نمای کرتین وال

آخرین تاریخ به روز رسانی : 14 اسفند 1402
نمای کرتین وال یا لامل چیست
هر سوالی دارید از کارشناسان تارادیس بپرسید...
تماس با ما ۲۲۰۹۵۲۹۸-۹ (۰۲۱)

  درخواست مشاوره رایگان

  نمای کرتین وال چیست؟ در اولین نگاه به یک ساختمان، نمای آن و مصالحی که در آن به کار رفته است نظر هر بیننده ای را به خود جذب خواهد کرد. معمارانی که نمای یک ساختمان را طراحی و مصالح و نوع آنها را انتخاب می کنند شرایط و مسائل زیادی را در نظر می گیرند. یکی از این مسائل شرایط آب و هوایی، بودجه، تعداد طبقات و … می باشد. معمار با توجه به این پارامتر ها نوع نمای ساختمان را تعیین خواهد کرد. نمای کرتین وال یا لامل نیز امروزه یکی از انواع نماهای محبوب با مزایای فراوان است. که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

  نمای کرتین وال یا لامل چیست

  ۶ مزیت مهم نماهای کرتین وال برای ساختمان

  • وزن پائین و عدم تحمیل بار اضافی بر ساختمان
  • دریافت انرژی بیشتر از شیشه لامل
  • ایمنی بالا و ضد سرقت
  • انتقال نور بیشتر به داخل ساختمان و کاهش هزینه های روشنایی
  • کاهش نوسان حرکتی سازه
  • هزینه های نگهداری پائین

  آنچه در این مطلب می خوانید:

  مزایا نمای لامل چیست؟
  اجرا و ساخت پنجره آلومینیومی کرتین وال
  عایق بندی کرتین وال
  چرا تارادیس؟

  نمای کرتین وال (نمای لامل) چیست؟

  در خصوص معرفی نمای کرتین وال باید گفت: کرتین وال یکی از انواع نما هایی به شمار می رود که علاوه بر زیبایی و جلوه ای که به ساختمان می دهد. یکی از سازه های خود ایستا نیز می باشد که بار مرده ای را متوجه ساختمان نکرده و در واقع تمامی وزنی که دارند را بر روی خود سازه کرتین وال وارد می کنند.

  لامل کرتین وال چیست؟ اصطلاحا به پروفیل هایی که نمای کرتین وال بر روی آنها نصب شده است، لامل می گویند. نمای لامل یکی از سیستم های نمای مدرن سازی بوده است که ساختاری ایستاده دارد. این نما می تواند در بهترین حالت تا ارتفاع چهار متر اجرا شود. عرض این نمای فلزی بین ۳۴ میلی متر و ۵۰ میلی متر متغیر است. یکی از دلایل مهم استفاده از لامل این است که این سازه فلزی به دلیل استفاده از آلومینیوم ،سازه ای بسیار سبک است.

  مزایای نمای لامل

  نمونه های فولادی و چوبی به علت دارا بودن مشکل خوردگی و وزن بالا، باعث بروز مشکلاتی در عایق بندی می شوند. به دلیل عایق بندی رطوبتی و هوادهی بیشتر، توانایی جیگ و فیکسچر بودن بالا، استحکام بالا در عین سبکی مورد توجه قرار گرفته اند.همین مزیت ها باعث شده که طراحان و مهندسان ساختمانی علاقه زیادی به استفاده از نمای کرتین وال داشته باشند. سایر مزایای لامل ها عبارتند از:

  • دارای بازشو مخفی و غیر مخفی
  • استفاه از شیشه های دو و سه جداره
  • دارای سایز های مختلف
  • استفاده از درپوش های مختلف
  • نصب آسان و زمان اجرای کوتاه این نوع نما ها
  • نصب آسان در مدت زمان کم

  نمای کرتین وال انواع مختلفی دارد. اما در تمامی این نما ها مدت زمان نصب آن ها پایین بوده و همین امر نظر بسیاری از معماران را به آن جذب خواهد کرد.

  انواع روش های اجرای کرتین وال

  سایر مزایای Curtain wall عبارتند از:

  وزن پایین

  نمای آلومینیومی کرتین وال به واسطه متریال سبک وزنی که در ساخت از آن بهره می برد از سبک ترین پوسته های نمادی مدرن محسوب می گردد.

  قابلیت دریافت انرژی بیشتر

  به صورت خاص یک کرتین وال با لعاب مناسب سیستم گرمایشی یک ساختمان را بهبود می‌بخشد و هزینه های عملیاتی آن را کاهش میدهد. علاوه بر این سیستم ها ،میزان نور فرابنفش به داخل ساختمان را کاهش می دهد.

  ایمنی بالا

  شاید برای خیلی از افراد این تصور باشد که با وجود شیشه نمای کرتین وال ایمن نباشد. مقاومت نما در برابر عوامل جوی مانند فشار باد، انقباض و انبساط،آب و برف و زمین لرزه کمک زیادی می‌کند.

  انتقال نور

  رساندن نور در طی روز از اهمیت زیادی برخوردار است. با دیواره های پرده ای یا کرتین وال انتقال نور به بهترین وجه صورت می گیرد. همچنین می توان با استفاده از شیشه های رفلکس و شیشه رنگی، مقدار نور داخل را تنظیم کرد.

  کاهش نوسان حرکتی ساختمان

  در ساختمان های بلند، نوسان ساختمان می تواند برای ساکنین تحمل ناپذیر باشد. کرتین وال با پراکندگی نیروی جنبشی در کل قاب به کاهش نوسان کمک می کند. همین امر نیز باعث ایمنی بیشتر می‌ شود.

  هزینه نگهداری پایین

  اگر این نما به شکل صحیح اجرا شود هزینه نگهداری و استهلاک پایینی دارد. توجه ویژه به جزئیات طراحی و اجرا و متریال با کیفیت از جمله عوامل تاثیرگذار در این زمینه هستند. در ادامه انواع نمای کرتین وال را معرفی نموده ایم.

  نماهای خود ایستا

  اگر بخواهیم به زبان ساده تر نما های خود ایستا را تعریف کنیم می توان به نمای کرتین وال اشاره کرد. نماهای خود ایستا دارای شیشه های زیاد و قدی بسیاری بوده و وزن این شیشه ها می تواند بار مرده زیادی متوجه ساختمان کنند. از این رو ساز و کار پنجره کرتین وال این بار مرده و وزن را از روی ساختمان برداشته و تمامی وزن مصالح، سازه، شیشه و هر چه که آن را تشکیل می دهد را بر روی خود سازه اعمال خواهد کرد. همچنین همانطور که اشاره کردیم وزن را تنها و تنها بر روی خود سازه کرتین وال می اندازد.

  نماهای خود ایستا

  نمای کرتین وال فریم لس

  نوع فریم لس نماهای ساختمان در دسته نما های خشک و تهویه شونده به شمار می روند. در این نوع نما ها تغییراتی نسبت به کرتینوال های قبل وجود داشته که به مزیت های آن افزوده و عیب و ایراد های آن تا حدودی برطرف شده است. نما های کرتین وال قبلی نماهای فریم لس بر روی آهن نام داشت. سیستم فریم لس های آهنی ضعف هایی داشت. به طور مثال ضعف در آب بندی، عایق بودن و …

  این معایب به سازه های قبلی کرتین وال وارد بود. همین امر باعث شد تا تغییرات در جهت بهبود آن انجام دهند و نمایی از هر لحاظ مناسب را برای ساختمان ها ایجاد کنند.

  اجرا و ساخت پنجره آلومینیومی کرتین وال

  در خصوص روش اجرای نمای کرتین وال نکته ای که باید بدانید این است که در واقع این نماها شامل یکسری شاسی یا لامل بوده که در اطراف بدنه اصلی ساختمان نصب می گردند. وزنی که حاصل خود سازه و شیشه و مصالحی که در آن به کار رفته است، تنها به خود سازه کرتین وال وارد خواهد شد. در نتیجه وزن اضافی به ساختمان وارد نخواهد کرد.

  نما کرتین وال به نوعی سپری در مقابل عوامل محیطی و آب و هوایی به شمار می روند. این مورد می تواند یکی از مهمتری عواملی به شمار برود که این سازه را به یکی از پرطرفدار ترین نما ها در میان نما های ساختمانی بدل می کند.

  نمای کرتین وال فریم لس

  یکی دیگر از مزیت هایی که پنجره لامل به همراه دارد بالا بردن و ارتقا دادن میزان مقاومت ساختمان در برابر بلایای طبیعی مانند زلزله می باشد. با توجه به این مزیت مهم که نمای کرتین وال وزن خود را تنها بر روی سازه خود می اندازد.، باعث می شود تا بار مرده ای بر روی ساختمان وجود نداشته باشد. همین امر مقاومت ساختمان را در برابر زلزله افزایش دهد.

  نقش لامل ها بر سازه های کرتین وال

  لامل هایی که در سازه های کرتین وال (نمای فولادی) استفاده می شود به دو صورت عمودی و افقی و از جنس های آهن، فولاد و آلومینیوم هستند. به لامل هایی که به صورت افقی هستند ترنسم و به لامل های عمودی مولیون گفته می شود.

  بدنه ی نمای کرتین وال بر روی لامل ها بوده و بخشی از وظیفه تقسیم وزن بر دوش لامل ها می باشد. یکی از اصلی ترین اجزای نمای کرتین وال به شمار می رود. در طراحی لامل های افقی و عمودی مهندسین این امر نوعی طراحی را در نظر گرفته و شیار هایی بر روی آن ایجاد می شود. تا ضمن قرار گرفتن شیشه در میان این شیار ها بتوانند لامل ها به خوبی در هم قفل شوند.

  نکته ای که اشاره شد به نصب و قرار گیری لامل ها کمک شایانی کرده و این امر شرایطی را فراهم خواهد کرد تا نصب و اجرای آن زمان بسیار کمی را نسبت به چیزی که از خود نشان می دهد صرف نصب و اجرای آن شود.

  عایق بندی نمای لامل

  عایق بندی کرتین وال

  عایق بندی در نماهای کرتین وال بر خلاف باور عموم بسیار خوب است. با توجه به طراحی که مهندسین برای آن در نظر گرفته اند و بر روی آن اعمال شده است. این امکان فراهم است تا ضمن چفت شدن لامل ها در یکدیگر و بالا رفتن سهولت کار و پایین آمدن مدت زمان نصب. همچنین قرار گیری شیشه در بین شیار هایی ک تعبیه شده است. بتوان از نوار های EPDM برای عایق بندی این نوع نما نیز استفاده کرد.

  شیار هایی که در طراحی لامل ها و به طور کلی نمای کرتین وال در نظر گرفته شده است کاربرد بسیاری داشته و یکی از این مزیت ها ایجاد عایقبندی مناسب برای این نوع نما ها می باشد. عایقبندی حرارتی و صوتی یکی از ویژگی ها این نوع نما ها بوده و می تواند عاملی محافظت کننده در مقابل عوامل طبیعی به شمار برود و از ساختمان در برابر این عوامل محافظت کند.

  نمای کرتین وال

  چرا تارادیس؟ دلیل انتخاب تارادیس

  (مجری تخصصی نمای فلزی در تهران و سایر استان های تهران)

  1. ماشین آلات به روز دنیا
  2. دانش فنی تولید در سطح بین المللی
  3. نیروهای متخصص دارای تخصص روز دنیا…

  مجموعه تارادیس با دارا بودن خط تولید اختصاصی و کارخانه مجهز به ماشین آلات پیشرفته خارجی با جدید ترین تکنولوژی های روز دنیا، تولید کننده انواع درب و پنجره های مدرن می باشد. این مجموعه با با تاکید بر لزوم رعایت کیفیت و استفاده از آیتم های ذیل آماده ارائه بهترین مشاوره به شما است. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نصب کرتین وال با کارشناسان ما تماس بگیرید.

  این مطلب چقدر مفید بود ؟
  4.8/5 - (5 امتیاز)

  سوالات متداول

  • آیا کرتین وال ها عایق حرارتی خوبی هستند؟
   شیار های موجود در طراحی لامل ها در نمای کرتین وال مزایا و کاربردهای زیادی دارند که یکی از این مزایا عایق بندی خوب برای این نماها و ساختمان ها می باشد. در نتیجه کرتین وال یک عایق خوب حرارتی و صوتی نیز می باشد.
  • جنس لامل های کرتین وال معمولا از چه متریالی است؟
   لامل های افقی و عمودی جنس های مختلفی دارند. متریال سازنده لامل ها می توانند فولادی، چوبی، آهنی و آلومینیومی باشند. بهترین و پر استفاده ترین جنس لامل ها آلومینیومی بوده و ویژگی های مثبت لامل با جنس آلومنیوم وزن سبک، نداشتن خوردگی طی زمان، مقاومت خوب و مناسب برای انجام عایقبندی مناسب می باشد. جنس هایی نظیر چوب و فولادی مشکلاتی نظیر خوردگی و سنگینی وزن را به همراه دارند. همین عامل باعث می شود تا این جنس لامل ها با توجه به تقاضای کمی که دارند رفته رفته در این صنعت جای خود را به لامل های آلومنیومی داده و به مرور حذف شوند.
  • معایب لامل های فولادی چیست؟
   یکی از معایبی که لامل های فولادی به همراه دارند، سنگینی وزن آنها می باشد. همین امر باعث می شد تا ضمن بالا بردن وزن سازه در زمینه عایقبندی نیز خللی ایجاد شود و عایقبندی را ضعیف کنند.