تاریخچه شیشه رنگی

Rate this post

تاریخچه شیشه رنگی

شیشه رنگی با اضافه کردن نمک های فلزی رنگین به شیشه در فرایند ساخت آن به وجود می آید.  از زمان های بسیار قدیم شیشه های رنگی ساخته شده است. مصری ها و رومی ها اشیا شیشه ای با رنگ کوچک تولید کردند. هنگامی که مسیحیان اقدام  به ساخت کلیسا کردند ، شیشه آغشته به رنگ به عنوان یک هنر مسیحی شناخته شد. در بناهای امروزی و قدیمی بسیاری از در و پنجره ها شیشه های سفید و شفاف ندارند ، با شیشه های رنگی توانسته اند زیبایی ایران را به نمایش بگذارند.

تاریخچه  شیشه رنگی در ایران

شیه های رنگی متعلق به هزاره دوم پیش از میلاد است و کاربرد های متفاوتی داشته است. استفاده از شیشه زمانی به اوج رسید که اسلام وارد ایران شد. ایرانیان باستان قسمتی از هنر خود را از هنرمندان قاهره و دمشق آموختند. فنون شیشه گری به این طریق در ایران رواج یافت و سپس وارد غرب شد. جالب است بدانید یکی از قدیمی ترین نمونه شیشه رنگی در صومعه سنت پاول در جارو ، انگلستان یافت شد که در سال 686 تاسیس شده است.

خواص شیشه های رنگی

در طراحی دکوراسیون داخلی و سبک معماری آلمانی و ایرانی و… نور و رنگ دو عنصر اصلی هستند. هنرمندان در گذشته به این موضوع واقف بوده اند به همین دلیل است که از آنها در بناها استفاده میکرده اند. در زمان های گذشته معماران از در و پنجره های شیشه رنگی و مشبک استفاده میکردند که این امر حفاظ مناسبی در برابر آفتاب است . همچنین نور را در رنگ های متنوع منعکس میکند.

شیشه های رنگی در طراحی های امروزه

متاسفانه در معماری امروزی، شیشه های رنگی تقریبا بدون استفاده مانده اند و در طراحی های کمتری از آن استفاده میکنند ولی در دنیای امروزی که ما زندگی میکنیم وجود شیشه های رنگی میتواند بسیار آرامش بخش باشد. بیشتر رنگ های استفاده شده در شیشه های رنگی ، سبز- زرد- قرمز- لاجوردی است و هر کدام به تنهایی اثر روانشناسی دارد.شما عزیزان میتوانید به مطالعه انواع شیشه رنگی بپردازید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *