9 مزیت دوجداره کردن پنجره

آخرین تاریخ به روز رسانی : 30 خرداد 1403

فواید پنجره دوجداره چیست؟ دوجداره کردن پنجره دارای فواید و تاثیرات مثبت بسیاری بر ساختمان است که در این مقاله به بررسی آن می پردازیم. پنجره های یک محیط یا خانه بخش اعظمی از نمای داخل و خارج خانه یا هر مکان دیگر را تشکیل می دهند. از این رو انتخاب پنجره هایی با ویژگی های مناسب امری است که می تواند تاثیر بسزایی بر جلوه خانه یا هر محیط دیگری داشته باشد. به طور کلی دوجداره کردن پنجره ها دارای مزیت های قابل توجهی می باشد:

 • کاهش مصرف انرژی با عایق بندی حرارتی عالی
 • عایق بندی صوتی مناسب
 • افزایش امنیت فضا
 • قابلیت استفاده از انواع پروفیل UPVC و آلومینیومی
 • جلوگیری از اشعه مخرب UV‌ به داخل ساختمان
 • عدم تغییر رنگ و پایداری مناسب
 • غیر قابل اشتعال بودن
 • مقاومت در برابر فشار، ضربه، بلایای طبیعی نظیر زلزله، طوفان و …
 • عدم بخار کردن شیشه

مزایای دوجداره کردن پنجره

تاریخچه دوجداره کردن پنجره

اگر بخواهیم تاریخچه استفاده از شیشه های دوجداره را مورد بررسی قرار دهیم باید بگوییم که اولین بار شیشه، حدود 3 هزار سال پیش در شهر بابل استفاده می شد. اما استفاده از شیشه های دوجداره با کاربری عایقبندی محیط پیشینه کم تری داشته و تنها به 200 سال پیش بر می گردد.

اولین بار یک مغازه شیشه فروشی در آمریکا دست به این اقدام زد و از شیشه به عنوان وسیله ای برای عایقبندی استفاده کرد. این امر باعث شد تا او استفاده از شیشه دوجداره را به اسم خود تمام کند و نام او بر این ابداع خلاقانه و مفید بماند. در واقع در همان زمان ها بود که تحول بزرگ و عظیمی در این صنعت اتفاق افتاد و صنعت ساختمان سازی را به صورت کامل متحول کرد.

شیشه دوجداره چیست و چه کاربرد هایی دارد

اساس کار شیشه های دوجداره در قرار گرفتن دو شیشه با ضخامت دلخواه و متفاوت به موازات یکدیگر است. شیشه ها در کنار یکدیگر به صورت موازی قرار خواهند گرفت و همین امر باعث می شود تا فضای خالی ما بین دو شیشه ایجاد شود.

این فضای خالی با هوای خشک یا در اغلب مواقع با گاز بی اثری به اسم گاز آرگون پر می شود. گاز آرگون در مقابل اختلاف های دمایی و آلودگی صوتی مقاوم پنجره را بالا می برد. در نتیجه با توجه به قابلیتی که دارد از خود نه صوت و نه دما را انتقال نخواهد داد.

همین ویژگی باعث می شود تا تفاوتی بین شیشه های تک جداره و دوجداره ایجاد شود. در واقع طراحی و استفاده از گاز آرگون و اسپیسر بین دو شیشه این خاصیت را تقویت خواهد کرد.

مقاله پیشنهادی :‌ پنجره دوجداره با گاز آرگون یا بدون آرگون ؟

مزایای دوجداره کردن شیشه در پروفیل های پنجره UPVC

در این بخش قصد داریم تا به صورت مفصل و مجزا به هر کدام از ویژگی ها و مزیت های مهم دوجداره کردن شیشه پنجره ها و استفاده از این نوع پروفیل ها بپردازیم.

مزایای استفاده از پنجره های دوجداره

1- کاهش مصرف انرژی

مهمترین علت استفاده از پنجره دوجداره مزایای آن در عایق بندی حرارتی است. استفاده از پنجره های دوجداره به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید در هزینه های ناشی از مصرف انرژی تا حد قابل توجهی صرفه جویی کنید. دلیل این امر نیز مشخص است. با توجه به عایق بندی شیشه های مصرفی در پروفیل UPVC از اتلاف انرژی جلوگیری خواهد شد.

همین باعث می شود تا برای گرم یا سرد نگه داشتن محیط از انرژی کمتری استفاده شود. هزینه های ناشی از مصرف انرژی باعث می شود تا فرد بتواند تا حد قابل توجهی هزینه های سالیانه خود را کاهش دهد. بطوریکه هزینه ای که برای پروفیل های UPVC انجام می شود، در دراز مدت تاثیر خود را از نظر اقتصادی می گذارد.

2- عایق بندی صوتی مناسب

یکی دیگر از مزیت هایی که این نوع پروفیل های UPVC داشته و مورد توجه بسیاری از افراد می باشد عایقبندی صوتی خوب و بالا این نوع پروفیل ها می باشد. نحوه و شکل طراحی این نوع پنجره های دوجداره به شکلی است که فضای ما بین دو شیشه موازی با یکدیگر ایجاد خواهد شد.

همین امر باعث می شود تا عایقی در مقابل صدا و حرارت شکل بگیرد. معمولاً افرادی که اقدام به بازسازی پنجره های قدیمی خود یا تعویض پنجره های قدیمی و جایگزین کردن این نوع پروفیل دوجداره UPVC می کنند، که در مکان های شلوغ و پر سر و صدا باشند.

دوجداره کردن شیشه پنجره های منزل

۳- امنیت بالا به واسطه استفاده از شیشه های دوجداره

یکی دیگر از مزایای این نوع پروفیل های UPVC که در آن از شیشه های دوجداره استفاده شده است. بحث امنیت بالای این نوع شیشه ها در مقایسه با پنجره های تک جداره می باشد.

شیشه های دوجداره به نسبت پنجره های تک جداره مقاوم تر بوده و همین امر باعث می شود تا به سختی بشکنند. به غیر از این موضوع پنجره های UPVC این ویژگی را داشته که برخی از پروفیل های آنها دارای قفل و بست های بسیار ایمنی هستند.

حتما بخوانید: مزایای پنجره های سه جداره

۴- قابلیت نصب بر روی هر پروفیل

این قابلیت یک نوع مزیت مهم برای بسیاری از افراد به شمار می رود. امکان استفاده از این نوع شیشه ها بر روی هر نوع پروفیلی دست شما را در این امر باز خواهد گذاشت. همچنین به نوعی به شما این امکان را خواهد داد تا بتوانید در صورتی که پروفیل تک جداره ای دارید، به راحتی آن را به پنجره دوجداره تبدیل کنید.

۵- جلوگیری از ورود اشعه uv به محیط داخل

اشعه فرابنفش یا uv در دراز مدت می تواند آسیب هایی به وسایل خانه یا حتی به خود شخص وارد کند. به همین منظور مهار اشعه uv می تواند یکی دیگر از ویژگی های مثبتی به شمار برود. که از اهمیت بالایی برخودار می باشد و این امر نیز با استفاده از شیشه های دوجداره فراهم می شود.

۶- عدم تغییر رنگ

شیشه های دوجداره با توجه به جنس و موادی که در آن ها به کار می رود، در مقابل تمامی عوامل محیطی نظیر تغییر آب و هوا، رطوبت، اشعه فرابنفش و … مقاومت خوبی داشته و با تغییر رنگ همراه نیستند. از این رو می توان این نوع شیشه ها را یکی از شیشه های مقاوم دانست.

۷- غیر قابل اشتعال بودن

شیشه های دوجداره به کار رفته در پروفیل های UPVC در مقابل حرارت بالا مقاوم هستند و دمای ذوب شدن آنها بیشتر از چوب می باشد. همین امر باعث می شود تا در موارد بسیار نادری دچار حریق شوند.

تبدیل نشدن پنجره ها به یک منبع اشتعال، مورد حائذ اهمیتی می باشد. این ویژگی سبب گردیده تا حتی در صورتی که پنجره ها به دمای ذوب خود یعنی بالای 350 برسند، همانند چوب به یک منبع حریق یا اشتعال تبدیل نشوند.

مزیت های دوجداره کردن شیشه های پنجره ها

۸- مقاومت در برابر فشار و زلزله

از مواردی که باعث می شود تا این نوع پنجره های دوجداره در مقابل زلزله و فشار مقاوم باشند، وجود شیشه های مقاوم در مقابل ضربه و فشار می باشد. پنجره های دوجداره یو پی وی سی در مقابل ضربه و فشار و حتی زلزله تا حد قابل توجهی مقاومت داشته، همین امر باعث می شود تا بتوان از آنها به عنوان یک پنجره ایمن یاد کرد.

۹- جلوگیری از بخار کردن شیشه

علت بخار نکردن شیشه های دوجداره این است که فضایی خالی بین دو شیشه وجود دارد. همین امر باعث می شود تا شیشه ها بخار نکنند و در هر شرایط آب و هوایی بهترین دید را از پنجره های دوجداره داشته باشید.

در صورتی که پنجره های دوجداره UPVC شما بخار کرد به متخصصین این امر و نصابان حرفه ای نمایندگی های معتبر اطلاع دهید. تا با درزگیری و عایقبندی مشکل را حل کنند. اما توجه داشته باشید که این نوع پنجره ها به صورت معمول بخار نخواهند کرد. تنها در صورتی که درزگیری و عایقبندی پنجره ها مشکل داشته باشد بخار می کند.

مطلب پیشنهادی: برای بخار نکردن شیشه خانه چه باید کرد؟ علل بخار کردن پنجره دوجداره چیست؟

این مطلب چقدر مفید بود ؟
5/5 - (3 امتیاز)

سوالات متداول

 • تولید شیشه های دوجداره چه مراحلی دارد؟
  این نوع شیشه ها در ابتدا به صورت یک شیشه یک تیکه و بزرگ وارد خط تولید و دستگاه های مخصوص برش خواهند شد. در مرحله بعد یک دستگاه تمام اتوماتیک شروع به برش شیشه ها در ابعاد های مشخص خواهد کرد. این دستگاه برش ها را به صورت دقیق و به دور از کوچکترین خطایی انجام خواهد داد. مزیت برش شیشه ها توسط دستگاه های مخصوص در این است که ابعاد با دقت میکروسکوپی برش داده می شود و خبری از برش هایی با کوچکترین خطا نبوده و همین امر دقت را بالا تری برده و عاقبندی و کیفیت پنجره ها را بالاتر خواهد برد.
 • آیا دوجداره کردن پنجره در افزایش ارزش ملک تاثیری خواهد داشت؟
  زمانی که از پروفیل های upvc با شیشه های دوجداره استفاده شود در خرید و فروش ملک نیز مزیت هایی را بدست خواهید آورد. خریداران هزینه بالاتری را برای خرید ملک به شما پرداخت خواهند کرد. دلیل آن نیز بسیار منطقی بوده خود شما هم ترجیح می دهید تا ملکی را خریداری کنید که از پنجره های کارامد و با راندمان بالا در آن استفاده شده و به عایق بندی آن توجه شده باشد. به همین منظور در صورتی که در کار ساخت و ساز یا خرید و فروش ملک هستید بهتر است از پنجره های دوجداره استفاده کنید.
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *