روش های اجرای نمای کرتین وال

5/5 - (1 امتیاز)

امروزه در هر شهری که زندگی می کنید میتوانید به راحتی ساختمانی با نمای شیشه ای ببینید. اگر اطلاعات شما راجع به این نوع نماها و روش های اجرای نمای کرتین وال کم است با ما همراه باشید. تا به مزایا نمای کرتین وال به صورت مفصل بپردازیم.

برخی از مزایای کرتین وال

با استفاده از این نوع نما امکاناتی در اختیار شما قرار خواهد گرفت که به نوعی مزیت های نمای کرتین وال به شمار می رود. در نمای کرتین وال می توان از انواع شیشه پنجره رنگی استفاده کرد و در این رابطه هیچ محدودیتی وجود ندارد. با استفاده از این امکان می توانید ظاهر نمای خود را به سلیقه خود زیبا تر کنید.

نمای کرتین وال

نصب آسان و زمان اجرای کوتاه این نوع نما ها، یکی دیگر از مزایای این نوع سازه نصب آسان در مدت زمان کم می باشد. نمای کرتین وال انواع مختلفی دارد. اما در تمامی این نما ها مدت زمان نصب آن ها پایین بوده و همین امر نظر بسیاری از معماران را به آن جذب خواهد کرد. سایر مزایای Curtain wall عبارتند از:

وزن پایین

کرتین وال به واسطه متریال سبک وزنی که در ساخت از آن بهره می برد از سبک ترین پوسته های نمادی مدرن محسوب می گردد.

انرژی بیشتر

به صورت خاص یک کرتین وال با لعاب مناسب سیستم گرمایشی یک ساختمان را بهبود می‌بخشد و هزینه های عملیاتی آن را کاهش میدهد. علاوه بر این سیستم ها ،میزان نور فرابنفش به داخل ساختمان را کاهش میدهد.

ایمنی بالا

شاید برای خیلی از افراد این تصور باشد که با وجود شیشه نمای کرتین وال ایمن نباشد. مقاومت نما در برابر عوامل جوی مانند فشار باد، انقباض و انبساط،آب و برف و زمین لرزه کمک زیادی می‌کند.

انتقال نور

رساندن نور در طی روز از اهمیت زیادی برخوردار است. با دیواره های پرده ای یا کرتین وال انتقال نور به بهترین وجه صورت می گیرد. همچنین می توان با استفاده از شیشه های رفلکس و شیشه رنگی، مقدار نور داخل را تنظیم کرد.

کاهش نوسان حرکتی ساختمان

در ساختمان های بلند، نوسان ساختمان می تواند برای ساکنین تحمل ناپذیر باشد. کرتین وال با پراکندگی نیروی جنبشی در کل قاب به کاهش نوسان کمک می کند. همین امر نیز باعث ایمنی بیشتر می‌ شود.

هزینه نگهداری پایین

اگر این نما به شکل صحیح اجرا شود هزینه نگهداری و استهلاک پایینی دارد. توجه ویژه به جزئیات طراحی و اجرا و متریال با کیفیت از جمله عوامل تاثیرگذار در این زمینه هستند.

انواع روش های اجرای نمای کرتین وال

انواع روش های اجرای کرتین وال

روش استیک

در انواع روش های اجرای نمای کرتین وال تمامی اقداماتی که بر روی سازه باید انجام شود در کارگاه ساختمانی انجام خواهد شد. تمامی اتصالات با استفاده از براکت های گالوانیزه و ضد زنگ استفاده شده و تمامی اتصالات عمودی و افقی لامل های آلومینیومی در کارگاه ساختمانی و با استفاده از نیروی انسانی انجام می شود.

تمامی این اتصالات باید هماهنگ با یکدیگر و در راستای دیگری انجام شود. چرا که در روش استیک خطوطی که بر روی سازه وجود دارد. باید به نوعی باشند که هماهنگ و درست در کنار یکدیگر قرار بگیرند. در غیر این صورت نما ظاهری زیبا نخواهد داشت و به نوعی ضعف محسوب خواهد شد.

نمای کرتین وال درپوش دار

در این نوع نمای کرتین وال با استفاده از لامل های افقی و عمودی زیر سازی انجام شده است. به همین منظور بین هر شیشه لامل های افقی و عمودی مشخص می باشد. این لامل ها را می توانید برای زیبا تر کردن و به نوعی شخصی سازی نمای ساختمان خود عرض و طول آنها را مشخص کنید.

می توانید بسته به سلیقه خود حتی طرح هایی را بر روی لامل ها ایجاد کنید و به سلیقه خود آن را مشخص کنید. با توجه به طراحی که برای آن در نظر گرفته شده است و وجود شیار های داخل لامل ها، می توان از نوار EPDM نسبت به عایقبندی آن ها نیز اقداماتی انجام داد. تا به خوبی از نظر حرارت، صوت و … عایق بندی شوند.

سیستم اجرای کرتین وال فریم لس

سیستم اجرای کرتین وال فریم لس برای آن دسته از ساختمان هایی به کار می رود که ظاهری یکپارچه مد نظر کارفرما یا معمار هستند. به همین منظور سیستم این قاب بندی این نوع نمای کرتین وال نیز متفاوت می باشد.

این نوع نمای کرتین وال با توجه به قابی که در پشت شیشه داشته و با استفاده از لقمه های آلومینیومی که بر روی لامل ها نصب می شود. شیشه ها را نگه می دارد و همین امر باعث می شود تا ظاهر یا نمای این نوع نمای کرتین وال یکدست باشد. در نتیجه تنها شیشه دیده می شود و تنها درز کوچکی بین هر شیشه قابل رویت است.

اجرای نمای کرتین وال فریم لس

نمای کرتین وال فریم لس U CHANNEL

وال اسپیسر هایی که در این نوع نمای کرتین به نوعی نگه دارنده شیشه هستند، به شکل U بوده و شیشه توسط وارد های آلومینیومی که بر روی قاب نصب می شود. به شیشه متصل شده و بر روی آن ها فیکس خواهد شد. این روش که در رابطه با نمای کرتین و وال فریم لس U CHANNEL می باشد دارای مواردی است که باید به آن توجه داشت.

نوع فریم لس نمای کرتین وال برای ساختمان های بسیار بلند توصیه نمی شود. همین امر نیز باعث می شود تا بسیاری از ساختمان های بلند نتوانند از این روش استفاده کنند.

نمای کرتین وال فریم دار

فریم ها و شیشه ها در این نوع نما در کارخانه تولید شده و با توجه به ساختاری که برای آن در نظر گرفته می شود. شیشه ها را آماده نصب بر روی فریم ها کرده و همین امر باعث می شود تا ضمن بالا رفتن استحکام سازه زمان  بسیار کمتری برای نصب و اجرای آن صرف شود.

فریم هایی که برای این نوع نما کرتین وال در نظر گرفته می شود از لامل های افقی و عمودی تشکیل شده اند. و به صورت آماده در اختیار اجرا کنندگان قرار می گیرد و می توان شیشه را به راحتی بر روی آن نصب نمود. پروسه نصب و اجرای در این نوع نماها در زمان کمتری قابل انجام شدن است. ضمن بالا رفتن سرعت کار استحکام آن نیز به علت ساخته شدن در کارخانه با استفاده از دستگاه پیشرفته بالا می باشد.

مزایای اجرای نمای کرتین وال

شیشه های رفلکس

نکته دیگری که می توان آن را یک مزیت برای این نوع نما ها در نظر گرفت استفاده از شیشه های رفلکس و محدود کردن دید از بیرون به داخل می باشد. جالب است بدانید درصد قابل توجهی از ساختمان هایی که از این نما ها استفاده می کنند. از شیشه های رفلکس دار استفاده می کنند. تا در طول روز از بیرون به داخل هیچ گونه دیدی وجود نداشته باشد.

این شیشه ضمن داشتن ویژگی محدود کردن دید از خارج به داخل ساختمان نما و ظاهر بسیار شکیلی به ساختمان خواهند داد. این موضوع نیز مورد توجه بسیاری از افرادی که اقدام به استفاده از این نوع نما ها برای ساختمان های خود می کنند، قرار می گیرد.


سوالات متداول

  • نمای Curtain wall چند نوع است؟
    از لحاظ ظاهری و فرم دیداری شیشه ها، Curtain wall view به دو دسته فریم است و فیس کپ طبقه بندی می شود.
  • کرتین وال های فریم دار چه مزایایی دارند؟
    این نوع نماها قابلیت نصب و اجرا در کوتاه ترین زمان را دارند. همچنین علاوه بر سهولت در نصب، استحکام بالاتری نیز دارند. زیرا این نوع نماها در کارخانجات با سیستم های پیشرفته تری به طور اختصاصی طراحی و ساخته می شوند.
یک دیدگاه در “روش های اجرای نمای کرتین وال
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *