبی داشته و با توجه به طراحی که مهندسین برای آن در نظر گرفته اند و بر روی آن اعمال شده است این امکان فراهم است تا ضمن چفت شدن لامل ها در یکدیگر و بالا رفتن سهولت کار و پایین آمدن مدت زمان نصب و همچنین قرار گیری شیشه در بین شیار هایی ک تعبیه شده است بتوان از نوار های EPDM برای عایقبندی این نوع نما نیز استفاده کرد. همانطور که اشاره شد شیار هایی که در طراحی لامل ها و به طور کلی نمای کرتین وال در نظر گرفته شده است کاربرد بسیاری داشته و یکی از این مزیت ها ایجاد عایقبندی مناسب برای این نوع نما ها می باشد. عایقبندی حرارتی و صوتی یکی از ویژگی ها این نوع نما ها بوده و همانطور که در ابتدا نیز به آن اشاره ای کوتاه داشتیم می تواند عاملی محافظت کننده در مقابل عوامل طبیعی به شمار برود و از ساختمان در برابر این عوامل محافظت کند.
جنس لامل های استفاده شده در نمای کرتین وال

همانطور که خدمت شما عرض شد این لامل های افقی و عمودی جنس های مختلفی را در بر گرفته که می توان به فولادی، چوبی، آهنی و آلومینیومی اشاره داشت. ناگفته نماند که بهترین و پر استفاده ترین جنس لامل ها آلومینیومی بوده و ویژگی های مثبت لامل با جنس آلومنیوم وزن سبک، نداشتن خوردگی طی زمان، مقاومت خوب و مناسب برای انجام عایقبندی مناسب می باشد. جنس هایی نظیر چوب و فولادی مشکلاتی نظیر خوردگی و سنگینی وزن را به همراه داشتن و همین عامل باعث می شود تا این جنس لامل ها با توجه به تقاضای کمی که دارند رفته رفته در این صنعت جای خود را به لامل های آلومنیومی داده و به مرور حذف شوند. یکی دیگر از معایبی که لامل های فولادی به همراه داشتند سنگینی وزن بود و همین امر باعث می شد تا ضمن بالا بردن وزن سازه در زمینه عایقبندی نیز خللی ایجاد شود و عایقبندی را ضعیف کنند.

چرا تارادیس؟ دلیل انتخاب
تارادیس
چیست؟

مجموعه تارادیس با تاکید بر لزوم رعایت کیفیت و استفاده از آیتم های ذیل آماده ارائه بهترین مشاوره به شما است.

۱) ماشین آلات به روز دنیا
۲) دانش فنی تولید در سطح بین المللی
۳) نیروهای متخصص دارای تخصص روز دنیا…