شیشه خم

5/5 - (1 امتیاز)

شیشه هم طی فرآیند ساختی که در آن شیشه های سکوریت با حرارت دهی و فرم دهی به شکل در می آیند، ساخته می شود. وقتی شیشه از خط تولید خارج می شود، به صورت یک ورق تخت است. با این وجود در صورت نیاز می توان شیشه را خم نمود. نکته مهم آن است که به دلیل شکننده بودن شیشه، خمیده شدن شیشه باید در حالی اتفاق بیفتد که شیشه هنوز گرم باشد.

شیشه منحنی چیست؟

شیشه منحنی نوعی از شیشه است که در طراحی و ساخت ساختمان هایی که گنبد شیشه ای دارند و یا آسانسور هایی که به صورت منحنی هستند، بکار برده می شود. یکی از انواع شیشه پنجره ،شیشه خم است. که مراحل اولیه ساخت آن شبیه بقیه شیشه هاست اما در مراحل بعدی پروسه هایی طی می شود که بر اساس آن، فرم منحنی شکل می گیرد.

کاربردهای شیشه خمانواع شیشه خم

شیشه های منحنی با عبور شیشه خم از نقطه نرم شدن با بهره گیری از روش های مختلف عملیات حرارتی و … شکل می گیرد. یکی از این روش ها شیوه خمش گرانشی آنیل شده است که در آن شیشه نرم شده را داخل قالب مخصوص قرار می دهند. پس از شکل گرفتن، شیشه سرد می گردد. به کمک این روش می توان شیشه را به اشکال گوناگون دلخواه درآورد.

البته این فرآیند کمی زمان بر و مشکل است و مستلزم گرمایش طولانی مدتی می باشد. در روش خمش عملیات حرارتی به محض اینجاد انحنای مورد نیاز، شیشه را به منظور افزایش استحکام، به سرعت سرد می کنند.

در ساخت انواع شیشه خم از تکنولوژی های مختلفی استفاده می شود که به چهار حالت کلی زیر می باشد:

  1. خمش و تمپر کردن: حرارت شیشه تا 630 درجه سانتی گراد، خم کردن و ایجاد فرم های استوانه ای و زاویه دادن
  2. خمش داغ: در این تکنولوژی از قالب به شکل های دلخواه و حرارت دادن شیشه تا 600 درجه سانتی گراد ایجاد خم با گرانش یا پرس خمشی مکانیکی استفاده می شود.
  3.  خمش سرد: در دمای محیط کارخانه پس از تمپر کردن شیشه، خمش سرد انجام می شود.
  4. خمش لمینت: ترکیبی از روش های خمش گرم، لمینیت و خمش سرد

روش ساخت شیشه منحنی

کاربرد شیشه های منحنی

از شیشه های خم به دلیل زیبایی خاصی که دارند در دکوراسیون داخلی و نماهای ساختمان های مختلف استفاده های بسیاری می شود. بعنوان مثال در نمای برج ها، ویترین مغازه ها، معماری خاص گنبد در ساختمان ها و فضاهای داخلی نظیر حمام و سولاریوم،  درب های گردان هتل ها و مراکز تجاری، آسانسور و پارتیشن ها و …

همچنین از این شیشه ها در ساخت شیشه آکواریوم بخصوص در ابعاد بزرگا، استفاده های گسترده ای می شود. به دلیل خصلت اصلی شیشه که به منظور ورود نور بیشتر به محیط استفاده می شود، در کنار زیبایی خاصی که شیشه های منحنی دارند، محبوبیت زیادی نیز دارا می باشند.

مزایا

به لحاظ امنیت، به دلیل استحکام و مقاومت نسبتا بالایی که این شیشه ها دارند، می توان از آنها در اماکن نیازمند امنیت بالا نیز استفاده نمود. سایر مزایایی که این شیشه ها دارند عبارتند از:

  • قابل بازیافت و سازگاری بالا با محیط زیست (جایگزین مناسب برای 95 درصد از مواد خام)
  • دارای زیبایی ظاهری منحصر به فرد
  • عایق حرارتی و صوتی خوب
  • جایگزین مناسب شیشه های سنتی با امنیت کمتر
  • بهینه سازی مصرف انرژی به دلیل جلوگیری از هدر رفت گرما

مزایای شیشه های خم

ضخامت شیشه های قوس دار

شیشه‌ های منحنی که به شیشه قوس دار نیز شناخته می شوند، قابل سفارش و ساخت در انواع ضخامت ها هستند. در انتخاب ضخامت و قطر شیشه های خمیده باید کاربرد، استحکام لازم و نحوه اجرا در نظر گرفته شود. به عنوان مثال در سازه های بلند مرتبه تر به شیشه هایی با ضخامت و استحکام بیشتر نیاز خواهد بود.

قیمت شیشه خمیده

کیفیت شیشه های منحنی تاثیر مستقیمی بر شفافیت، عدم اعوجاج و شکست نور، تغییر رنگ و … خواهد داشت. همین مساله مستقیما بر قیمت این شیشه ها موثر است. جهت اطلاع دقیق از شیشه خم مورد نظر خود و دریافت مشاوره های تخصصی با متخصصی گروه تارادیس در تماس باشید.

 

2 دیدگاه در “شیشه خم
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *