اندازه‌گیری پنجره دوجداره

Rate this post

اندازه‌گیری پنجره دوجداره

در مقاله‌های قبل توضیحات کوتاه و مختصری در رابطه با اندازه‌گیری پنجره‌ دوجداره در امر بازسازی یا تعویض پنجره‌های دوجداره خدمت شما عزیزان ارائه شد. در این مقاله به صورت تخصصی به این مقوله خواهیم پرداخت و از تمامی جوانب آن را بررسی خواهیم کرد. نکته‌ای که در این رابطه وجود دارد اندازه زدن دقیق می‌باشد، در واقع اندازه‌های نهایی باید توسط متخصصین حاضر در نمایندگی‌های معتبر نظیر ویستابست، وین تک، هافمن، آساش، آکپا، نمایندگی پروفیل ویتانوا و … انجام شود، اما نکاتی در رابطه با اندازه‌های حدودی یا اولیه پنجره را برای بازسازی یا تعویض پنجره دوجداره خدمت شما ارائه خواهیم کرد تا با رعایت آن بتوانید تا حدودی کار را با سرعت بیشتری پیش ببرید.

نکات مهم در اندازه‌گیری پنجره

نکات مهمی در زمینه اندازه‌گیری پنجره‌ها جهت تعویض پنجره‌های قدیمی و جایگزین کردن پنجره‌های دوجداره upvc وجود داشته که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. به صورت کلی عوامل زیادی در بازسازی پنجره‌های قدیمی دخیل هستند یکی از مهم‌ترین آنها اندازه‌گیری دقیق می‌باشد. محاسبه اندازه دقیق و درست پنجره و ساخت پنجره دوجداره براساس آن همانطور که اشاره شد باید توسط متخصصین و نصابان با تجربه انجام شود. اندازه‌گیری پنجره دوجداره بسیار مهم‌تر از نوع پروفیل یا متریال استفاده شده در آن می‌باشد. اما این نکته به منظور مهم نبودن نوع متریال و کیفیت ساخت نیست، اما در نظر داشته باشید به هر میزانی که کیفیت ساخت و ساختار درب و پنجره‌ها خوب باشد اما اندازه‌ها دقیق نباشد کارایی لازم و عملکردی قابل قبول را برای شما به همراه نخواهد داشت.

 اندازه‌گیری غلط

اندازه‌گیری غلط علاوه بر ایجاد ظاهری زشت در پایان نصب، در زمینه عایقبندی نیز مشکلات زیادی را برای شما به دنبال خواهد داشت. اگر بخواهیم ساده‌تر بگوییم اندازه‌گیری اشتباه مشکلات زیادی را برای شما به همراه خواهد داشت مهمترین آن عایقبندی پنجره‌ها می‌باشد، در صورتی که اندازه‌گیری پنجره دوجداره درست و اصولی نباشد پنجره‌ها از نظر عایق صوتی و دمایی دچار نقص یا مشکل خواهند شد. اکثر افرادی که اقدام به بازسازی یا تعویض پنجره‌های قدیمی خود می‌کنند یکی از دلایل اصلی که به خاطر آن روی به استفاده از پنجره‌های دوجداره می‌آوردند عایقبندی عالی پنجره‌های دوجداره upvc می‌باشد. در صورتی که این خاصیت یا ویژگی پنجره‌های دوجداره بر اثر اندازه‌گیری غلط یا نصب غلط و ناشیانه آنطور که باید عملی نشود.

بازسازی پنجره و اندازه گیری

نکته دیگری که در بازسازی یا تعویض پنجره‌های دوجداره upvc و به ویژه در اندازه‌گیری پنجره‌های دوجداره اهمیت دارد بررسی و محاسبه‌ی پارامتر‌هایی نظیر فشار وارد بر پنجره‌ها، شیشه‌ها، طبقه‌ای که عملیات بازسازی در آن انجام می‌شود، مکان نصب پنجره دوجداره و … می‌باشد. فاکتور‌هایی که به آنها اشاره شد از اهمیت بالایی برخوردار بوده و جهت تخصصی و درست انجام شدن این پارامتر‌ها همانطور که اشاره شد باید به این نکته توجه داشت که حتماً از متخصصین و نصاب‌های حرفه‌ای در این امر برای اندازه‌گیری دقیق و لحاظ کردن فاکتور‌هایی که به آنها اشاره شد استفاده شود.

بررسی نوع فریم مناسب در اندازه‌گیری پنجره دوجداره

نکته‌ی دیگری که حائز اهمیت بوده و باید در امر اندازه‌گیری پنجره دوجداره upvc به آن توجه لازم از سوی متخصصین شود نوع فریم درخواستی از سوی کارفرما و پهنا یا عرض پنجره می‌باشد. نصاب یا اندازه‌گیری که در محل حاضر می‌شود معمولاً همراه خود یک تکه پروفیل 100 میلیمتری داشته تا به صورت ملموس‌تر و بهتر به کارفرما مشاوره‌های لازم را ارائه دهد. نکته‌ی دیگری که در این رابطه وجود دارد و به آن اشاره‌ای کوتاه داشتیم عرض پنجره می‌باشد اگر پهنای فریم پنجره 60 میلیمتر باشد معمولاً از فریم‌های معمولی استفاده خواهد شد و اگر کمتر از مقدار معمول یعنی 60 میلیمتر باشد باید از لنگه‌های معمولی استفاده نمود.

بررسی مکان قرار‌گیری در اندازه‌گیری پنجره دوجداره

یکی دیگر از مسائلی که باید به آن اشاره داشت و در امر اندازه‌گیری پنجره دوجداره باید به آن توجه داشت مکان قرار‌گیری پنجره دوجداره upvc می‌باشد . شاید برای برخی از شما عزیزان این سوال پیش بیاید که در امر اندازه‌گیری پنجره مکان چه تاثیری خواهد داشت؟ در جواب به این سوال باید بگوییم که موقعیت مکانی هر پنجره تعیین می‌کند که چه نوع فریم برای آن مناسب می‌باشد. به عنوان مثال در پنجره‌های آشپزخانه، سرویس بهداشتی، سالن و بالکن هر کدام از این موقعیت‌های مکانی ابعاد‌های مخصوص به خود را داشته و در امر اندازه‌گیری متخصصی که جهت این امر به موقعیت اعزام می‌شود باید به این نکات توجه ویژه‌ای داشته باشد.

توجه به عرض بازشوها

نکته بعدی که متخصص در اندازه‌گیری پنجره دوجداره باید به آن توجه ویژه داشته باشد و اگر متخصص با تجربه و کاربلدی باشد آن را حتماً لحاظ خواهد کرد توجه به عرض بازشو‌ها و بررسی فضا برای باز و بسته شدن آنها می‌باشد. در امر اندازه‌گیری همانطور که اشاره شد توجه به بازشو‌ها و عرض آنها جزء یکی از مسائل مهم به شمار خواهد رفت و معمولاً متخصصینی که از نمایندگی‌های معتبری نظیر ویستابست، هافمن، وین تک و … به محل اعزام می‌شوند به این موضوع توجه لازم را داشته و پیشنهاداتی را نیز در رابطه با عرض بازشو و حالت باز و بسته شدن آن به شما خواهند داد.

توجه به سقف، کف و حفاظ در اندازه‌گیری پنجره دوجداره

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشت حفاظ، کف و سقف واحد می‌باشد. اندازه‌گیری بر اساس پارامتر‌هایی که به آنها اشاره شد باید صورت پذیرد تا بازشو‌ها یا لنگه‌های پنجره‌ها فضای مناسب و کافی را داشته باشند و با مشکل مواجه نشوید. همانطور که اشاره کردیم ارتفاع سقف نیز در اندازه‌گیری باید لحاظ شود به عنوان مثال ارتفاع سقف کاذب باید کمی از فریم پنجره دوجداره بالاتر باشد در غیر این صورت باید از کتیبه برای فریم پنجره دوجداره upvc استفاده شود.

ضخامت توری پنجره

نکته‌ی دیگری که باید به آن توجه داشت ضخامت توری پنجره دوجداره، حفاظ، فاصله پنجره و … می‌باشد که همه این عوامل باید توسط متخصصی که جهت امر اندازه‌گیری به محل اعزام می‌شود باید به واحد طراحی با جزئیات اعلام شود و طبق محاسباتی که انجام می‌شود توری و … طراحی و ساخته شود، تا بعد از نصب و اتمام کار یا حتی در حین نصب مشکلی پیش نیاید.

تهیه نقشه و چک کردن آن با کارفرما در امر اندازه‌گیری پنجره دوجداره

یکی دیگر از عواملی که باید توسط متخصصی که مسئولیت اندازه‌گیری را بر عهده دارد چک و انجام شود تهیه نقشه دقیقی از اندازه‌ها و حالت‌های بازشو پنجره‌ها می‌باشد. متخصص باید به دقت و صراحت در نقشه نوع بازشو‌ها و جهت بازشو‌ها را تعیین کند. به عنوان مثال برای بازشو‌هایی که در پنجره‌ها استفاده می‌شود بعد از اندازه‌گیری جهت باز و بسته شدن آن‌ها باید تعیین شود . برای درب بالکن نیز جهت بازشو و به بیرون یا داخل بازشدن بازشو‌ها باید به دقت بررسی شود و در نقشه‌ای که تهیه می‌شود مشخص شود.

نکات مهمی در رابطه با پنجره‌های یک تکه و فریم‌های بزرگ در امر اندازه‌گیری پنجره دوجداره

نکته بعدی که در این رابطه باید به آن توجه داشت و متخصص اندازه‌گیری باید به آن توجه داشته باشد مهیا بودن شرایط برای نصب بعضی از فریم‌ها می‌باشد. به عنوان مثال اگر برای بعضی از مکان‌ها قرار است پنجره‌هایی با ابعاد بزرگ یا متوسط به صورت یک تکه یا یک پارچه استفاده شود، جدا از محاسبه میزان فشار به پنجره و دیگر فاکتور‌ها باید به این موضوع توجه داشت که آیا قابلیت حمل یا انتقال فریم پنجره به محل مورد نظر وجود دارد یا نه و اندازه گیری‌های دقیق در این باره انجام شود و راه‌هایی که می‌توان از طریق آن فریم را انتقال داد را چک کرد. در صورتی که اندازه‌ها و بررسی‌ها حاکی از آن بود که امکان انتقال پنجره امکان پذیر نمی باشد باید کارفرما را از این موضوع مطلع کرد و مدل‌های دیگری را جایگزین آن نمود.

بکار بردن دقت لازم در امر اندازه‌گیری

یکی دیگری از عواملی که متخصصی که مسئولیت اندازه‌گیری بر عهده او است باید به آن توجه کند دقت و پیروی از شیوه اندازه‌گیری اصولی است. اندازه‌گیری نیز همانند بسیاری از موارد دارای اصولی بوده که باید به آن‌ها توجهی ویژه داشت. همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره‌ای کوتاه داشتیم اندازه‌گیری پنجره دوجداره اگر به نوعی از پروسه ساخت و تولید پنجره دوجداره  آن مهمتر نباشد کم اهمیت‌تر نیست. به همین منظور باید دقت را در این امر بسیار بالا برد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.